Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Изкуството да падаш“ - за трудния път на съзряването, за умението да падаш и да се изправяш отново

| обновено на 29.09.22 в 10:54

„Изкуството да падаш“ – дебютният пълнометражен филм на Орлин Милчев, беше един от участниците в конкурсната програма на фестивала „Златна роза“. Историята разказва за 17-годишната Бори (в ролята Елена Замяркова), която отказва да бъде унижавана от момчетата. Артистичната й, но лабилна майка (Александра Сърчаджиева) не й дава подкрепата, от която има нужда. Грижовният й дядо я записва в школа по джудо. Там тя осъзнава, че преди да победиш другите, трябва да победиш себе си.

За трудния път на съзряването, за умението да падаш и да се изправяш отново Светлана Вълкова разговоря с режисьора Орлин Милчев и актрисата Елена Замяркова.

Една специфика на фестивала тази година е, че има много филми, които показват живота през погледа на млади хора, на деца, тийнейджъри. Очевидно и вашата гледна точка е такава. Как я избрахте? Откъде тръгна идеята?

Орлин Милчев:

Идеята започва от една много ранна версия на сценария, който ми беше изпратен от един от моите учители - Марин Дамянов, история на Неда Филчева. След това, когато го прочетох, веднага разпознах една от най-важните теми изобщо в разказването на истории - идеята за съзряването и как човек пораства. Разпознах зародиша на идеята, че трудността е това, което те прави съзнателен в израстването и по-конкретно доброволното изправяне пред трудността, защото има трудности за всеки, но ако се крием и чакаме те да дойдат, никога не се справяме с тях. Човек трябва да развие умението да отива с лицето си към проблемите и трудностите.
Оттам нататък преработихме сценария и изкарахме на преден план семейната история, балансирахме я с джудото като инструмент на съзряването и после се впуснахме в снимки. Това за мен винаги ще остане като много хубав спомен. Това е едно колаборативно усилие - парченца от сценаристите, от пространствата, от моето светоусещане, парченца от актьорите. Всеки допринесе  за този пъзел и добави живот в него, което беше голяма радост за мен като режисьор.

Съзряването и порастването в различните времена по различен начин ли се случва? Как се случваше при Вас, Вие сте от едно друго поколение, различно от 17-годишните.

Орлин Милчев:

Не само аз, а и част от  по-младите актьори сме обективно отдалечени от пубертета. В момента сме около и над трийсетте си и точно в етапа преди навлизането към едно истински съзряване, в живота. В  моя случай съзряването беше изключително трудно. Аз бях изключително буен тийнейджър и буен млад човек в двайсетте си. Моят инструмент за съзряването беше хип-хоп културата. Това беше моето джудо, това бяха моите битки, но принципите са абсолютно същите, като във всеки спорт или всяко изкуство, на което човек се посвещава. И може би сега като погледна назад, вече малко охладен от емоциите на пубертета и на младостта, се радвам, че съм се срещнал с изкуството на толкова ранен етап, защото тази бурност трябва да бъде концентрирана в нещо. Това е единственият начин, да има смисъл, да вложиш смисъл в трудностите, иначе можеш да се понесеш в много неприятни посоки.

Чуйте интервюто на Светлана Вълков с режисьора Орлин Милчев и актрисата Елена Замяркова:

"Изкуството да падаш"

Сценарий: Неда Филчева, Марин Дамянов
Режисьор: Орлин Милчев
Оператор: Емил Христов
Музика: Polina, TDK – Mladost, Stick Insect
С участието на: Елена Замяркова, Александра Сърчаджиева, Ивайло Христов, Иван Бърнев, Валери Йорданов, Димитър Николов, Полина Недкова, Мартина Троанска, Жорета Николова, Светлана Янчева, Димитър Баненкин.

Орлин Милчев е роден през 1987 в София. Завършва НАТФИЗ през 2016, а през 2017 – майсторски клас в IFA (Италия) при легендарния режисьор Бела Тар. Дипломира се с „Добри“ (30’), селектиран в конкурса Jameson на София ФФ и ФФ ВГИК, Москва. На фестивала „Ранно пиле“ е обявен за „най-добър български късометражен филм“. „Изкуството да падаш“ (2022) е игралният му дебют.
Познат в хип-хоп средите като Атила.
По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 05.07.24 в 07:30