Изследване на „Активни потребители”, публикувано в сайта на националната асоциация, определи съдържанието на веществото хистамин в тъканите за риба, закупена в търговската мрежа в София. Подобно проучване се прави за първи път у нас и има за цел да определи риска за отравяне с хистамин при консумацията на риба и рибни продукти.
Общо 13 проби са изследвали специалистите, като в три от тях те откриват завишение, в пъти по-голямо от разрешеното - на риба-тон, чернокоп, скумрия и ципура. „23 процента от пробите са с надвишено количество хистамин – съответно 300, 600 и 1000 мг/ кг. Разрешените количества хистамин за 1 кг. риба са 100 мг – три, шест и десет пъти завишение има над нормата. Само двете проби чернокоп от изследваните бяха български улов”, обясни за Радио Варна Сергей Иванов от „Активни потребители”. Едната проба е от замразена скумрия, а другата – от замразено филе.
„Хистаминът е вещество, което е физиологическо активно и го има във всеки от нас. В случая става дума за хистамина, който се поема чрез рибата. В големи количества той води до натравяне. Често хистаминовото натравяне се бърка с алергия. Той се образува, когато за кратко време уловът се извади от ниски температурни условия. Затова при рибата изискванията за ниски температури са най-строги от всички животински продукти”, допълни Сергей Иванов.
Хистаминът се образува в случаите, когато една риба, след като е била замразена, се размрази бързо и се предложи за продажба. „Затова рибата трябва да се размразява на малки порции и тогава да се продава. Много важно е след това никога да не се замразява отново”, подчерта Иванов.
По думите му Българската агенция по безопасност на храните проверява единствено документите при рибните продукти. Именно затова от „Активни потребители” са решили да направят това първо по рода си изследване.
Какво още каза Сергей Иванов чуйте в разговора на Валери Великов:
Темата ще продължим утре в морското ни предаване, в което ще чуем представител на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГФИШ".
ПП-ДБ очакват подкрепа от другите парламентарни сили за сезиране на КС за цялостна проверка на изборните резултатите във всяка една секция, предаде БНР. "Продължаваме промяната - Демократична България" очакват да получат подкрепа от другите парламентарни сили за сезиране на Конституционния съд с цел да се направи цялостна проверка на резултатите от..
Президентът Румен Радев заяви, че ще свика 51-вото Народно събрание на 11 ноември, предаде БНР. "Аз вече заявиха, че предоставям допълнително време като възможност за предварителни разговори между партиите преди конституирането на парламента, за да не станем свидетели на такива унизителни сцени при избора на неговия председател", посочи държавният..
Аварията на тръбопровода във Варненското езеро е отстранена днес следобед и няма изтичане на отходни води. След възстановяване работата на канално-помпената станция, робот е наблюдавал връзката и не е установен проблем. Има аварийна група, която е в готовност да реагира. Това уверение са дали от фирмата-изпълнител "Хидроремонт ИГ" ООД, която изпълнява..
Спешна проверка във филиала на детска градина "Теменужка", който се помещава до автогарата във Варна, е предизвикал сигнал на родители на дете от втора група, че учителка е прилагала недопустими методи за успокояване на деца във времето за следобеден сън. Дете на четири години е казало на родителите си, че госпожата успокоява неспокойните деца..
Започват проверки за нерегламентирано изхвърляне на излезли от употреба автомобилни гуми. Дейностите ще се извършват от общинската дирекция „Екология и опазване на околната среда“ и районните кметства. Това стана ясно по време на редовната оперативка при кмета на града Благомир Коцев, в която участват представители на администрацията. За първи път след..
За една седмица - от 28 октомври до 3 ноември, във Варна и областта са установени 17 водачи, шофирали след употреба на алкохол. Осем от тях са били с до 1,2 промила, а деветима - с над 1,2 промила. 4 515 са нарушенията за скорост през седмицата, а шестима са засечени за управление на МПС след употреба на наркотични вещества. 44 са пътнотранспортните..
Председателите на секционните избирателни комисии, в които изобщо не са били пуснати устройствата за видеонаблюдение, да бъдат глобени. Това реши Централната избирателна комисия на заседанието си днес. Според Изборния кодекс санкцията, която може да бъде наложена, е от 20 до 200 лева. Става дума за 60 секции-нарушители, става ясно от информацията,..