Притихнали в очакване на празниците, в които отново ще се съберем със семействата си, си припомняме за интересните срещи и събеседници от ефира на Радио Варна.
Започваме от датата 4 декември – св. Варвара, която е покровителка на починалите от внезапна смърт – тези, които са нямали време да се покаят и причестят. В някои райони на страната Света Варвара е приемана за покровителка на болните деца, по-специално на заболелите от дребна шарка, затова и хората я наричали "Баба Шарка". Жените месели и раздавали за здраве "къпани" питки. Друг обичай е да се вари боб и да се слагат по няколко зърна на коляното на детето и то да ги изяде без ръце. На други места Света Варвара се почитала като покровителка на домашните птици. Празникът се наричал още Женска Коледа, тъй като девойките се пременявали, обикаляли домовете и пеели песни за здраве. На този ден по седенките се извършвали гадания коя девойка за кой момък ще се омъжи.
В българския фолклор за обичаите, съпътстващи празниците на Света Варвара – Свети Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември), има поговорка: "Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща". И ето ще стигаме до Великденът на всички рибари - така определят Никулден в рибарското пристанище на местността Карантината. Близо 50-сет души всяка година споделят морския дух, който е жив в малките бараки, в които се чувства топлина и уют: от печката на дърва и от градуса на разговора за живота, за рибата и за съдбата. Но и в очакване на празника, който определят като селски сбор. Ваня Славова припомня срещата си с рибарите от Карантината във Варна, а Мартин Николов с още двама страстни такива.
Броени дни остават до студентския празник 8 декември. Това е ден, в който студентите се откъсват за малко от омагьосания кръг на лекциите и изпитите, за да се отпуснат и да се позабавляват – кой на заведение, кой на хотел или пък в станалите хит по време на пандемията къщи за гости. Един от водещите критерии при избора на място за празнуване при студентите са цените. Тази година заради инфлацията, цените на кувертите са с около 25% по-високи. Повечето студенти у нас предпочитат вечеря без нощувка и отново изборът им е да празнуват в България, екскурзиите в чужбина не им влизат в плановете. Как ще посрещнат студентите 8-ми декември, припомняме от срещите на колегите с тях.
На 20-и декември започва Новата година, или поне е според народните поверия. Всичко, което се прави на този ден, има магическа сила, може да роди здраве и живот, плодородие и късмет. Затова българинът се вглежда в символите и знаците, които му дава светът наоколо. Поверията са много. Празникът се нарича още Идинажден, Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден. За Полазника, разказва Георг Краев – краевед, а Кристияна Димчева, краевед и главен библиотекар в РБ "Пенчо Славейков"- Варна споделя още за своите размисли и спомени, свързани с Бъдни вечер и с Коледа.
Декември месец е изпъстрен с имени дни – на 9-ти празнуват всички Ани, на 13-ти – всички с името Евгения, на 17-ти почитаме св. Даниел, а на 22-ри св. Анастасия. Да не пропуснем и всички именици по Рождество – от Христо и Христина до Радост и Радостина. Стигаме и до още един голям празник в християнския свят- 27 декември - Стефановден. 27 декември е третият ден на Коледа и последният църковен празник за годината. Стефановден е един от най-популярните празници в България. Името Стефан носят над 50 хил. души. Празнуват също тези с имената Венцислав, Станимир, Цанко и Таня. Младите колеги от предаването „Свободен час” припомнят още за традициите по Стефановден. Ще ви срещнем и с още един популярен Стефан. Стефан Вълдобрев е един от любимите за всички ни именници, ето го и него след среща с деца от варненско училище, изловен с китара и с емоция от срещата навръх празника си.
Подгответе се и за няколко доста вкусни минути, защото ще поговорим и за храната, която неизменно ни съпътства по празничните дни. Връщаме лентата назад, за да ви срещнем с няколко готвачи от различни страни. От тях ще получим идеи и за трапезата по празниците.
