Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Именичката Антоанета Аврамова: Дали винаги искаш да си първи зависи от примера на родителите ти

Антоанета Аврамова-Бончева от 2019 година е част от колектива на Националната астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник". В началото там работи като астроном, а впоследствие - като учител. През 2020 г. завърши докторантура към Института по астрономия при Българската академия на науките. Предстои й да стане доктор по Астрофизика.

Днес тя, заедно с близо 9 хиляди варненци, празнува своя имен ден.

"Кръстена съм на баща си Антон. Той пък е кръстен на дядо си Аврам. По странна традиция първите деца носят имена с първа буква "А". Дали винаги искаш да си първи - това зависи от примера, който са ти дали родителите", коментира Аврамова.

Именичката живее и общува с много Антоновци, привлича хора с това име. Дори ръководителят на дисертацията й, посветена на хладните звезди, се казва също Антоанета. "На нея й казваме Тони, баща ми е Антон. Според интонацията се разбира за кого става въпрос", шегува се Антоанета Аврамова.

Освен с дисертацията си, която се надява да завърши до края на годината, Антоанета подготвя ученици за олимпиадата по астрономия заедно с Янко Николов. "Това лято подготвяме експедиция до Рожен. Искаме да заведем нашите ученици да усетят с какво се занимават астрономите там", коментира тя.


С какво се занимава един астроном и какви са вътрешните шегички, които правят помежду си в Обсерваторията във Варна? Чуйте в прикачения звуков файл:








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Университетите трябва да търсят връзката между иновации, предприемачество и дигитална трансформация

Връзката между дигиталната трансформация, предприемачеството и бизнес иновациите у нас не е достатъчно ефективна и често дори е противоречива. Затова университетите трябва да станат мотор на този процес. Това коментира във Варна  проф. д-р Веселина Димитрова - ръководител на катедра „Международни икономически отношения“ в Икономическия университет ,..

публикувано на 26.09.24 в 16:45

„Чудобой City 2024“ ще се проведе тази събота край Варна (програма)

Тази събота край Варна ще се проведе третото издание на „ЧудобойCity 2024” - отборно състезание за любители на изживяванията сред природата. В него са включени шест спортни дисциплини, творчески и интелектуални задачи - колоездене, етап с логическа задача, ориентиране, гребане с каяк, стрелба с лък и катерене. Отборите се състоят от двама души,..

публикувано на 26.09.24 в 14:37

Под 1% от изследвания пчелен мед е с наличие на забранени лекарства

Мнозина наричат пчелния мед натурален антибиотик от природата, за който знаем, че е изключително полезен за здравето. За да е така обаче, медът трябва да е истински, качествен и по възможност да не съдържа той самия някакви антибиотици или други лекарствени препарати. Уви. Случва се контролните органи в лицето на Българската агенция по..

публикувано на 26.09.24 в 10:24
Радио Варна, Варна, І Районна служба ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО

Предстои Десетият международен клубен турнир по пожароприложен спорт за купа "Одесос"

Отбори от Чехия, Румъния, Украйна, Молдова, Хърватска, Полша, Германия, Словакия, Естония и България ще се състезават в периода от 1 до 4 октомври на стадион "Локомотив" във Варна, където ще се проведе Десетият международен клубен турнир по пожароприложен спорт за купа „Одесос 2024 г.”. Официалното откриване ще се проведе на 01.10.2024 г. от 17:30..

публикувано на 26.09.24 в 09:20

Филма "Сватба" по разказа на Николай Хайтов представиха на "Златна роза"

Филмът "Сватба", заснет по едноименния разказ на Николай Хайтов, беше представен в рамките на фестивала "Златна роза" във Варна. Идеята на екипа е Хайтовият свят да стане по-достъпен за всеки един от нас - по-достъпен и по-любопитен, обобщи за Радио Варна продуцентът и режисьор Магдалена Ралчева. Тя изрази надежда, че начинът, по който е разказана..

публикувано на 25.09.24 в 17:55

На чисто в "Побити камъни"

От милиони години природата извайва каменните късове, за да ги превърне във впечатляващи скулптури, наподобяващи хора, животни, чудовища, митични същества. „Каменните стражи”, „Камилата”, „Трона”, „Каменната гора” са имената само на част от тези природни пластики. Всички тях може да видите в уникалния природен феномен „Побити..

публикувано на 25.09.24 в 16:04

Археолози представят във Варна изследвания за бронзовата и желязната епоха в Югоизточна Европа

Регионалният исторически музей във Варна е домакин на четвъртата международна конференция "Нещата от живота" , организирана от инициативата "Перспективи на Балканската археология"/Perspectives on Balkan Archaeology (PeBa). „Перспективи за Балканската археология“ e мрежа от изследователи с фокус върху бронзовата и желязната епоха в Югоизточна..

публикувано на 25.09.24 в 11:21