Излезе от печат сборникът „Гризачи“. Автор на тези стилизирани разкази от дядовци и внучета е талантливият български актьор Валери Йорданов.
„Гризачи“ съдържа кратки истории, разказани от дядовци и от внучета. Героите имат свои пълнокръвни прототипи, хора, от които авторът се е възхищавал като дете: сурови в изпитанията, но и раними, по мъжки смели, но мъдри, тъгуващи, обичащи... Чудаци. Светът е уловен през погледите на изстрадания опит и на детската чувствителност, свързващи се в пространство, където понятията „родов корен“, „чест”, „достойнство” и „любов” са в основата на живота. Дядовци и внучета влизат в своеобразен романтичен диалог, чертаещ дълбинната, непрекъсната линия на съществуването.
"Пиша от дете. В сферата на размислите и забавлението за мен по-скоро книгата е изказване на мисли по-открито. По един или друг начин, както се пее в песента на едни мои приятели, реших да ги направя на разкази тези истории, защото повечето от тях бяха идеи."
Или кино идея за сценарии, продължава Валери Йорданов. Но заради по-трудното снимане на филми, той решава тези идеи да се превърнат в разкази."
"Това са реални истории на реално съществували хора, повечето от тях не са между живите и хора, които съм запомнил от детството си, и съм се опитал да разкажа в един разказ с една тяхна случка, постъпка, реакция, преживяване, да разкажа повече за този тип хора, които са на път да изчезнат."
Редакторите на книгата ги окачествяват като чудаци, но за Валери Йорданов те са любимите му хора, с които е обичал да се среща. Чудаци са, защото не са като всички останали, не са в статуквото. Затова казвам, че са на път да изчезнат. Човек за съжаление в днешно време започна да живее рационално и да прави това, което се иска от него и забравя себе си. Забравя на какво са го учили родители, баби, дядовци. Мисля, че трябва да съхраним това, което носим в себе си, колкото и да ни е трудно, казва Йорданов. "Основата е най-вече паметта. Дори и да не е наш познат, да помним нещо, което ни е впечатлило като деца - герой от книга, може да е. Да помним доброто и то да ни дава сили да продължаваме."
Настоящият сборник от „незаснети” разкази е дебютната книга на Валери Йорданов. Нейната премиера беше в Созопол като част от фестивала на изкуствата „Аполония“.
Повече за "Гризачи" чуйте от Валери Йорданов в звуковия файл.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..