Увеличават се чужденците, които учат висше образование в България. През учебната 2021/2022 година техният брой е 16 525, което 8,2% от всички студенти в страната, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. През 2013 г. делът им е бил двойно по-малък - 4,1%. Това показват данни от Националната карта на висшето образование в Република България, която беше актуализирана днес с решение на Министерския съвет.
Според документа България е първенец в целия ЕС по дял на чуждестранните студенти по медицински специалности. 58,5% от учещите „Медицина“ в страната са чужденци.
Общият брой на студентите в България е 200 781. Това е по-малко от половината (48%) от определения от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) общ капацитет на всички висши училища в страната, които имат места за 415 472 студенти. През миналата година действащите студенти са заемали 53% от определения от НАОА капацитет.
Средният осигурителен доход на излизащите от университетите висшисти в България се е увеличил почти двойно за последните 10 години. През 2013 г. той е бил 868 лева на месец, а през тази година е 1646 лева. Само 2,5% от завършилите висше училище в страната през последните 5 години сега са безработни, а през 2013 г. техният дял е бил 4,15%. Отчитат се обаче значителни различия по отношение на реализацията по призвание в отделните професионални направления. Например 95% от завършилите „Медицина“ работят по специалността си, докато в направление „Туризъм“ само 21% от дипломиралите се заемат позиции, съответстващи на образованието им.
Актуализираната Национална карта отчита и други, различни по своя характер и дълбочина, дисбаланси в структурата на висшето образование. Продължава тенденцията повече жени да учат виеше образование. Техният брой е приблизително 114 хиляди (57%), докато мъжете са около 86 хиляди. В някои професионални направления студентите са почти изцяло жени - особено в „Педагогика“ - 96% и „Теория и управление на образованието“ - 89%. Мъжете имат над 80% дял в „Металургия“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Енергетика“ и „Машинно инженерство“.
Отчитат се дисбаланси и в териториалната структура на висшето образование. Най-много висши училища (28) има в Югозападния район за планиране, който включва София. На другия полюс е Северозападният район, в който са базирани само две висши училища (Медицинският университет в Плевен и Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия), а други три действат чрез филиали.
Националната карта на висшето образование е приета с Решение на Министерски съвет през 2021 г. Тя се актуализира ежегодно, а информацията от нея се използва за определяне на държавната политика за висшето образование, включително приема в определени направления и специалности и разкриването на нови университети или филиали. Целта е да има балансирано развитие на мрежата от висши училища, която да отговаря на реалните нужди на регионите и на прогнозите на пазара на труда.
През 2024 год. Общинският съвет в Балчик е провел 12 редовни заседания и е приел общо 224 решения. Внесените материали от кмета на общината са 196, от председателя на местния парламент са 12, а от общински съветници – 16. През отчетния период има върнати три решения за незаконосъобразност от областен управител на Добрич, като те са отново внесени за..
Филиалите на ДГ №4 „Теменужка“ и на ДГ № 5 „Слънчо“ ще бъдат преобразвуани в самостоятелна образователна единица, решиха общинските съветници от ПК „Наука и образование“ към Общинския съвет във Варна. Бяха одобрени и разходи, подлежащи на извършване в началото на бюджетна година, преди приемането на Закона за държавния бюджет на Република България..
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството проведе извънредно..
96 човека са настанени в приюта а бездомни хора във Варна в момент, остават 4 свободни места. Заведението за временен подслон разполага с общо 100 легла, но заради влошеното време нуждаещите се няма да бъдат връщани, увери директорът на приюта Марко Марков. Той обясни, че при необходимост помещения като залата за тихи игри се преоборудва така, че в нея..
Днес, около 08,00 часа на гара Карнобат, при извършване на маневра от локомотив, който трябва да се закачи за влака по направление Бургас – Карнобат – Варна, машината не успява да спре своевременно и се е ударя в състава, който се е състоял от един вагон, съобщават от БДЖ В резултат на инцидента има шестима леко пострадали пътници. На място е повикана..
„Синята зона“ от днес ще функционира в нормален режим във Варна, посочиха и от общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“. Пътната обстановката във Варна днес е спокойна. Основните пътни артерии и маршрутите на градския транспорт са почистени и са без заледявания, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“...
Няма затворени пътни участъци в област Добрич. Второкласните пътища са почистени до асфалт и се обработват срещу обледяване. Няма населени места с нарушено електрозахранване и водоподаване. Това каза заместник-областният управител на област Добрич Живко Желязков. През нощта 42 машини са почиствали пътната мрежа, добави той. Възможно е градският транспорт..