Целта на изследването е определяне на качеството на бяло саламурено сирене чрез съпоставяне на лабораторно измереното водно съдържание със заложената в БДС стойност за този показател. Основен критерий за подбор е ниската цена - под 10 лева за килограм. Пробите са транспортирани до офиса на Активни потребители в София и предадени на лаборатория за определяне на водното съдържание. Резултатите, както и достъпната на етикетите информация на продуктите, са представени в таблицата.
Бялото саламурено сирене е традиционен продукт консумиран от милиони българи. Сиренето се ползва като богата на протеини и минерали храна и се усвоява лесно от човешкия организъм. На пазара се предлагат стотици марки сирена, което осигурява богат избор за потребителите. В същото време през последните 20 години зачестяват сигналите и съмненията за злоупотреби в качеството на всички млечни продукти, което и фокусира усилията на Активни потребители върху тази тема.
Защо производителите добавят вода в сиренето? Отговорът е прост – заради себестойността. Колкото по-малко мляко се използва за направата на 1 кг сирене, толкова по-голяма е печалбата на производителя. Допълнително, наличието на повече вода в храните не се възприема толкова негативно от потребителите, поне не колкото влагането например на палмово масло и за много хора това е безобидна измама.
Методи за задържане на повече вода в сиренето:
Технологични – това са случаите, когато сиренето не зрее достатъчно или когато нарязаните буци не се отцеждат и пресоват. По този начин не може да се постигне драстично повишаване на водното съдържание.
Влагозадържащи химикали – са например нишестетата и различни полизахаридни технологични добавки и гелосващи/желиращи агенти (Е номера). Повечето от тях са разработени за сладкарската промишленост но се прилагат и от производители искащи да вкарат вода в сирена и месни продукти. Понякога за тази цел се използват и растителни протеини и различни соли или комбинации от всичко изброено.
Нетрадиционни ензимни препарати – при производството на сирене се добавят ензими за коагулация на протеините. Това е традиционна стъпка. През последните години в млекарския сектор навлизат обаче ензими с много по-различна функция. Основен представител на „иновациите“ е трансглутаминазата. Този ензим вместо да разгражда млечните протеини, което спомага за по-доброто храносмилане от хората, има коренно различно действие. Трансгутаминазата образно казано омрежва белтъците. Тя свързва веригите на отделните протеини в едно цяло. По този начин продукта става механично по-здрав и задържа повече вода без да се разпадне. От практическа гледа точна се получава „сирене“ от по-малко суровина, вместо мляко там има вода. Заедно с това трансглутаминазата консервира продукта, като пречи на традиционните ензими наречени протеази и млечно-киселите бактерии да разграждат казеина на млякото.
Снимки: Нина Милошевич
Необходими са нови кораби за Военноморските сили на България, както и повече средства за борба с мините в Черно море. Това каза командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов. Той определи отиващата си година за флота, като трудна и изпълнена с предизвикателства. През 2024-та година страната ни е домакин на най-много международни учения, посочи той...
Военноморският музей във Варна днес получи ново дарение – макет на кораба на пилигримите „Мейфлауър“. Негов автор е Атанас Иванов. Той сам е изработил хилядите дървени части, лепил ги е, шлифовал, боядисвал..., за да се превърнат те в истинско произведение на изкуството. Макетът е изработен в края на седемдесетте години на миналия век...
Нова процедура за грижа у дома може да стартира във Варна, стана ясно на днешното заседание на Постоянната комисия „Социални дейности и жилищна политика“, на което бе дадена зелена светлина за кандидатстване. Процедурата „Иновативни здравно-социални услуги“ е финансирана по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027. Новото по тази..
Във връзка с провеждането на футболна среща между отборите на ПФК „Спартак 1918“ - Варна и ФК ЦСКА София тази неделя, 15 декември, ще бъде преустановено движението на ППС по улици в района на стадион „Спартак“, както следва: -в интервала 14:00 – 16:00 часа - по ул. „Отец Паисий“ в отсечката от кръстовището на ул. „Отец Паисий“ с бул. „Вл. Варненчик“..
Комисията по финанси и бюджет към Общински съвет – Варна отхвърли предложението на кмета за актуализация на част от общинските такси и цени на услуги. Основната причина за отказа беше липсата на ясна обосновка на внесените промени. Пример за това е предложението за повишаване на цените на паркингите, докато таксата за Синята зона..
Отпадни води отново се изливат в морето край село Кранево, алармират хотелиери. Авария на колектора на пречиствателната станция „Албена“ през месец юни доведе до замърсяване на водите за къпане и препоръка от Регионалната здравна инспекция да не се влиза в морето в района на населеното място до отстраняване на проблема. При отдръпването на морето е..
Районната прокуратура във Варна ръководи досъдебно производство във връзка със случай на починало дете на една година и един месец. Разследването е започнало на 11 декември 2024 година. Около обяд в сряда е получен сигнал за малко дете, което има нужда от спешна медицинска помощ. На място незабавно е изпратен медицински екип със специализирана..