В условията на газова и енергийна криза и скъпата електроенергия, все повече фирми и домакинства се обръщат към алтернативата на безплатната слънчева енергия чрез фотоволтаичните панели.
Няколко екологични организации, сред които и Обещствения център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) във Варна започнаха застъпническа кампания за домашната енергия и са инициирали законодателни промени, с които домакинствата и бизнеса да бъдат максимално облекчени, както административно, така и финансово.
"Основната пречка за това всеки дом да може да си произвежда "домашна" енергия е административната тежест на процеса", коментира екологът Илиян Илиев от ОЦОСУР, който също от години използва фотоволтаична система. По думите му, този процес може да продължи година заради бюрократичните "спънки".
Стойността на инвестицията е около 6 хиляди лева за 1 кW пикова мощност, заедно панелите, инвертора и монтажа. Европейският съюз предвижда и финансов стимул за домакинствата, които искат да преминат на тази система. Според Илиев обаче и тук има някои "подводни камъни".
"Някои сме го страдали този процес лично. След като си сложите фотоволтаика, следват доста проблеми по системата. От гледна точка на финансите, ще ви накарат да внасяте втори път здравни осигуривки, тъй като ви приравняват като едноличен търговец", поясни Илиян Илиев.
Европейска директива предвижда облекчаването на административните тежести за домакинствата и бизнеса.
"България е заплашена от процедура ако не си променим законодателството и да го синхронизираме с европейската директива. Неслучайно, още миналата седмица служебното правителство подготви законодателни промени", коментира Илиев. Той и колегите му обаче са на мнение, че трябват далеч по-мащабни промени, а не "на парче".
"Освен облекчаване на административните тежести, ние настояваме да има и виртуално измерване на слънчевата енергия, което ще улесни потребителите за да могат те да връщат ток в мрежата", допълни Илиев.
Къде са енергоразпределителните дружества в уравнението?
"Енергоразпределителните дружества изпитват някакъв страх, пречупвайки това през призмата, че трябва да се правят инвестиции в нови мрежи. По същата логика трябва да спрем строителството на нови сгради във Варна примерно, защото мрежата няма да може да ги поеме. За мен тези притеснения на енергодружествата са неоснователни, защото нашите домакинства са изчислени за товар от 12 kW потребление, а фотоволтаичните инсталации са до 10 kW. Освен това, те очакват, че произведената "домашна" енергия няма да се транспортира, а те печелят от таксите за пренос", коментира Илиян Илиев и отново изтъкна необходимостта от въвеждането на виртуалното измерване.
"Представете си, че разполагате с апартамент в града и вила, но сте монтирали фотоволтаична система само на вилата. Ако обедините двата електромера, тогава тока от вилата можете да го използвате и в апартамента. Тогава електроразпределителното дружество отново ще печели от транспорта на електроенергия", допълни еколога.
Целта на застъпническата кампания на екологичните организации е да запознае повече потребители с ползите от "домашната" енергия и да се провеждат различни срещи и дискусии на национално и регионално ниво.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Илиян Илиев:
Не зная дали сте чували за битката на медузите в Черно море. Аз лично не бях чувал за тази морска баталия, която се е случила в края на миналия век. Всъщност битката е била между армиите не точно на медузите, а по-скоро на ктенофори, които са от семейство Гребенести и са подобни на малки медузи, и не е била точно битка... Какво се е случило..
Варненска област е на трето място сред най-засегнатите от кризисни събития области в страната. Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт, които бяха оповестени днес. Вследствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415..
Извънредни дежурства по време на предстоящите празници ще организират от фирмата за сметопочистване във Варна, за да не се препълват контейнерите и боклукът да се извозва своевременно. Това съобщи кметът на града Благомир Коцев, който заедно с управителя на фирмата Николай Симеонов посети района на пазар "Чаталджа", където на улица "Сава Радулов" до..
Проф. Валентина Тодорова е новият директор на Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ във Варна, научи Радио Варна. Другият кандидат за поста беше доц. Виолин Райков. Проф. Атанас Палазов временно изпълняваше длъжността на директор до избора на титуляр. Проф. Валентина Тодорова е в Института по океанология от над 30 години. Преди години е..
Временно в залата за административни услуги на "Пътна полиция" - Варна, е спряно електрозахранването. Сградата, в която се издават СУМПС, връчват се наказателни постановления и се плащат глоби по тях, ще заработи, когато електричеството бъде възстановено.
Най-подробната българска книга за менструално здраве ще бъде представена тази вечер във Варна. „Менструация от А до Я“ от Вера Маркова е книга с образователна мисия, която цели да изгради положително отношение към менструацията и да помогне на читателите да се грижат по-добре за себе си и близките си. Представянето на книгата във Варна е в..
83-годишна жена от село Пчелино в община Добрич, станала жертва на телефонна измама през месец февруари, получи обратно спестяванията си в размер на 60 000 лева. Прокурор д-р Даниел Илиев – говорител на Районната прокуратура в града и наблюдаващ прокурор по делото, посети възрастната жена в дома ѝ с документите, доказващи възстановяването на сумата и..