Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози: Изследваме генетичен материал от Варненския некропол

50 години от откриването на Варненския некропол ще бъдат отбелязани с международна конференция във Варна с учени от 6 държави. Тази знаменита находка, открита в периферията на днешна Варна, предизвиква световна сензация преди 50 г. От миналата година, след тридесетгодишно прекъсване, разкопките на некропола бяха подновени и сезонът е бил закрит преди два дни. Това обяви ръководителят на разкопките археологът от Регионален исторически музей-Варна Владимир Славчев по повод началото днес на международен научен форум във Варна, на който ще бъдат представени последните находки. За последните два сезона са открити още 15 гроба, повечето на мъже.

Има нов материал, изследван генетически, за да бъдат установени връзките между хората, които са погребани в некропола. Популацията, населявала териториите около Варненското езеро е била около 5 хиляди човека. Този сезон са открити също бойна брадва от рог на елен, сечива, медно длето. Това разказа Владимир Славчев с уточнението, че центъра на некропола е проучен още през 70-те години, а част от гробовете са били открити от иманяри още през каменно-медната епоха.

Международната научна конференция за най-старото обработено злато в света „Нови хоризонти в праисторията. 50 години от откриването на Варненския некропол“ събира във Варна 26 учени от България, Великобритания, Франция, Гърция и Румъния. Сред тях е Лоранс Манулакакис от Университета в Париж, която работила с още с първия изследовател на Варненския некропол археологът Иван Иванов по изследването на намерените кремъчни сечива. Тя е връзката между нас, които изследваме сега обекта и това, което е правил Иван навремето, отбеляза Славчев.

Археологът Владимир СлавчевТази знаменита находка включва над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг., намерени в гробовете и до момента остава най-ранното свидетелство за йерархия в човешката история. Най-древното обработено злато днес блести във витрините на Варненския археологически музей

Темите, които ще бъдат дискутирани, са посветени на проблемите на каменно-медната епоха в Западното Черноморие и съседните райони, появата и развитието на ранната металургия, особености на погребалните практики, възникването на властовите институции и социалната структура през халколита.

Благодарение на настойчивата работа на варненските учени, гроб 1 вече е прибран от Националния исторически музей в РИМ -Варна, отбеляза Игор Лазаренко, директор на Регионалния исторически музей от своя страна. Той припомни, че откриването на некропола е причина Варна да има най-голямата археологическа експозиция в страната.
По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой Забелязва..

публикувано на 12.02.25 в 18:55

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58