Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненско дърво на 1050 г. с номинация за „Дърво с корен 2022“

Чинар на 1050 г. във варненския кв.Аспарухово„Търсим дървото с корен – с история, произход, принадлежност, обичаи, с връзка с живота, с природата, със земята”. Това е посланието на ежегодния конкурс „Дърво с корен“ организиран от фондация „ЕкоОбщност“ от 2010 г. насам. Сред финалистите т.г. е варненският чинар в кв.Аспарухово, който е на близо 1 050 г. Той е вписан в електронен регистър на вековните дървета ктм МОСВ. Финалистите в „Дърво с корен” и „Вековните дървета говорят” ще участват в онлайн гласуване до 5 декември 2022 г. на интернет страницата на фондация „ЕкоОбщност“. Носителят на титлата „Дърво с корен 2022“ също така ще представи България в международния конкурс „Европейско дърво на годината”, който ще се проведе през февруари догодина. Номинацията на варненския чинар е направена от Мария Стефанова, психолог и дългогодишен преподавател по гражданско образование в ОУ"Петко Р.Славейков"-Варна. Години наред тя води учениците, с които работи, да им покаже това забележително дърво неизвестно за мнозина варненци, освен на живеещите до него жители на кв.Аспарухово. Мария Стефанова е проучила задълбочено историята на дървото, събирайки информация от различни източници и разказва неговата история в номинацията му за приза „Дърво с корен“, която публикуваме без съкращения по-долу.

Мария СтефановаЗа чинара може да гласувате ТУК.

"Чинарът е дърво, което съпътства живота на българите от векове. Легенди разказват за традицията за засаждане на чинари от аспаруховите воини в завоюваните територии.

В своята книга „Тайният код на българските дюлгери“ Ивелин Любенов споделя, че „в българските възрожденски селища центърът е мегдан (площад) с извор/чешма и почти винаги с вековно дърво (чинар), а впоследствие и с християнски храм“.

В близост до Аспаруховия вал, издигнат за защита на ниския бряг от морски нашествия, вече повече от 1000 години един чинар споделя живота на българите.

Хилядолетникът съществува още от Първото българско царство и е най-старото дърво във Варненска област.

Дървото направило впечатление и на чешките археолози – братя Шкорпил, които в свои записки, поместени в Известия на Варненското археологическо дружество от 1921 г. отбелязват:

“Близо до Аспаруховия насип край тъкачната фабрика “Прогрес“ се намира един чинар, до чешмата, наречена “Чинар чешма“. Дървото вътре е кухо (Според някои сведения светкавица обгорила корубата на чинара.): в празнината му могат да се поставят няколко души. Дървото е полуизгоряло, но при все това вирее още. Запазила се е от него половината коруба: тя мери околовръст 3,70 м, диаметърът ѝ е 1,53 м, а дебелината 0,44 м…“.

През годините са полагани грижи за дървото – за да не изсъхне, корубата му е била почистена и циментирана. Така са намалени гнилостните процеси и удължен животът на хилядолетното дърво. За лечебните му свойства се носят легенди – лекува всякакво неразположение, стига човек да седне за известно време до него, плътно опрял гръб в дънера…

Със Заповед № 314/4.03.1969г. дървото е вписано в Регистър на защитените видове за Варненска област с местонахождение – гр. Варна, в двора на текстилната фабрика, кв. Аспарухово. В регистъра на вековните дървета от 2006 г. е вписано с възраст 1000 г.; височина 15 м и обиколка 7,7 м.

До закриването на текстилната фабрика хилядолетникът е приютявал под дебелата си сянка работещите по време на почивките. От онези години около ствола са останали металната ограда и пейки с масички. През 2020 г. оградата е подновена.

Изумително е, че въпреки обгорената коруба, всяка пролет хилядолетникът разлиства прекрасна корона – знак за дълбоки и здрави корени, идващи от началото на българската държава. Това привлича все повече варненци да го посещават и да се докосват до неизчерпаемата му енергия".

Интересна новост е, че през 2022 г. конкурсът се провежда като част от европейската инициатива “Климат на промяна” (#ClimateOfChange), която е съфианнсирана от Европейската комисия в рамките на програма DEAR (Програма за образование за развитие и повишаване на информираността) и цели да развие у младите европейски граждани съзнателност и критично разбиране относно предизвиканата от климатичните промени миграция като едно от най-големите предизвикателства на глобализирания свят.


СНИМКИ: Мария Стефанова



По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Иванов представя сборника "Аз, охраджията" във Варна

Дългогодишният служител на Община Варна и началник на отдел „Отбранително-мобилизационна подготовка“ Георги Иванов ще представи за първи път днес пред широка публика своя сборник „Аз, охраджията“ (ОХРА – от „охрана на рейда“ – дивизион кораби със спомагателно назначение, създаден през 1951 г.). Събитието започва от 15 часа в  в зала „Пленарна“ на..

публикувано на 21.02.25 в 10:58

Слънчево, но мразовито ще е на 21-ви февруари

Днес отново ще е студено, ще преобладава слънчево време, по крайбрежието са възможни временни увеличения. Във вътрешността на района вятърът ще е слаб, сутринта на места видимостта ще е намалена. По Черноморието ще духа умерен, по носовете с пориви до силен, северен вятър. Минималните температури ще са от /- 13/ до /- 8/, през деня на много ще..

публикувано на 21.02.25 в 05:49

Балчик подновява побратимяването с курортна община в Турция

Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..

публикувано на 20.02.25 в 13:46
Снимката е илюстративна, архив.

Стръмните улици във "Виница" - опасни ледени пързалки

Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..

публикувано на 20.02.25 в 11:58

Образователни еко работилници в училища и детски градини

Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..

публикувано на 20.02.25 в 10:47

Отваря ски пистата във Вълчи дол

Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни.  В следващите две нощи се очакват..

публикувано на 20.02.25 в 10:02

В Добрич подобриха 40-годишен рекорд за най-ниска температура

Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..

публикувано на 20.02.25 в 06:20