Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф.Попконстантинов: Надписите открити в манастира край с.Равна трябва да бъдат показани на света

17
Исторически музей, Провадия
Снимка: Д.Дончева



Международен проект, който да представи на световно ниво надписите на пет графични системи, открити при разкопките на скалния манастир „Света Богородица” край провадийското село Равна, планира да подготви проф. Казимир Попконстантинов, който ръководи разкопките. Това обяви той за Радио Варна по време на посещението на учени българисти от Европа в Историческия музей в Провадия, за да разгледат откритията. Ще се необходими целеви средства, за да се изработи този проект, допълни той. Българистите гостуват у нас по повод Международен форум, посветен на  кирилицата под мотото „… И ний сме дали нещо на света с организатор вицепрезидентът Илияна Йотова. 

Проф. Казимир Попконстантинов представи пред учените артефактите открити при разкопките на манастирския комплекс край село Равна. Княжеският манастир „Света Богородица” е книжовно средище от края на IX до средата на XI век –  книжовно и духовно средище от зората българската писменост. Манастирът е построен по поръчение на княжеския двор. Църквата му е осветена на 23 април 897 г., четвъртата от управлението на цар Симеон І. В него са намерени над 280 надписа върху камък на старогръцки и старобългарски / кирилица и глаголица/ езици, над 1000 рисунки на животни, ловни сцени, кръстове, фигури на светци и шамани, конници, кораби, геометрични и растителни мотиви, 138 керамични съда /български и вносни от Византия/.

В Равна има руническо писмо, чиито носители са прабългарите, гръцко, латинско писмо, а също така кирилица, глаголица и двуезични надписи.

В България, а и в целия славянски свят, такова количество надписи и рисунки от ранното средновековие, събрани на едно място, се намира за първи път.  Открит е и оловен печат за кореспонденция на цар Симеон І. В манастира са обособени – църква, баня, училище, жилищни и сервизни помещения. Комплексът има водопровод, канализация, а в най-важните помещения – хипокауст /отопление под пода/.

Дървото на славянската култура има много корени и традиции, но най-важната от тях е кирилицата, заяви за Радио Варна проф. Александър Наумов, преподавал български език и литература в Краков, славянски езици във Венецианския университет, сега е пенсионер и живее в Супрасълския манастир в Полша. Откритията в България свързани с кирилицата, показват колко централно място заема страната като държава на духа и на традицията, посочи проф. Наумов. По неговите думи не на всякъде се дооценява тази традиция и приноса на България, на българите и българския дух и не трябва да има съмнения, че от тук излиза кирилицата. Той посочи, че съмнения за произхода на кирилицата има, но те са плод на невежество, в отговор на което учените трябва да показват категорично началото на славянската култура.

„И всъщност всеки трябва да дойде и да се поклони, на това, което се вижда тук.”, каза още проф. Александър Наумов.



Проф.Александър Наумов

Чуйте в звуковия файл репортаж от събитието и прочит на някои от надписите на старобългарски и старогръцки.


Доц.Трайкова: Пътят за утвърждаване на българските каузи трябва да става чрез интелигентни лобита в чужбина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бедственото положение в общините Дългопол и Долни чифлик е отменено

Бедственото положение в общините Дългопол и Долни чифлик е отменено, всички населени места са с възстановено електроснабдяване, пътищата са проходими. В община Бяла се очаква до 17 часа да бъде възстановено електрозахранването в селата Дюлино и Попович и след това ще се вземе решение за отмяна, посочи кметът Пеньо Ненов.

публикувано на 20.02.25 в 15:33

Община Варна плаща 684 хил. лв. без ДДС месечно за такса "готовност" на фирмите за зимна поддръжка

Общински съветници, членове на постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности във Варна, отправиха на извънредно заседание сериозни критики към фирмите и администрацията за това кой е виновен за създалата се ситуация вчера в града с непочистения сняг от маршрутите на градския транспорт, довел до липса на автобуси и невъзможност на..

публикувано на 20.02.25 в 15:30

Средната заплата във Варна е с 1000 лева по-ниска от София

Варна е на второ място по размер на средната брутна заплата в страната след София. В морската столица работещите обаче взимат с 1000 лева по-малко, отколкото в столицата. Във Варна средната заплата за четвъртото тримесечие на 2024 година е 2 271 лв., а в София - 3287 лева.  В края на миналата година заплатата се увеличава спрямо третото тримесечие на..

публикувано на 20.02.25 в 15:25

Проверки в хранителните магазини в цялата страна днес

Масирани проверки в магазините за хранителни стоки започнаха от днес на територията на цялата страна.  Те целят елиминиране на нелоялните практики при търговията с храни и се извършват от смесени екипи на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП)...

публикувано на 20.02.25 в 13:14

"Бялата лястовица" отново настоя да не се сменя предназначението на земеделските земи в Добруджа

Сдружение "Бялата лястовица" днес отново настоя да не се сменя предназначението на земеделските земи за изграждане на съоръжения за добиване на енергия от възобновяеми източници. Представители на инициативен комитет Соколово внесоха предложение до общинските съветници за приемане на декларация за въздържане от одобряване на ПУП – ПП и ПУП – ПЗ във..

публикувано на 20.02.25 в 12:14

Общински съвет - Балчик отчете дейността си миналата година

През 2024 год. Общинският съвет в Балчик е провел 12 редовни заседания и е приел общо 224 решения. Внесените материали от кмета на общината са 196, от председателя на местния парламент са 12, а от общински съветници – 16.   През отчетния период има върнати три решения за незаконосъобразност от областен управител на Добрич, като те са отново внесени за..

публикувано на 20.02.25 в 12:12

Филиалите на две детски градини във Варна ще функционират като самостоятелни образователни единици

Филиалите на ДГ №4 „Теменужка“ и на ДГ № 5 „Слънчо“ ще бъдат преобразвуани в самостоятелна образователна единица, решиха общинските съветници от ПК „Наука и образование“ към Общинския съвет във Варна. Бяха одобрени и разходи, подлежащи на извършване в началото на бюджетна година, преди приемането на Закона за държавния бюджет на Република България..

публикувано на 20.02.25 в 11:46