Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образователният сектор дебатира върху правилната формула за задържане на децата с чужд майчин език в клас

Снимка: Pixabay

20% от децата, които започват училище в България, говорят на различен майчин език от българския. Невладеенето на български език е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници. Те изпитват затруднения с усвояването на учебния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни. Това ги определя в много по-голяма степен като деца в риск от отпадане от образователната система. В открита онлайн дискусия “Как да подкрепим учениците с различен майчин език да учат уверено в училище?” на 6 декември (от 10 до 12 ч.) експерти и практици ще обсъдят как този проблем може да бъде адресиран в българските училища. 

По време на онлайн дискусията на 6 декември ще бъдат споделени полезни практики и опит в подкрепата на ученици с различен майчин език, това каза за Радио Варна Борислава Данева от Фондация „Заедно в час”, един от организаторите на събитието. 
"Дискусията е подходяща за учители и директори на училища, експерти от РУО, представители на общини и социални звена, които работят с ученици от езиковите малцинства, граждански организации и всеки с интерес по темата. Целта на събитието е да представи възможни решения на системно ниво и да сподели полезен опит за учители, институции и организации, които работят за подкрепа на ученици с различен майчин език", каза Данева.
Участие в онлайн форума ще вземат експерти и учители с ценен специализиран опит по темата, сред които са:
  • проф. Христо Кючуков, учен в областта на ромската и турската лингвистика и интеркултурното образование на ромските деца; 
  • доц. Атанас Атанасов, преподавател в Катедрата по български език към СУ „Св. Климент Охридски“ и ръководител на Катедрата по български език като чужд, където основните му усилия са насочени към екипната работа по създаване на интерактивен учебник по български език за чужденци; 
  • Вяра Михайлова, специалист по ранно двуезично развитие от сдружение EducArt, обучител на учители и автор на учебните материали “Четем с Ася и Явор”, част от проект “Разбираш ли езика на училището”;
  • д-р Анастасия Новикова, специалист по многоезичие и дидактика на езиково обучение от сдружение EducArt,  обучител на учители и автор на учебните материали “Четем с Ася и Явор”, част от проект “Разбираш ли езика на училището”;
  • Ваня Игнатова, старши експерт по български език и литература, РУО Силистра
По време на онлайн дискусията ще бъдат засегнати следните теми:
  • Какви са нуждите на учениците от езиковите малцинства?
  • Какви специализирани образователни ресурси същестуват и могат да са в помощ на учителите и учениците за обучението по български език и за цялостна езикова подкрепа през различните учебни предмети?
  • Какви са езиковите предизвикателства пред учениците и техните преподаватели – какво ни казват академичните изследвания и опита на терен?
  • Какви са възможните решения и последващи действия от страната държавни институции, училища и отделни учители.
Дискусията “Как да подкрепим учениците с различен майчин език да учат уверено в училище?” се организира като продължение на проект “Разбираш ли езика на училището”, който цели да улесни усвояването на българския език, като създаде и разпространи адекватни учебни материали за обучение по за учениците с различен майчин език. Проектът се реализира от 2020 г. от фондация “Заедно в час” и сдружение “EducArt”, а малко по-късно се присъединява като партньор и фондация “Тръст за социална алтернатива”. До момента експертите от трите организации вече са завършили диагностичните езикови инструменти за ученици от 2 до 12 клас и тяхната апробация в класни стаи.
Създадени са още:
  • специализиран буквар за ученици в начална степен и съпътстваща книга за учители;
  • интегрирана езикова подкрепа за ученици от 1-12 клас;
  • допълнителни материали за езиково подкрепящия учител по математика и по български език и литература в начална степен.
Всички създадени материали се разпространяват през сайта prepodavame.bg напълно безплатно. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановяват напълно движението при Двете кули за празниците

Движението във всички посоки в района на Двете кули – кръстовището на булевардите „Република“ и „Владислав Варненчик“, ще бъде напълно възстановено за наближаващите празници. Такъв ангажимент пое фирмата-изпълнител на обекта по време на редовната среща на ръководството на Община Варна с представители на пътните фирми и „ВиК – Варна“, съобщиха от..

публикувано на 12.12.24 в 15:13

ТУ-Варна награди своите 151 изявени студенти

Най-изявените 151 студенти на ТУ-Варна за 2024 година бяха отличени на специална церемония във висшето училище. По време на тържеството бяха връчени предметни и финансови награди на успешни студенти с отлични постижения в 11 категории - национални олимпиади, конкурси и състезания в различни области на науката, изкуството, предприемачеството,..

публикувано на 12.12.24 в 14:31

НАП чака декларации от създатели на онлайн съдържание за възрастни

Националната агенция за приходите изпраща имейли на 962 граждани, за които има информация, че в периода 2018 до началото на 2023 година са получили доходи от създаване и споделяне на съдържание в онлайн платформа, която се свързва с публикуване на съдържание за възрастни, но са пропуснали да ги декларират. Те трябва да обявят доходите си в рамките на..

публикувано на 12.12.24 в 14:11

Новата директорка на ДГ "Теменужка": След сигналите за нарушения работим върху емоционалната регулация на групата

Работа върху емоционалната регулация на децата и бърза смяна на дейностите през деня, за да изразходват те повече енергия - това са част от дейностите, върху които се фокусира новият директор на Детска градина "Теменужка" във Варна Анна Димитрова. Тя бе назначена след сигнали за нарушения в институцията и последвалата молба за напускане на тогавашния..

публикувано на 12.12.24 в 13:50

Планират се нови места за отдих и спорт в четири балчишки села - Оброчище, Храброво, Змеево и Църква

Балчик кандидатства с инфраструктурни проекти в селата към местната инициативна група "Балчик - Генерал Тошево". Общината подготвя проект за изграждане на тренировъчно игрище за футбол в Оброчище. Мини игрището с размери 20х20 м ще бъде на територията на новообособения парк в центъра на селото. Теренът ще бъде подравнен, затревен, оформен с ограда и..

публикувано на 12.12.24 в 12:52

И трите гранични пункта с Румъния готови за работа след приемането ни в Шенген и по суша

И трите гранични пункта с Румъния на територията на област Добрич са готови за работа след приемането на двете страни като пълноправни членове на Шенген. За това увери областният управител на Добрич Румен Русев на работна среща. Тема на заседанието, в което участие са взели представители на институциите в структурата на МВР, както и..

публикувано на 12.12.24 в 12:19

България вече в Шенген и по суша

Съветът на ЕС реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство, предаде БНР. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Вчера окончателно отпадна и последното препятствие за пълноправното членство на двете страни, след като парламентът на Нидерландия отхвърли..

публикувано на 12.12.24 в 11:30