Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земеделец: Произвеждаме хляб и олио със суровини от Украйна

Снимката е илюстративна
Снимка: архив

В момента и хляба, и олиото, и царевицата на пазара у нас са украински. Произведени тук, но с украински суровини. Това каза в интервю за Радио Варна производителят и животновъд Назми Маджар, който обработва земи в селата Ягнило, Белоградец и Невша, община Ветрино, Варненско. Той произвежда пшеница, овес, люцерна. Освен за фураж за животните, продава зърнените култури, но сега има 1 000 тона пшеница, които залежават на склад. Причината е по-ниската цена на украинските суровини, които обаче са произведени с помощта на забранени у нас препарати, коментира още Маджар.

2022-ра беше лоша, сподели производителят. Украинската продукция много ни подби пазара и не можем да си продадем стоката. В момента у нас се изкупуват предимно по-евтините украински пшеница, царевица и слънчоглед. Но, тази стока от Украйна не се проверява за хербициди. Има такива, които са забранени в България, но в Украйна са разрешени. В България не можеш да пръскаш с по-евтин препарат, примерно китайски или някакъв друг, но в Украйна ги ползват, сподели още стопанинът на ниви и близо 1 000 глави добитък - крави и овце и произвеждащ всички видове млечни продукти.

Животновъди се оплакаха, че общините ги "прекарват", като сменят предназначението на терените. Подобна практика вече има в доста общини, сигнали има от цялата страна, обясни пред БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА). Животновъди се привикват, правят им се срещи с инвеститори и им се подсказва, че не е добре те да заявяват тези пасища, описа механизма Симеон Караколев. Според него това може да се случи върху всякаква земя, но се предприема върху пасищата, защото особено по-малките животновъди нямат глас. "Някой ще прибере едни пари по веригата. Това е цялата история." Някои от областните управители, които не са в синхрон с даден общински кмет, стопират тези решения, "но някъде областният управител пее в един хор с общинския кмет, прекарват решенията и животновъдите остават без пасища", посочи Караколев.

По този повод Назми Маджар, който е регионален представител на НОКА, коментира, че засега проблем с наетите от община Ветрино пасища нямат, но наскоро е била вдигнат наема на около 10 лв. на декар. Пасищата обаче не достигат за броя животни, който гледаме, допълни животновъдът. 


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Счупени стъкла от потрошена спирка във Варна пречат на минувачи дни наред

Автобусната спирка "Патриарх Евтимий" във Варна стана обект на вандалски акт миналата седмица. Стъклото на заслона е потрошено, видя репортер на Радио Варна тогава. Разпиляните стъкла обаче остават непочистени вече четвърти ден и пречат на минувачите, създават предпоставки и за инциденти, оплакаха се потърпевши.

публикувано на 12.08.24 в 18:07

Велобиблиотека отново тръгва във Варна

Атрактивната и иновативна библиотечна услуга велобиблиотека отново ще зарадва читателите във Варна. Още тази сряда - 14 август, велобиблиотеката ще бъде в Морската градина до Детския кът, съобщават от Регионалната библиотека "Пенчо Славейков"  Можете да заявите желаните книги на сайта www.libvar.bg , уточняват оттам.

публикувано на 12.08.24 в 16:22

Световен ден на слона: 12 невероятни факта за най-големите сухоземни животни в света

Слоновете играят жизненоважна роля в своите екосистеми и допринасят за туризма и доходите на общностите в много региони. За жалост, с едва 40 000-50 000 останали в дивата природа екземпляри, видът е класифициран като застрашен. За да отбележим световния ден на слона, дата посветена на опазването и защитата на това прекрасно животно, ето 12 факта за..

публикувано на 12.08.24 в 13:29

Изложба, посветена на модните тенденции у нас преди 100 г., представя Държавният архив във Варна

Изложба от фотографии и оригинални документи „Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.“ ще бъде открита в 17:00 ч. в сградата на Държавен архив - Варна. „Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в." включва над 120 снимки, които проследяват промяната в облеклото и..

публикувано на 12.08.24 в 07:51

Фестивалът на хвърчилата ще е във Варна на 24 и 25 август

Международният фестивал на хвърчилата и тази година ще оцвети лятото у нас. Гостуващите въздушни артисти от страната и чужбина ще обходят цялото наше черноморско крайбрежие от юг на север, следвайки черноморския прелетен път на птиците "Виа понтика". Ще има атрактивни демонстрации в Синеморец, Варвара, Приморско, Варна, Албена и Шабла...

публикувано на 11.08.24 в 16:20

Магията на антиките

Старинен ценен или рядък предмет, обект на колекционерски интерес. Това е определението за антика, което може да намерите в българския тълковен речник. Обикновено това са неща, които показват някаква степен на майсторство. Колекционирането на подобни предмети е огромна страст за мнозина. Докосването до нещо изработено преди десетки и стотици години..

публикувано на 11.08.24 в 10:00

Безплатни наблюдения в астрономическата обсерватория в Камен бряг

Огромен интерес към Астрономическата обсерватория в с. Камен бряг, отчитат от Историческия музей в Каварна. Обсерваторията беше отворена през месец август 2023 г. в изпълнение на българо-румънски проект. Наблюденията в нея са безплатни. Астрономическата обсерватория е разположена в двора на кметството в центъра на крайморското село,..

публикувано на 10.08.24 в 14:21