Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е нужно, за да станем архитекти? [Интервю с BETA Architects]

| обновено на 26.10.22 в 16:02

Представяме ви Юджи, Денис и Таня. Трима архитекти, завършили “Варненски свободен университет”, които споделят как архитектурата променя градската среда и какви качества трябва да притежава добрият архитект. 

Здравейте! Разкажете ни какво е BETA Architects. 

Това е нашето архитектурно студио във Варна, което основахме с цел да обединим знания си и заедно да предложим един нов и различен архитектурен подход в контекста на България. 

Като завършили магистри по Архитектура, за нас професията архитект и работата в креативна среда са изключително вдъхновяващи. Някъде сред всички проекти у нас се зароди чувството, че искаме да правим по-добра архитектура /better architecture/ и от там естествено дойде и заигравката с името на нашето студио - BETA Architects.

Какво е нужно да притежава човек, за да стане архитект?

Вярваме, че за да станеш архитект е необходимо време, търпение и отдаденост. 

Пътят на архитекта започва винаги с нещо креативно в ранните години от съзнателния ни живот. Дали ще е първия ни досег с четка за рисуване, или първото ни LEGO, или къщичка, направена собственоръчно на някое дърво. Винаги има една първа искра към креативното мислене. Искра към нещо, което искаш да създадеш, да е красиво, да е функционално и да ти носи радост. 

Впоследствие в студентските си години всеки един архитект развива своето креативно мислене, подпомогнато със спецификите на архитектурния бранш / подходи в архитектурата, функция на сградите, конструкции, материали, презентационни методи, законови норми и други /.

Върху какви архитектурни проекти сте работили?

Най-различни. През годините сме работили по индустриални и обществени сгради, такива със смесена функция, реконструкция, интериорни проекти и други. 

Към момента основен фокус в BETA Architects са еднофамилните и многофамилните жилищни сгради, които са особено предизвикателни. Да създадеш мечтаният дом е отговорност затова винаги подхождаме сериозно дори към най-малкия детайл. 

Експериментирали ли сте и с друг вид архитектура?

Естествено, даже смятаме, че е задължително периодично да излизаме от зоната си на комфорт и да пробваме различни форми, материали и подходи за изработването на павилиони или различни елементи от градския дизайн.

Посещавали сме няколко курса за параметричен дизайн. Това е т.нар. дизайн, който се базира на математически алгоритми, чрез които могат да се получат сложни геометрични форми от сравнително сходни елементи. 

Пресен пример за варненци е уличната библиотека, която бе поставена на входа на морската градина „Рапана“ през 2017 г. Юджи бе в основата на създаването на тази вдъхновяваща структура от дървен материал и дом на хиляди книги.

Какъв е вашият архитектурен почерк днес?

Винаги сме били почитатели на модернизма и функционализма. Също така се стремим да се придържаме към последните тенденции в архитектурата и да ги залагаме в нашите архитектурни разработки. 

Желанието на клиента също е голям фактор, с който се съобразяваме. Често обаче се случва тяхното желание да се основава на различни примери на сгради, които са си харесали в интернет пространството. Те обаче може да не са оптималното решение конкретно за техния имот или за климата. 

Тук е наша работа да адаптираме техните желания през нашата архитектурна призма, за да може клиентът да остане доволен и да види реализиран своя мечтан дом, а ние като архитекти във Варна да изработим една по-добра архитектура, която да бъде и законово издържана, и да подобри околната среда.

Как архитектурата може да промени градската среда? Какъв добър пример можем да вземем от чужбина и да приложим във Варна?

В основата си архитектурата съществува, за да създаде физическата среда, която хората обитават, но архитектурата е нещо повече от изградена среда, тя също е част от нашата култура. Тя представяне нашето виждане за нас самите и за света като цяло.

Има страхотни примери от чужбина, които бихме могли да приложим и в нашия град, а ограничаването на автомобилите в централните зони и изграждането на повече пешеходни и зелени площи на фона на освежени сгради от културно-историческо значение би било едно страхотно начало за Варна!

Кое е най-голямото предизвикателство пред хората, които проектират жилище? 

Преди да изясним кое е най-голямото предизвикателство, трябва да уточним, че всички етапи от идеята до проектирането, а и последващият строеж са част от един дълъг и комплексен процес, в който участват клиента, архитекта, строителите, доставчиците, институциите и редица други замесени лица. 

И тук идва предизвикателството пред клиентите. В един момент първоначалния ентусиазъм сякаш отива на заден план, защото времето напредва, процесите се усложняват, задачите се натрупват. 

За нас в BETA Architects е от ключово значение да помогнем на клиента да запази вълнението от изграждането на нов дом през целия период. Затова част от услугите ни включват воденето на документация (от ПУП до въвеждането в експлоатация) и представляването пред конкретни институции с цел клиентът да се отдаде на по-интригуващите части от проекта, докато ние разрешаваме по-времеемките и сложни задачи.


Разгледайте портфолиото на архитектите от BETA Architects онлайн на betarch.bg и заявете своя час за консултация на телефон 0899 04 10 89! 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев и Давид Валентинов

Баща и син - за доброто и вярата

Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село  Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората.  От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..

публикувано на 18.04.25 в 14:30

Българското неделно училище „Свети Седмочисленици“ в Реус, Испания, се готви за Великден

"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила."  Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..

публикувано на 18.04.25 в 11:14

Спасиха от ампутиране крака на жена с диабет в „Пирогов”

В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..

публикувано на 18.04.25 в 11:06

"Жестокият път" - филм представя неудобната истина от първото българско качване на Еверест 1984

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..

публикувано на 18.04.25 в 10:40

Разпети петък - най-тъжният ден за християните

За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба.  Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..

публикувано на 18.04.25 в 06:30

Зоопаркът във Варна: Не хранете Стойчо с храна, различна от риба

Специалистите от Спасителния център към варненския Зоопарк призовават жителите и гостите на града да не хранят розовия пеликан Стойчо с храна, различна от риба. Те се обосновават с факта, че приемът на човешка храна е изключително неприемлив за този рядък за България вид и може да навреди на здравето му.  Една здрава птица от този вид без проблем..

публикувано на 17.04.25 в 16:47

Аладжа манастир и Побити камъни с празнично работно време

Аладжа манастир ще бъде отворен за посещение на 18 април (петък), 19 април (събота) и 20 април – Великден (неделя) от 10.00 до 17.00  часа, почивни дни ще бъдат 21 и 22 април (понеделник и вторник).  Побити камъни ще бъде отворен за посещение на 18 и 19 април (петък и събота) от 10.00 до 13.00  часа. На 20 април –  Великден, обектът ще бъде затворен за..

публикувано на 17.04.25 в 15:48