Калоян Колев е шеф инструктор. Обиколил е света, но любимата му кухня е норвежката. Според него коледните трапези, ако говорим за страните в Европа, не се различават кой знае колко. Сходството е голямо. Станислав Кубарев, който е преподавател във Висшето училище по мениджмънт във Варна, е от Русия. Той ще празнува Коледа два пъти – единият според българския календар, а вторият – според русийския. Мартин Николов ни припомня още от срещите си с тях.
Близо половината oт пoтpeбитeлитe нa нaй-гoлямaтa в cвeтa coциaлнa мpeжa имaт нaвиĸ дa пocтвaт xpaнaтa cи във Fасеbооk, пoĸaзвa изcлeдвaнe, цитиpaнo oт бpитaнcĸия вecтниĸ Тhе Теlеgrарh. Много често потребителите снимат храната дори преди да са я опитали. Причината е, че бързат да я споделят в социалната мрежа с милиони непознати. Това явление отдавна не е мода, а начин на живот. Класацията водят десертите. Най-често по празниците се появяват снимки на приготвената саморъчно храна, а целта е да покажем изобилие и кулинарни умения.Когато храната е в ресторант или на някое екзотично място, според психолозите, снимката е израз на желанието на автора да покаже завиден социален статус или просто да предаде емоцията на преживяното. При всички случаи целта е да се привлече вниманието към себе си. И докато кулинарната фотография си е сериозно професионално занимание с дълга подготовка, режисура и техническа обезпеченост, то снимките на храна в социалните мрежи са по-скоров категорията мобилна фотография за всеки ден. За снимките по празниците Светлана Вълкова потърси съветите на фотографа Любомир Бенковски-Бенджи.
Декември е месецът на банкетите, дълбоката астрологическа мисъл и зашеметяващите модни решения. Сладкодумната Даниела Иванова и нейната рубрика "Лесна работа" винаги е точно в целта, дори и за преяждането по празниците, което не трябва да допускаме. Припомняме ви за какво още да внимавате по празниците с нея.
Празниците са хубави, когато са споделени с близки и приятели. Пожелаваме ви да ги посрещнете в здраве и благополучие!
В разгара на зимния отоплителен сезон и в очакване на коледните и новогодишни празници, Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Варна напомня за някои от основните правила за недопускане на пожари и инциденти: Отстранете складираните горими вещи и хартии от балкона или терасата - те са опасни за възникване на пожари..
В чест на 90-годишнината на Радио Варна, медията ни, съвместно с Държавен архив Варна и Регионалния исторически музей открихме изложба, която разкрива историята на радиото през архиви, радиоапарати и уникални документи. Р адиолюбителите са ключова част от началото на Радио Варна, чиито усилия поставят основите на радиопредаването в региона, каза..
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната, а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. Днес коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за стотици котки...
Мнозина наричат петък 13-и празник на суеверието, който всява страх сред милиони хора по света. Някои са така парализирани от страх, че дори не стават от леглото. Други отказват да летят със самолет, да пътуват въобще, трети отлагат покупката на жилище. Ресторанти и увеселителни заведения остават полупразни. Изчислено е, че на този ден..
С благотворителен концерт и 300 коледни пакета с основни хранителни продукти зарадваха хора в неравностойно положение във Варна. В навечерието на коледните и новогодишни празници се проведе 20-ото юбилейно издание "Заедно за Коледа", организирано от Българския червен кръст, Община Варна и дирекция "Социално подпомагане". Събитието се проведе в..
Вече седма година Ангел Неделчев носи коледния дух във варненския градски транспорт. По традиция шофьорът украсява празнично превозното средство, а на предните седалки, предназначени за децата и техните родители, оформя своеобразен детски кът с играчки и занимания за най-малките, кръстил шеговито: "Тронно място за малкия принц или принцеса и неговия..
На 12 декември православната църква чества свети Спиридон, епископ Тримитунтски, чудотворец. Той бил един от великите светители и чудотворци на IV век. Свети Спиридон е роден на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики. Станал епископ в кипърския град Тримитунт, участвал в първия вселенски събор в Никея. Според житието му, изхранвал..