Представяме ви Юджи, Денис и Таня. Трима архитекти, завършили “Варненски свободен университет”, които споделят как архитектурата променя градската среда и какви качества трябва да притежава добрият архитект.
Здравейте! Разкажете ни какво е BETA Architects.
Това е нашето архитектурно студио във Варна, което основахме с цел да обединим знания си и заедно да предложим един нов и различен архитектурен подход в контекста на България.
Като завършили магистри по Архитектура, за нас професията архитект и работата в креативна среда са изключително вдъхновяващи. Някъде сред всички проекти у нас се зароди чувството, че искаме да правим по-добра архитектура /better architecture/ и от там естествено дойде и заигравката с името на нашето студио - BETA Architects.
Какво е нужно да притежава човек, за да стане архитект?
Вярваме, че за да станеш архитект е необходимо време, търпение и отдаденост.
Пътят на архитекта започва винаги с нещо креативно в ранните години от съзнателния ни живот. Дали ще е първия ни досег с четка за рисуване, или първото ни LEGO, или къщичка, направена собственоръчно на някое дърво. Винаги има една първа искра към креативното мислене. Искра към нещо, което искаш да създадеш, да е красиво, да е функционално и да ти носи радост.
Впоследствие в студентските си години всеки един архитект развива своето креативно мислене, подпомогнато със спецификите на архитектурния бранш / подходи в архитектурата, функция на сградите, конструкции, материали, презентационни методи, законови норми и други /.
Върху какви архитектурни проекти сте работили?
Най-различни. През годините сме работили по индустриални и обществени сгради, такива със смесена функция, реконструкция, интериорни проекти и други.
Към момента основен фокус в BETA Architects са еднофамилните и многофамилните жилищни сгради, които са особено предизвикателни. Да създадеш мечтаният дом е отговорност затова винаги подхождаме сериозно дори към най-малкия детайл.
Експериментирали ли сте и с друг вид архитектура?
Естествено, даже смятаме, че е задължително периодично да излизаме от зоната си на комфорт и да пробваме различни форми, материали и подходи за изработването на павилиони или различни елементи от градския дизайн.
Посещавали сме няколко курса за параметричен дизайн. Това е т.нар. дизайн, който се базира на математически алгоритми, чрез които могат да се получат сложни геометрични форми от сравнително сходни елементи.
Пресен пример за варненци е уличната библиотека, която бе поставена на входа на морската градина „Рапана“ през 2017 г. Юджи бе в основата на създаването на тази вдъхновяваща структура от дървен материал и дом на хиляди книги.
Какъв е вашият архитектурен почерк днес?
Винаги сме били почитатели на модернизма и функционализма. Също така се стремим да се придържаме към последните тенденции в архитектурата и да ги залагаме в нашите архитектурни разработки.
Желанието на клиента също е голям фактор, с който се съобразяваме. Често обаче се случва тяхното желание да се основава на различни примери на сгради, които са си харесали в интернет пространството. Те обаче може да не са оптималното решение конкретно за техния имот или за климата.
Тук е наша работа да адаптираме техните желания през нашата архитектурна призма, за да може клиентът да остане доволен и да види реализиран своя мечтан дом, а ние като архитекти във Варна да изработим една по-добра архитектура, която да бъде и законово издържана, и да подобри околната среда.
Как архитектурата може да промени градската среда? Какъв добър пример можем да вземем от чужбина и да приложим във Варна?
В основата си архитектурата съществува, за да създаде физическата среда, която хората обитават, но архитектурата е нещо повече от изградена среда, тя също е част от нашата култура. Тя представяне нашето виждане за нас самите и за света като цяло.
Има страхотни примери от чужбина, които бихме могли да приложим и в нашия град, а ограничаването на автомобилите в централните зони и изграждането на повече пешеходни и зелени площи на фона на освежени сгради от културно-историческо значение би било едно страхотно начало за Варна!
Кое е най-голямото предизвикателство пред хората, които проектират жилище?
Преди да изясним кое е най-голямото предизвикателство, трябва да уточним, че всички етапи от идеята до проектирането, а и последващият строеж са част от един дълъг и комплексен процес, в който участват клиента, архитекта, строителите, доставчиците, институциите и редица други замесени лица.
И тук идва предизвикателството пред клиентите. В един момент първоначалния ентусиазъм сякаш отива на заден план, защото времето напредва, процесите се усложняват, задачите се натрупват.
За нас в BETA Architects е от ключово значение да помогнем на клиента да запази вълнението от изграждането на нов дом през целия период. Затова част от услугите ни включват воденето на документация (от ПУП до въвеждането в експлоатация) и представляването пред конкретни институции с цел клиентът да се отдаде на по-интригуващите части от проекта, докато ние разрешаваме по-времеемките и сложни задачи.
Разгледайте портфолиото на архитектите от BETA Architects онлайн на betarch.bg и заявете своя час за консултация на телефон 0899 04 10 89!
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..
Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..
В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..
На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..
Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..