Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

82 години от Крайовския договор: За силата на дипломацията и преплитането на история и спомени

Посрещане на българската войска в Добруджа през септември 1940

Добрич днес отбелязва 106 години от Добричката епопея и 82 години от Крайовския договор, който връща Южна Добруджа към пределите на България. Добруджанци с почит и признание отбелязват тези две събития, разделени от 24 години, помнят и пазят заветите, разказвани от уста на уста, както за славните боеве на българската армия срещу руски и румънски войски между 5-ти и 7-ми септември 1916 година, така и за радостта на хората, когато, благодарение на Крайовския договор, могат отново спокойно да се нарекат българи. 

Съдбата често си прави шеги дори и с историята и вероятно една от тях е съвпадението на датата 7 септември, когато се водят решителните бойни действия за освобождението на Добрич по време на Първата световна война и 7 септември 1940 година, когато е подписан дълго бленувания Крайовски договор, споделя Живко Марков от Регионалния исторически музей.

Този договор обаче е радост за едни и огромна мъка за други, допълва Живко Марков.

И докато за историята сведения черпим предимно от снимки и документи, то за щастие сред нас все още са живи и хора, които могат сами да разкажат спомените си от преживяното. Веселина Малчева е родена през 1932 година. Тя е на 8 години, когато се подписва Крайовския договор и макар и скоро да предстои да отбележи своя 90-годишен юбилей спомените й са старателно подредени и запазени.

Преди и последният румънски ешелон да напусне пределите на Южна Добруджа се случва нещо ужасяващо, което Веселина Малчева, тогава осемгодишно дете, чува от свидетелските разкази на своя братовчед. Болницата, която е обслужвана предимно от български лекари, остава без апаратура, консумативи и оборудване, тъй като румънците прибират всичко. Нехуманно било и отношението към българските пациенти, които били буквално изхвърлени на двора.

Споменът от влизането на българите в Добрич се е запечатал трайно, а събитията тогава бяха като в сън, като във филм, споделя още Веселина Малчева.

Като свята българска земя приемат и сегашните добруджанци своя роден край. Затова и 7 септември винаги се отбелязва с необходимата обич и признателност. Денят започна с поклонение и панихида на Военните гробища, продължи с поднасянето на цветя на паметника на ген. Иван Колев, фолклорен концерт е предвиден на пл. „Свобода“. Следобед в Регионалната библиотека „Дора Габе“ историкът Георги Казанджиев ще представи своята нова книга, посветена на Втори артилерийски полк и ролята му в във войните за национално обединение. А онова, което всеки добруджанец си пожелава в този ден, е за Добричката епопея и героизма на българските войски да се говори все повече, дори и в учебниците на децата, защото и до днес оставаме длъжници на времето.

Повече за силата на дипломацията и преплитането на история и спомени чуйте в репортажа на Мая Щърбанова: 

По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реновация и разруха – една бяла емблема на брега в Балчик още дълго ще буди недоумение с визията си

Това е Голямата мелница, построена в първоначалния си вид от Анонимното индустриално дружество през 1909 година. За една година е построена най-модерно оборудваната мелница на Балканите, която съдържа и първите стоманобетонови силози в България . Имала е капацитет 75 тона брашно на денонощие. Произвеждала е също грис и макаронени изделия (за пръв път в..

обновено на 11.07.24 в 17:48

Модели с женствени форми вместо слаби красавици се налагат според новите тенденции

Концепцията за красотата на жената се променя през годините. От много слаби момичета преди години към модели плюс сайз, тоест близки до нормалните мерки на реалната жена.                         Кастингът за най-грандиозния конкурс за красота Мис Варна 2024 ще бъде на 14 юли Светското модно събитие е от 16:00 часа в комплекс Морско..

публикувано на 11.07.24 в 16:27
Венета Тодорова, ръководител

Сахарска жега настъпва от неделя

Още по-горещо време ни очаква през следващата седмица. Причина е сухата и гореща въздушна маса, която идва от Тунис и Мароко. Жегите ще започнат още в неделя. Това съобщи за Радио Варна Венета Тодорова, ръководител "Прогнози" в НИМХ-Варна. Тя уточни, че няма нищо необичайно в морското вълнение, което задържа за дълго червения флаг по спасителните..

публикувано на 11.07.24 в 13:45
Жълтокрака чайка, познатa още като Гларус

Жител на "Чайка": Улиците – мръсни, а служителките по чистотата - постоянно в почивка

Жители на ж.к. Чайка недоволстват от лошата поддръжка на чистотата по улиците. Служителите по чистотата не си вършат работата, а от озеленяването дори не са минавали от тук, оплака се Димитър Димитров. Жените, които трябва да чистят улиците, замитат листата под храстите и сядат да пушат цигари. Изпращани са сигнали до управителя им, но..

публикувано на 11.07.24 в 12:31
Бенджи Грегъри

Отиде си Бенджи Грегъри, изиграл ролята на Брайън Танер в "Алф"

Американският актьор Бенджи Грегъри е починал на 46-годишна възраст. Актьорът, който изигра ролята на Брайън Танер в популярния ситком "Алф", е починал на 13 юни, но информацията за смъртта му излиза почти месец по-късно, предават БГНЕС, "Ню Йорк таймс" и USA Today. Към момента не е ясна причината за трагичния край на актьора. Намерен е мъртъв в..

публикувано на 11.07.24 в 10:03

Бутан - страната с министерство на щастието

Бутан, малкото кралство в Хималаите, е страна, в която щастието е основно право, което е гарантирано от конституцията. Грижа за това всички да бъдат щастливи задача има Министерството на щастието. Това припомни пътешественикът Пламен Узунов. Щастието се крепи на четири основни стълба. Водещо е житейското правило да живееш природосъобразно, да опазваш..

публикувано на 10.07.24 в 15:57

През април 2024 г. вносът на стоки на България от ЕС се увеличава с 11.9%

През периода януари - април 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 17 680.1 млн. лева, съобщиха от НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.0% от износа за държавите - членки на ЕС .При износа, разпределен според..

публикувано на 10.07.24 в 13:38