Докато на 6 януари отбелязваме Богоявление, арменците и арменската общност ще празнува Коледа. Всеизвестен факт е, че Армения е първата държава в света, която приема християнството като официална религия. Векове по-късно арменците ще отбележат за 1722 път Бъдни вечер и Коледа. Колкото и да си приличат празниците при нас и при тях и да имат общи черти, има няколко особености. Коментираме ги със Силва Будурян, секретар на НЧ „Свети Саркис - 2007” във Варна.
Бъдни вечер за арменската общност е пети януари. Тогава, по традиция, на празничната вечеря, както и ние правим, се поставят нечетен брой постни ястия. В случая обаче разликата е, че арменците държат на националната си кухня.
"Това са традиционните арменски постни лозови сармички, които са със специфични подправки. Също така се приготвят и сарми с кисело зеле и булгур. В двата вида сармички понякога присъстват и стафиди."
По стар арменски обичай нито една трапеза на Бъдни вечер не минава без арменско ашуре или "сладка супа". Задължителни са плодовете, кадаифът и баклавата.
Един от важните ритуали по време на Бъдни вечер, който арменците спазват, е освещаването на нар. А по-късно след службата в църквата домовете се посещават от коледари.
"Нарът съдържа 365 зрънца, които олицетворяват дните в годината. Свещениците в църквата благославят нара и раздават на всяко семейство по един плод."
И тук отваряме една скоба - арменците отдавна живеят в България. Има много смесени семейства. Което означава, че в годината те празнуват два пъти Коледа – веднъж на 25 декември и веднъж на 6 януари.
Повече за арменските традиции чуйте в звуковия файл.
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..