Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще спаси ли Варна школа "Дедал", която безвъзмездно обучава деца и младежи

| обновено на 30.11.22 в 10:28

Варненската школа "Дедал" търси съдействие от областния управител и няколко министерства - на културата, на труда и социалната политика, на образованието и на младежта и спорта, в опит да намери решение за съдбата си, след като договорът за ползване на етаж 7 от сградата на бившата Стоматология във Варна от школата изтече в края на септември и до момента няма яснота от община Варна дали ще бъде подновен.

Това съобщи в студиото на Радио Варна Дарин Сотиров, който е председател на Управителния съвет на "Школа за деца и младежи в неравностойно положение Дедал".

Писма за подкрепа за изпратени и до всички 51 общински съветници във Варна, част от които са и зам.-председатели на местния общински съвет с искане "за съдействие при решаване на проблема с общинската администрация във Варна при подновяването на договорните отношения между Общински съвет Варна и "Школа за деца и младежи в неравностойно положение Дедал" - юридическо лице с нестопанска цел, регистрирано в обществена полза", пише в писмата.

Подновяването на договора засяга 22 годишното художествено ателие на школата, която се превърна в легенда в артистичните среди на България - символ на познанието, мечтите, морала и добродетелта.



След девет месеца кореспонденции, разговори, срещи и обещания, проблемът остава нерешен до днес, посочи Сотиров.

По думите му, поради бездействието на общинската администрация и отлагането на решението, от школата вече не могат да кандидатстват за финансиране по програми за 2023 година. Много вероятно е от 1 януари 2023 година, за първи път в петнадесет годишната им история да прекратят социалните и образователни програми на "Школа за деца и младежи в неравностойно положение Дедал".

В школата, която от 2008 г. без прекъсване вече 14 години, се провежда безплатно обучение на талантливи деца на възраст между 9 и 25 г. в изобразително изкуство, фотография, дизайн, барабани и др.

Повече от 1800 са обучените в школата.

През целия период членовете на "Дедал" – близо 20 души, работят в полза на обществото - изцяло на доброволни начала, без каквото и да е било заплащане. Екипът и много от възпитаниците на школата имат множество награди.

От "Дедал" създадоха и емблематичните за Варна Международен кинофестивал "Карантината" и международен "Q-Jazz" Фестивал, десетки художествени изложби, "Нощ на Художниците", кино документалистика, импресии, репортажи, дарителски кампании, джем сешън срещи, концерти и много, много други художествени пърформанси, творчески събития, които популяризират творчеството на младите и определящи Варна като град със световна култура.

Припомням, че от повече от месец има и петиция подкрепя подновяването на договора между община Варна и Школата за деца и младежи в неравностойно положние "Дедал”, която засяга ателието на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7, в сградата на бившата стоматологична поликлиника.

Целта на петицията, в която до момента са се подписали повече от 1000 души, сред тях и много известни имена, е да бъде подновен договорът за безвъзмездно ползване на помещеята и школа „Дедал” да продължи да съществува.



Целият разговор с Дарин Сотиров може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00