Днес получих с кафето си кратко късметче. Точно както ми харесва. Една дума. Ласка. Много хубава дума, нали?
Опитах се да върна лентата назад, за да открия тази дума някъде сред безкрайните криволичещи коридори на всекидневието.
Не се получи.
Виждах кратки сутрешни кафета, бързи срещи с приятели, малко плаж, много калкулатори за изчисляване на личната инфлация, всяка сутрин събуждане с аларма, понякога – изгрев край морето или планински залез, водовъртеж от избори: професионални, политически, лични, всякакви... Но тази дума се беше скрила... Вероятно в някой таен процеп на времето, в закътана спокойна ниша отпреди години. Кротичко придремваше, очаквайки да се сетя за нея, внимателно да я поема от далечното й скривалище, да се вгледам, да се заслушам, да я приема отново. Да забравя удобното оправдание, че животът е твърде динамичен за лирични отклонения, в случай че предпочитаме да следваме ритъма.
Ласка – една от многото думи, които все по-рядко украсяват дните ни.
Не като име на детска градина или бебешки сапун. Не като сорт пшеница. Нито пък като модел количка от неръждаема стомана.
Ласка като проява на нежност и любов. Като милувка. Или дори като проява на добро, приветливо отношение.
Вкусно беше това кафе. Късметчето му ме усмихна и ме върна към чудесни моменти и преживявания. С една единствена дума.
Ласка. Когато майката за първи път поема в ръце новороденото си дете и цялата любов на вселената се събира на върха на пръстите й, докато нежно го гали по челцето и му казва:
- Добре дошло в живота ми, Слънце мое!
Когато след време детето намира на улицата премръзнало кученце и, докато го притиска към сърцето си по пътя към дома, му говори с цялата грижа на света:
- Не се страхувай! Сега ще те стоплим, ще те нахраним, ще те спасим, приятелче!
Ласка. Баща целува по челото заспалото си дете и внимателно оправя завивката. Майка старателно превързва раната от падане и казва:
- Всичко е наред. Скоро ще мине.
После през годините със същия топъл глас успокоява детето, че премеждията минават, раните заздравяват, всяка трудност бива преодолявана и пътят продължава, още по-
светъл, широк и красив. След това ролите се сменят и сълзи от щастие леко се търкулват по сбръчканото лице, когато отдавна порасналото дете изрича:
- Благодаря ти за всичко, мамо! Обичам те.
Много хубаво късметче за кафе: ласка. Като напомняне за смисъла, дълбочината и красотата на думите, за това, че съдържанието заслужава да има своята прелестна форма и когато любовта изпълва сърцата ни, трябва да я проявяваме и да даряваме с нея всички, към които е насочена.
Вярвам, че големите, истински и вдъхновяващи личности имат богати с обич сърца и даряват добро, грижа и внимание първо на близки и приятели. Вярвам, че това е първата крачка на всяка ярка личност, тръгнала по пътя на общозначими каузи. Защото познавам такива личности и зная колко светло и чисто мислят, действат, живеят и работят те.
Утре е денят на будителите. Денят на хората, които променят света и живота към по-добро.
Светъл да е празникът и все повече да стават тези прекрасни хора, които запалват искрата на стремежа към развитие, на желанието да творим и на действията ни за по-добър и смислен свят!
Сигурна съм, че всичко започва от дома, от личния живот, от една дума или жест. Защото само големи личности могат да ни водят към големи цели.
Действително големи личности.
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..
Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати. Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..