Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хапването нощно време предизвиква депресия и тревожност

Ако сте на работа, докато всички останали спят, това може да застраши психичното ви здраве. Според ново изследване ограничаването на храненето до дневните часове може да помогне за намаляване на вероятността от развитие на депресия или тревожност.

Когато нормалният вътрешен часовник на тялото се наруши, например като сте будни по време на типичните часове за сън, това може да окаже отрицателно въздействие върху настроението и емоционалното състояние на човек, пише „Сайънс Алерт“, предаде БГНЕС.

Проучванията сочат, че дори след години, прекарани в график на нощни смени, тялото ни няма да се адаптира напълно към променения график. Всъщност негативните ефекти изглежда са толкова по-силни, колкото по-дълго биологичният часовник е нарушен.

Така че как можем да предпазим работещите на смени като медицински сестри, охранители и пожарникари - които съставляват до 30% от световната работна сила - от влошаване на психичното здраве, като същевременно запазим важните денонощни услуги?

Мелатонинът и светлинните терапии вече се проучват като решения. Сега изследователите предлагат друга потенциална панацея: промяна на времето за хранене.

"Нашите открития отварят вратата за нова поведенческа стратегия за съня/циркадианното поведение, която може да бъде от полза и за хората с психични разстройства", казва неврологът Сара Челапа, която помага за провеждането на рандомизираното проучване в болницата "Бригам" в Бостън. "Нашето проучване допринася за нарастващия брой доказателства, установяващи, че стратегиите, които оптимизират съня и циркадните ритми, могат да помогнат за насърчаване на психичното здраве."

Балансът на хормоните в типичния човешки организъм се променя през деня въз основа на циркадния часовник и доказателствата сочат, че нощните хранения могат да се намесят в метаболизма. Това може да е част от причините, поради които работещите на смени са склонни да имат по-висок индекс на телесната маса и по-голямо съотношение между талията и бедрата, отколкото работещите през деня. Влошеният гликемичен контрол е често срещан рисков фактор за нарушаване на настроението. Нещо повече, депресията и затлъстяването често вървят ръка за ръка в порочен кръг, който повишава риска и тежестта на двете състояния.

Имайки предвид тези констатации, изследователите проучват дали избягването на хранене през нощта може да подобри благосъстоянието на работещите на смени.

Това все още е нова област на изследване, но това скорошно проучване показва, че ограничаването на храненето през деня може да помогне за предотвратяване на уязвимостта на настроението, свързана с нощната работа.

В продължение на две седмици 19 участници са подложени на симулиран нощен труд в рамките на рандомизирано, контролирано проучване. Храната на половината от групата е била консумирана както през деня, така и през нощта, докато другата половина се е хранила само през деня. Всяка друга част от опита е била еднаква, включително консумираните калории, продължителността на съня, физическата активност и условията на осветление.

Когато на симулираните нощни работници е била сервирана храна през деня и през нощта (както е обичайно за много работещи на смени), авторите установяват 26% увеличение на нивата на депресивно-подобно настроение и 16% увеличение на нивата на тревожно-подобно настроение в сравнение с базовото измерване. Групата, която се е хранила само през деня, не е отчела такива промени в настроението.

Още по-убедителен е фактът, че тези лица, чиито циркадни ритми са показали най-голяма степен на разминаване, са били и по-склонни да проявяват симптоми, подобни на депресия и тревожност.

"Открихме доказателства, че времето за хранене има умерени до големи ефекти върху нивата на депресивно-подобното и тревожно-подобното настроение по време на симулирана нощна работа, както и че тези ефекти са свързани със степента на вътрешно циркадно несъответствие", пишат авторите. "Тези констатации предлагат доказателство за концептуална демонстрация на основаваща се на доказателства интервенция за определяне на времето за хранене, която може да предотврати уязвимостта на настроението в условията на работа на смени", добавят те.

Резултатите от друго неотдавнашно рандомизирано проучване показват, че храненето само през деня може да предотврати глюкозния дисбаланс, който иначе се развива при работещите на смени.

"Определянето на времето за хранене се превръща във важен аспект на храненето, който може да повлияе на физическото здраве", казва Челапа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Археолози представят във Варна изследвания за бронзовата и желязната епоха в Югоизточна Европа

Регионалният исторически музей във Варна е домакин на четвъртата международна конференция "Нещата от живота" , организирана от инициативата "Перспективи на Балканската археология"/Perspectives on Balkan Archaeology (PeBa). „Перспективи за Балканската археология“ e мрежа от изследователи с фокус върху бронзовата и желязната епоха в Югоизточна..

публикувано на 25.09.24 в 11:21

Проучване: Всяко трето дете в света е късогледо

Според глобален анализ зрението на децата постоянно се влошава, като всяко трето дете вече е късогледо или не може да вижда ясно нещата надалеч, съобщава БГНЕС. Изследователите твърдят, че заключването за Covid е имало отрицателно въздействие върху зрението, тъй като децата са прекарвали повече време..

публикувано на 25.09.24 в 06:42

Божидар Богданов с премиера на стихосбирката "Изгреви, залези..." във Варна

Божидар Богданов представя на 27 септември, петък, от 18.30 часа своята стихосбирка "Изгреви, залези...". Мястото е галерия "Арт Маркони"на ул. "Охрид" 22.  „Поезията не се нуждае от поводи, нито от шумни фойерверки, но има нужда от празници. Нейната стара и в същото време детински усмихната къща чака всички, които вярват в другото и различното. В..

публикувано на 24.09.24 в 17:05

Близо 2 хиляди посетиха "Провадия-Солницата" в Деня на отворените врати

Около 1 800 души са посетили в Деня на отворените врати, организиран на 22 септември в праисторическия център "Провадия-Солницата".  "За нас беше чест и удоволствие да имаме възможността да Ви представим най-новите си открития и да ви разкажем историята на най-стария солодобивен и градски център в Европа.  Благодарим ви, че избрахте да споделите..

публикувано на 24.09.24 в 10:08

Лесна работа: Само за родители

Има едно много приятно изследване, което оценява въздействието на удовлетвореността от живота и позитивното влияние на тази удовлетвореност върху доходите в по-късен етап от развитието на човека. Интересно е, че изследването използва метода на братята и сестрите. Каква е отправната точка? Най-вероятно се заблуждаваме, когато мислим, че..

публикувано на 23.09.24 в 15:30

Феновете на вечното варненско дерби (снимки и видео)

"Спартак" са домакини на срещата от 20:00 часа, а главен съдия е Георги Кабаков. Двата тима са един до друг в таблицата с равен брой точки - 15, съответно четвърто място за "Черно море" и пето за "Спартак".  В последната среща отборите завършиха 0:0. В района на срещата и на стадиона днес има и засилено полицейско присъствие. Агитки от..

публикувано на 22.09.24 в 19:39

Супермоделите от 90-те години остават носталгичен символ на женствеността и красотата

По време на Седмицата на модата в Милано суперомдели от 90-те години , сред които звездата Ева Херцигова, стъпиха на подиума на ревю на модната къща "Роберто Кавали"  и предизвикаха очаквана сензация.  Появата им бе не само почит към големия новатор в облеклото, променил концепцията за съвременната динамика на аутфита, но и полъх от една..

публикувано на 22.09.24 в 14:49