Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градовете са за хората - за ролята на гражданите в подобряването на градската среда

Международният конкурс за нов център на Добрич дава възможност на хората да се включат активно в градското планиране

В средата на август беше обявено началото на Международния конкурс за нов център на Добрич. Идеята на местната община е да бъде избран проект за цялостната визия на централната градска част, който да бъде осъществен на етапи. Избраното жури е съставено от 9 архитекти от България, Румъния, Франция и Швейцария. След като минат през „ситото“ на експертното мнение на журито, трите най-добри проекта ще продължат към следващата „пряка“, където ги очаква мнението и становището на гражданите. 

Провеждането на подобни конкурси и активното участие на хората в градското планиране е правилният модел, който общините трябва да следват, смята ръководителят на конкурса за нов облик на центъра на Добрич архитект Явор Панев от Фондация „Оптимистас“.

„Градското планиране оказва директен ефект върху живота на хората в определен град. Те трябва да имат отношение и активност към планирането. Затова искаме тези три проекта да бъдат представени на жителите на Добрич, които да изразят своето мнение и да гласуват за този, който им харесва най-много“, коментира от своя страна юристът Цвета Йоцова от същата организация.

„Хубавото е, че има и осигурено финансиране. Журито също ще следи за финансовата рамка и възможността проекта да бъде изпълнен, а не да се превърне в нещо красиво, но само пожелателно“, допълни арх. Явор Панев.

Кметът на Добрич Йордан Йорданов също се присъедини към мнението, че участието на гражданите в развитието на градските пространства е важно.

Градовете са за хората“, каза Йорданов и даде за пример със САЩ, където е живял преди години.

„Там гражданската позиция е много активна и гражданите са насърчавани за това. Те не се притесняваха да питат и нас, въпреки че сме били чужденци, за всякакви неща, включително и за публични пространства“, коментира Йордан Йорданов.

Той се надява да бъдат привлечени повече хора в този процес.

„Надявам се да дадем добър пример, който и други общини да последват“, каза кмета на Добрич.

Кметът припомни, че в момента центърът на града е в окаяно състояние.

„Центърът на Добрич беше обновен през 2010 година по незнайно какъв проект, сглобен отчасти и в последните минути с едни много тънки плочи с дебелина между 14 и 18 мм. За район като нашия с толкова големи температурни амплитуди е невъзможно една плочка с такава дебелина да издържи дълго“, поясни Йорданов.

Той обясни, че до момента не са били предприемани действия за промяна на облика на центъра заради гаранционния период.

„Иначе общината щеше да бъде глобена с 5-6 милиона лева“, коментира кмета.

Крайният срок за участие в Международния конкурс за нов облик на центъра на Добрич е до 30 ноември. Цвета Йоцова подчерта, че авторите на проектите ще останат анонимни.

„Правим така, че нито един от членовете на журито да не знае имената на авторите на проектите, които оценяват. Идеята е да се оценяват проектите, а не проектантите за да няма подвеждане, влияние или някакви съмнения“, каза Йоцова.

Архитект Явор Панев поясни, че журито е съставено от хора с опит в промяната на облика на подобни градски пространства по целия свят.

„Надявам се и участниците да бъдат от различни страни за да има повече гледни точки, от които да се избере най-добрата“, коментира Панев.

Победителите ще бъдат обявени на 19 декември.

Цвета Йоцова заяви, че до момента подобни конкурси са се случвали много трудно в България.

Сега обаче нещата се променят. Пример за това е и сградата на „Карим дом“ във Варна, която преди дни стана големият победител в четвъртото издание на конкурса „Архитектурни награди на България 2022“, организиран от Камарата на архитектите.

Според архитект Панев и адвокат Йоцова, тази награда е признание за това, че моделът с международните конкурси е правилен и успешен.

Те се надяват подобен конкурс да се проведе и за Дупката в центъра на Варна, където нещата са в застой поради редица фактори. 

Чуйте какво споделиха в студиото на Радио Варна кметът на Добрич Йордан Йорданов, арх. Явор Панев и адвокат Цвета Йоцова: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00