Периодът след празниците е времето, в което много хора решават да се разтоварят след обилното похапване и да стопят някой друг килограм. Едни правят това с диети, други с потене във фитнеса, а трети просто решават да обърнат хладилника с вратата към стената. Има обаче хора, които търсят "лесна победа" в битката с килограмите без да се налага да тренират или да спазват диети - хапчетата за отслабване.
Именно след Нова година истинско „цунами“ от оферти за такива медикаменти залива интернет пространството с различни отстъпки и специални предложения.
Тези оферти обаче крият редица рискове, както за здравето, така и за парите ни, обясни Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“.
"Някои ги наричат оферти за наивници, но не трябва да изключваме и някои уязвими групи потребители, които са опитали всичко и не са получили желаните резултати. Те гледат на продуктите от тези реклами като последна възможност да решат своя проблем", коментира Руменова.
Това обаче може да доведе до много други проблеми, смята диетологът и здравен инструктор Ники Суков.
"Промяната на повече от 10% от теглото на човек за кратък период от време, например около 1 месец, крие само по себе си рискове за здравето", каза Суков.
Той припомни, че тези продукти първоначално не са разработени с цел сваляне на килограми.
"Някои хапчета за отслабване са разработени с цел намаляване на кръвната захар при хора с диабет. Да си спомним и виаграта, която първоначално е била създадена за хора с различни сърдечни проблеми. И те имат своите странични ефекти. Това обаче никой не го споменава в рекламата, която ви излиза в интернет и ви подканва да си купите тези медикаменти и да свалите бързо килограми. Това е бързо решение за сметка на здравето", допълни Суков и поясни, че много често бързото сваляне на килограми чрез хапчета може да доведе до други здравословни проблеми, сред които камъни в бъбреците или рак на панкреаса.
Най-често потребителите достигат до страниците с подобни оферти чрез спонсорирани постове в социалните мрежи, поясни Габриела Руменова.
"Тези постове ни препращат към други страници или незащитени връзки, които имат за цел да промотират един-единствен продукт. Често домейните им са странно съчетание от нищо не означаващи букви и символи. Ако обърнем внимание на адреса, често окончанията са за страна от третия свят. Има и друг трик, който подканва към бърза покупка. Това са тези часовници, които отброяват ден или часове оставащо време до края на офертата. И често има призиви като "Побързайте" или "Количествата са ограничени", коментира още експерта.
На тези страници често има и публикувани потребителски мнения, които хвалят продукта, но те не са истински. Тях можем да ги разпознаем по снимките на уж български потребители, които съвсем не изглеждат такива.
При тези оферти има много подробно описание на съставките или начина на работа на продуктите, както и на принципа на действие и постигане на обещаваните резултати. За сметка на това обаче има много малко информация за търговеца, бутон за бърза поръчка, който отвежда към телефон или приложение за комуникация.
Габриела Руменова посъветва хората внимателно да проверяват търговеца и фирмата в търговския регистър, кой и къде е регистрирал домейна на сайта и не на последно място кой е производителят на продукта.
Публикуват се интервюта със специалисти в областта на диетологията и здравеопазването, както и популярни личности.
Ники Суков даде пример с една нова мода в САЩ, рекламирана от самата Ким Кардашиян.
"Те използват инсулинови инжекции, при които един от страничните ефекти е загуба на апетита. И много хора се втурват да си купуват тези инжекции за да свалят бързо килограми. Всъщност тези инжекции са изключително необходими на хората с диабет, а в момента на пазара на медикаменти в САЩ има недостиг на подобни инжекции", коментира Суков и призова хората да не се доверяват дори и подобни продукти да се рекламират от известни личности. Той изрази съмнение, че те самите използват тези продукти.
"Да не забравяме, че тези известни личности получават пари за реклама. Освен това, зад хора като Ким Кардашиян стои голям екип от специалисти, диетолози и треньори, които не биха допуснали тя да рискува здравето си като се боцка с инсулинова инжекция", каза още Ники Суков.
В случаи, че станем жертва на подобна измама или нелоялна практика, трябва да сигнализираме до съответните институции като полиция, здравно министерство и Комисията за защита на потребителите. И в никакъв случай да не приемаме подобни хапчета преди да сме се консултирали с лекар.
Чуйте репортажа на Иван Барбов:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..