С церемония в Народното събрание беше пусната в употреба марката „175 години от рождението на Христо Ботев“.
Художникът Емилио Бората е авторът на пощенско-филателното издание, на което е пресъздал паметника на Христо Ботев във Враца, като е добавил своята творческа интерпретация в символа на българската сила – българският лъв. Марката на тема „175 години от рождението на Христо Ботев“ е с размер 50/25 мм, номиналната й стойност е 1,25 лв., а тиражът – 5 500 броя, уточняват от пресцентъра на Народното събрание.
В официалното валидиране на пощенската марка участваха заместник-председателят на Народното събрание Никола Минчев, заместник-министърът на транспорта и съобщенията Красимир Папукчийски, заместник-министърът на културата Пламен Славов и председателят на Общонародна фондация „Христо Ботев“ Боян Ботйов.
Радвам се, че с днешната инициатива в Народното събрание изразяваме своята признателност към героя на България, отбеляза пред присъстващите заместник-председателят на Народното събрание Никола Минчев. Той посочи, че валидирането на пощенско-филателното издание е част от поредицата прояви, с които през 2023 г. ще бъде отдадена почит към поета-революционер, към неговото дело и безсмъртния му подвиг.
Поколения българи се прекланят пред него и свързват името на Ботев с копнежа по свобода, със себеотдаването на своя народ, със саможертвата, но и с творческия гений, поетичното майсторство и талант, подчерта Никола Минчев. Христо Ботев е сред забележителните личности в световната история, които съчетават героичен живот с огнено слово и излизат извън мащабите на своето време и на своята страна, посочи заместник-председателят на парламента. Никола Минчев отбеляза, че Христо Ботев ни е завещал своята чиста любов към Отечеството и бащиното огнище и своята вяра в по-доброто бъдеще на народа ни. Да бъдем верни на неговите завети днес означава да бъдем единни в отстояването на националните ни интереси и с чест и достойнство да работим за общото благо, призова заместник-председателят на Народното събрание.
Заместник-министърът на транспорта и съобщенията Красимир Папукчийски отбеляза, че в маркоиздаването има своеобразна алея на славата на националните лидери с принос към историята на България, в която специално място е запазено за националния поет, публицист и герой Христо Ботев. Той е първият български революционер, който преди повече от век се появява на пощенска марка, посочи Красимир Папукчийски. Новата пощенска марка ще позволи посланията на Ботев да обиколят света, добави той.
Председателят на Общонародна фондация „Христо Ботев“ Боян Ботйов изрази задоволство, че в началото на годината с валидирането на пощенска марка и пускането в обращение на възпоменателна монета са започнали проявите, с които ще бъде отбелязана 175-ата годишнина от рождението на Христо Ботев. Той посочи, че заедно с институциите, които имат отношение към живота и делото на Христо Ботев и българското Възраждане, през 2023 г. ще бъдат организирани още редица събития.
Председателят на парламентарната Комисия по образованието и науката Красимир Вълчев благодари на Общонародна фондация „Христо Ботев“, която през годините е допринесла за това учениците и децата в по-голяма степен да са запознати с живота и делото на Христо Ботев. Възпитанието в национално самосъзнание е това, което ни прави българи, което съхранява в най-голяма степен България, а Христо Ботев е в сърцевината на това възпитание, добави Красимир Вълчев.
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..