Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зала за ерготерапия откриват днес във Варна

| обновено на 12.01.23 в 10:05
4
Снимка: Даниела Стойнова

Зала за ерготерапия, реализирана със средства от дарителската платформа "Подкрепи.бг" и от Специалното училище за ученици с нарушено зрение „Проф. д-р Иван Шишманов“ във Варна, откриват днес в учебното заведение.

"В училище сме големи мечтатели. Мечтаейки дръзко, решихме, че искаме и зала за ерготерапия, която е толкова важна за децата, които са в спектъра, но и за всички останали. Залата е изградена благодарение и на много хора от цялата страна - ние бяхме първата успешна кауза на дарителската платформа", подчерта Жулиета Петкова, директор на училището.


Настоящата зала за ерготерапия е била кабинет по география. В момента е оборудвана с различни люлки за баланс и равновесие. С децата ще работят ерготерапевт и учител.

Адил Адилов е ерготерапевтът в учебното заведение. Целта на стаята е децата да бъдат подпомогнати в ежедневните им дейности и е насочена към самообслужването, обясни Адилов. "В тази стая ще можем максимално двигателно да успеем да ги контролираме и да ги превъзпитаме", каза още ерготерапевтът.

Специалността "Ерготерапия" се учи в Русенския и в Нов български университет. "Тази наука ме научи да бъда още по-креативен", каза Адил Адилов. С него разговаря Даниела Стойнова:


В залата за ерготерапия с площ 44 кв. м., на стойност - 37 824 лева, са монтирани сетивни панели, висящи люлки, комбинирана стена за катерене, ролкова пързалка, гигантски валяци и други съоръжения, съобразени с възрастта, уврежданията и двигателните умения на учениците.

Ерготерапията е наука, която е насочена към включване на деца и възрастни в дейности, които са значими и важни за тях. Това винаги е индивидуална терапия, взимаща под внимание индивидуалните състояния и увреждания на децата. Тя е съобразена с нуждите и стремежите на детето училищна среда. Ерготерапията може да помогне в развитието на възможностите и за справяне с дейностите в ежедневието, да помогне на учениците да открият очарованието от напредъка в живота.

През ранните години се поставят основите за самостоятелното справяне с ежедневните задачи и това е периодът, в който децата учат и развиват различни умения основно през игра. Тези умения са взаимосвързани и забавянето при придобиване на някои от тях често има вторичен ефект за много други, включително за успешното включване в училище. Ерготерапията може да помогне да бъдат избегнати или преодолени тези затруднения в развитието. Дейностите са свързани с три основни сфери – игра, учене и самообслужване при децата.

По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00