Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левски и ЦСКА мерят сили в поредно издание на Вечното дерби

Левски - ЦСКА 1948
Снимка: БГНЕС

Левски е символичен домакин на ЦСКА в поредното издание на Вечното дерби. Най-големият сблъсък в българското първенство е днес, 18 септември, от 16:45 часа на Националния стадион „Васил Левски“.

„Сините“ влизат в срещата с желание да вземат реванш за загубата си от Локомотив София с 2:3 като гост миналия кръг. Възпитаниците на Станимир Стоилов бяха в серия от пет поредни успеха след поражението от ЦСКА 1948 с 0:1 на старта на кампанията в Първа лига, преди да направят отлична серия, без да допуснат гол. Мъри сподели на пресконференцията си преди мача, че единственото, от което се притеснява, е дали отборът ще играе на максимума си.

„Страх от загуба при нас няма! И като футболист, и като треньор не съм видял такова нещо. Вече 30 и няколко години участвам в тези дербита - Левски никога не го е бил страх от поражение, единствено се притеснявам дали ще играем на максимума си. Естествено, ЦСКА е един от грандовете в българския футбол, често двубоите завършват с много неизвестни, още повече в последно време при съперникът се забелязва стабилизиране откъм игра и резултати, работата на колегите в ЦСКА се вижда - стабилно се движат в първенството. По-добре комплектовани са като отбор спрямо пролетта, с повече амбиция и по-изчистена тактическа дисциплина“, коментира наставникът на Левски.

От другата страна, „армейците“ пристигат за голямото дерби в добро настроение. Играчите на Саша Илич започнаха със седем победи в първите си осем мача от шампионата и актив от 22 точки – толкова, колкото има и българският първенец Лудогорец. Единствената грешна стъпка на „червените“ дойде при гостуването на Локомотив София, приключило при равенство 1:1 на стадиона в квартал „Надежда“. Илич каза на своята пресконференция, че иска от футболистите си да играят с по-малко грешки, да са агресивни и да се забавляват на терена в неделя.

„Пред нас предстои най-важният мач в българското първенство, дербито с Левски. То е специфичен мач, тъй като ако някой футболист има възможност с някакво вдъхновение, от една ситуация може да донесе победата. Но все пак дори да имаме такава ситуация, този футболист не може да го направи, ако целият отбор не играе тактически добре. Виждам, че Левски вкарват много голове и честно казано не виждам да имат проблеми в завършващата фаза. От друга страна, каквото и да си говорим, то няма значение, защото става въпрос за по-специален двубой. Разполагам с един отбор, който вече е изиграл доста дербита и важни мачове. Ще искам само от тях да сведат грешките до минимум, да бъдат агресивни и да се забавляват в най-големия мач в българското първенство“, заяви сръбският специалист.

Левски взе последното дерби с ЦСКА, триумфирайки с минималното 1:0 във финала на турнира за Купата на България през май. „Армейците“ обаче имат предимство в сблъсъците със „сините“ в последните десет години – за този период са се изиграли 28 мача, а „червените“ са с 15 победи, при девет равенства и едва четири успеха за Левски.

В късния мач от неделната програма Лудогорец приема Арда от 19:45 часа на стадион „Хювефарма Арена“ в Разград.


По публикацията работи: Доротея Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Рафаилов: Изминахме повече от 40 000 км по състезания (ВИДЕО)

Клубът по спортно катерене „Варна клайминг“ изпрати 2024 година със спечелин повече от 50 медала от престижни спортни форуми. Главният треньор Росен Рафаилов заяви, че са изминали с автомобил повече от 30 000 км и 15 000 км със самолет. Той разказва за успехите и емоциите на състезателите.

публикувано на 05.02.25 в 11:55

Ясна е програмата за регата "Трети март"

Регатата ще се проведе в гр. Варна, акваторията на Варненско езеро, пред ветроходна база „Бриз“ от 6-ти до 9-ти март 2025 г. Организатор е СК „Черно море-Бриз“ Варна. Регатата ще се проведе на гребно-ветроходни лодки „Ял-6”с рейково разделно и рейково-разрезно ветрилно стъкмяване. ПРОГРАМА 06.03.2025 г. Посрещане - СК "Черно море-Бриз"..

публикувано на 05.02.25 в 10:48

Кристиан Нуачуку напусна "Ботев"-Пловдив

Кристиан Нуачуку се присъедини към отбора на Шефилд Юнайтед с постоянен трансфер. Английският тим се състезава в Чемпиъншип и в момента се бори за промоция в английската Висша лига. С „жълто-черната“ фланелка Кристиан изигра 33 мача и отбеляза 5 гола, като шест от двубоите са в Европейските клубни турнири. Той игра във всеки един от мачовете на..

публикувано на 05.02.25 в 10:47

Кадеду пое "Нефтохимик"

Франческо Кадеду е новият старши треньор на шесткратния шампион на България по волейбол за мъже – ВК Нефтохимик 2010 (Бургас).50-годишният италианец досега водеше другия бургаски тим – Дея, с който е носител на Купата на страната ни за миналата година. Кадеду наследява на поста Иван Станев, който подаде оставка.Италианецът е и помощник на..

публикувано на 05.02.25 в 10:46

Отлично българско представяне на ретро рали "Монте Карло"

Отлично представяне на българския екипаж Георги Андонов и Йорданка Андонова с Volvo на прословутото ретро рали "Монте Карло". В крайното подреждане те са на 25-то място, а в своя клас автомобили до 1965 година са на четвърта позиция.Мениджър на отбора бе Владимир Димитров, а главен механик Антон Шукадаров. За двадесет и седем издания, на този..

публикувано на 05.02.25 в 10:44

"Лудогорец" взе Суперкупата на България

Лудогорец спечели Суперкупата на България по футбол. Те победиха Ботев (Пловдив) с 3:2. ЛУДОГОРЕЦ - БОТЕВ (ПЛОВДИВ) 3:2 0:1 Самуел Акере (60) 1:1 Диниш Алмейда (67) 2:1 Якуб Пьотровски (70) 2:2 Алекса Мараш (84) 3:2 Ивайло Чочев (90+2)

публикувано на 04.02.25 в 20:22

Кристиян Димитров: Отборът е зареден с енергия и ще вървим нагоре (ВИДЕО)

Волейболистите на "Черно море" записаха много важен успех в мача си срещу "Пирин"-Разлог с 3-1 гейма. Това е втори успех срещу този съпреник в   първенството. Варненци се отлепиха от дъното и вече са на девето място. Един от най-добриште състезатели на „моряците“ в мача беше Кристиян Димитров /снимката горе/, който спечели и приза MVP...

публикувано на 04.02.25 в 11:55