Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се повишават ли наемите на студентските общежития?

Заради по-скъпите квартири интересът към общежитията расте с всяка година

| обновено на 21.09.22 в 21:13

Едно от най-важните при кандидатстване в университет от страна на бъдещите студенти и техните родители е материалната база на висшето училище. Голям процент от висшистите живеят в общежитията към университета, тъй като им излиза по-евтино да излязат на квартира. Според Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) в България, наемите на квартирите са в пъти по-скъпи от тези на студентските общежития.

„Във Варна средната цена на наема на студентските общежития е между 70 и 90 лева. Тя важи за Икономическия, Медицинския и Техническия университет. В частните университети като Варненския свободен университет например, цените са между 170 и 190 лева. Това е така, защото частните университети не могат да разчитат на средства от държавата“, каза за Радио Варна Доротея Николаева, която е заместник-председател на НПСС и има наблюдения за Варна и региона. Освен че във Варна квартирите са по-скъпи, в града свободните квартири са много малко или изобщо ги няма, каза още Николаева. В морската столица няма повишение на наемите на общежитията, поясни още тя.

Поскъпване на наемите на студентските общежития няма да има поне до края на календарната година, категоричен беше Даниел Парушев.

„Още при актуализацията на бюджета през юли нашата организация успя да се пребори за увеличаване на средствата за леглоден и храноден на студентите. Именно благодарение на отпуснатите 2 милиона лева, поне до края на тази година няма да се наложи повишение на цените на наемите за студентските общежития“, обясни Парушев. Той обаче не се ангажира с прогноза дали ще има увеличение през следващата календарна година, но според него със скока на режийните разходи, университетите ще изпитват сериозни затруднения. Не е изключено и повишение на семестриалните такси, коментира още Парушев.

През тази година се наблюдава и сериозно завишение на интереса към студентските общежития. Причината е повече финансова заради все още ниските цени. Подадените до момента молби за студентските общежития в страната са 40 000. Това е с около 10 000 повече в сравнение с миналата година, поясни Даниел Парушев и допълни, че интерес към общежитията се наблюдава не само от новоприетите студенти.

„Молби подават и магистри и докторанти, които осъзнават, че ще им е много трудно ако са на квартира“, каза още Парушев.

Доротея Николаева посъветва студентите да подават молбите си навреме.

„При някои университети подаването на молби е целогодишно. Но, аз бих посъветвала студентите да не разчитат на това, тъй като остават много малко свободни места“, каза Николаева.

Много от общежитията в страната бяха ремонтирани с отпуснатите преди две години 98 милиона лева. Даниел Парушев припомни, че за последно държавата е давала пари за студентски общежития преди 10 години. 

„Има общежития, които са си като хотели. И тези, които са подали молби навреме, ще бъдат в тях. И тогава ще трябва или да останат там и да си ги ремонтират или да се откажат. За съжаление, има около 40 общежития в страната, които са в окаяно състояние. При този завишен интерес е възможно много от колегите да попаднат именно в тях“, каза Парушев. Той поясни, че наскоро е било затворено общежитие с 500 места в Пловдив. Базата е била опасна за живота и здравето на студентите.

Състоянието на общежитията във Варна е добро, коментира Доротея Николаева. В момента се извършват ремонтни дейности в едно от общежитията на Техническия университет. И в морската столица обаче има бази с недобри условия за живот.

„Такъв е примера с блок 3 на Медицинския университет. Там имат големи проблеми, особено със санитарните възли. Интериорът пък се поддържа основно от студентите. Там трябва да мине комисия, която да направи конструктивно становище за състоянието на сградата“, каза Николаева.

Тя разкри, че в университетите във Варна учат около 100 бежанци от Украйна. Най-сериозен интерес украинските студенти проявяват към ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“.

„Още в началото на войната, колегите от студентския съвет на Военноморското училище подеха инициатива за безплатно настаняване на украински бежанци в техните студентски общежития“, коментира Доротея Николаева.

Едно от предизвикателствата пред ръководството на НПСС е решаването на проблема с компенсациите от 40 лева за студентите от общежитията заради повишението на режийните разходи. Държавата е изплатила сумите за първите четири месеца на 2022 година.

Все още не са получени средствата за октомври, ноември и декември 2021 година“, разкри Парушев и допълни, че в този период студентите трябва да получат дори по-висока компенсация.

От НПСС изразиха задоволството си от увеличението на докторантските стипендии на 1000 лева.

„Един от следващите приоритети пред ръководството на организацията е студентите от частните университети да получават стипендии за успех“, коментира Доротея Николаева.

Болна тема по думите й е високия лихвен процент на студентските кредити.

„В момента за студентите е по-изгодно да изтеглят обикновен потребителски кредит, отколкото студентски. Лихвата понякога е непосилна за колегите“, каза заместник-председателя на НПСС и допълни, че друг проблем е лиспата на достатъчно средства от държавата за студентското кредитиране.








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH): Използвам всеки момент, когато съм буден, да живея и да дишам

Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..

публикувано на 02.01.25 в 08:05
Д-р Здравко Нунев от варненската АГ-болница „Проф. д-р Д. Стаматов“

Д-р Здравко Нунев: Имаме ръст на ражданията, но и повече недоносени бебета

2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени  - общо 263  бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...

публикувано на 01.01.25 в 11:50

Любители на моржуването с дихателно утро и плуване в студеното море във Варна на 1 януари

Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..

публикувано на 01.01.25 в 08:00

Пожарникарят Христо Христов: Дежурството на Нова година винаги е най-тежкото

Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов.  Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..

публикувано на 31.12.24 в 08:00

Ravn (1349): За баланс е необходимо да познаваш и мрачната, и светлата част от себе си

Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..

публикувано на 31.12.24 в 07:30

Стихосбирката "Не може да е късно за любов" в подкрепа на фондация "Искам бебе"

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието „Не може да е късно за любов“. Уверена, че именно любовта е..

публикувано на 30.12.24 в 08:00

Бебето и Татяна, баща-художник и дъщеря-архитект разказват за реставрирането на къщи на няколко века в Родопите

Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села. Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски,..

публикувано на 28.12.24 в 16:44