Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преводачи настояват за приемането на Закон за превода

Снимка: Йоан Константинов

Преди дни близо над 260 преводачи на художествена литература у нас излязоха с отворено писмо, с което призовават за актуализиране на тарифите на преводите. Те настояват минималната тарифа да не е под 10 лева на стандартна страница за превод на художествена проза от чужд на български език, като и да бъдат осигурени договори, в които се предвижда отстъпването на авторското право на преводача за определен срок съгласно Закона за авторското право и сродните му права. Оказва се обаче, че проблемът е много по-сложен. У нас няма закон, който да урежда дейността на преводачите.

Според разпространеното отворено писмо средният доход на преводача на художествена литература при пълна месечна натовареност е по-нисък от минималната работна заплата за 2023 година. Но това е само част от проблема, коментира Мариана Хил, председател на УС на Асоциацията на преводачите в България.

"При превода, за разлика от други професии, ние сме ощетени от липсата на закон, в който се уреждат всички различия в превода. Един художествен преводач прави съвсем различни неща от един конферентен преводач, един преводач на стандарти и техническа документация, на документи."

В България има 15 хиляди души, които си изкарват прехраната с преводи.

"Ниското заплащане защитава тяхното препитание. Пазарът определя цената, но на пазара трябва да има правила, по които да се определя цената."

В България няма закон за преводача, но има разработени стандарти. Те обаче са пожелателни, коментира Мариана Хил, председател на УС на Асоциацията на преводачите в България.

 "В Министерството на външните работи има един регистър, който е обявен от Върховния административен съд за незаконен. Той е издаден на базата на един вътрешноустройствен правилник от 1959 година."

По закон за превода и преводача, обаче, се работи от миналия век. Още тогава в парламента е внесен проект, но той не влиза в пленарна зала.

"Една Словакия има закон за превода. Навсякъде в Европейския съюз има закон за превода. В България няма. В наредбата за съдебния преводач има едни цени, които са вече остарели. Ние сега предлагаме хонорарите на преводачите да са процент от минималната работна заплата - 3 процента за страница писмен превод и 5 процента за час устен превод."

Според Мариана Хил проблемът може да бъде решен, като се започна от самото начало, от там където могат да се регламентират нещата.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варна

Мъгливо сутринта, следобед със значителна облачност

Днес облачността ще е променлива, по-значителна до обяд. Сутринта ще бъде почти тихо, на места ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Следобед ще се появи слаб западен вятър, видимостта ще се подобри. Максимални температури от 6° до 11°, за Варна около 11°.  Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода между 7° и 9°. Данни за Варна..

публикувано на 22.01.25 в 06:21
Росен Желязков

Премиерът Желязков: До месец ще е готов проектобюджетът

Премиерът Росен Желязков изрази надежда, че България ще успее да убеди европейските си партньори още тази година, че може да бъде част от еврозоната, предаде БНР. Той каза това на съвместен брифинг с председателката на Европарламента Роберта Мецола в Европарламента в Страсбург. "Основна цел на българската политика през следващите месеци ще бъде..

публикувано на 21.01.25 в 19:10

От четвъртък Варна е в грипна епидемия, решават за учениците в понеделник

Утре се очаква да бъде издадена заповед за обявяване на грипна епидемия от 23 до 29  януари за Варна и областта, съобщи за Радио Варна проф. Цонко Паунов, директор на РЗИ във Варна. Учениците обаче ще учат присъствено, тъй като само в три училища отсъствията са достигнали 30 процента.  Противоепидемичните мерки, свързани с прекратяване на..

обновено на 21.01.25 в 18:32

КС назначи експертиза за знаците в бюлетините от няколко секции

Конституционният съд (КС) прие експертизата, която извърши повторно преброяване на гласовете от извънредните парламентарни избори на 27 октомври миналата година в над 1700 секции и провери протоколите в други 442, за да установи дали броят на недействителните бюлетини в тях съвпада с реално подадените. Съдът назначи графична експертиза в няколко..

публикувано на 21.01.25 в 17:39

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 21.01.25 в 17:20

Добричка фондация създаде социална услуга за подкрепа на поставени под запрещение младежи

Фондация „Св. Николай Чудотворец“ в Добрич е единствената в страната, а оказва се и в Източна Европа, която създава и реализира социалната услуга „Независим живот“. Тя се предоставя на младежи, поставени в детска възраст под запрещение и отгледани по домовете за сираци. Дългогодишната борба на фондацията да бъде осъвременен Законът за запрещението,..

публикувано на 21.01.25 в 16:00

Ще има ли зоополиция във Варна?

Създаването на зоополиция във Варна, която да осъществява контрол върху посегателствата над бездомни животни, беше във фокуса на днешното заседание на комисията по обществен ред, сигурност и безопасност на движението. Предложението на варненеца Стефан Курдов получи подкрепата на членовете на комисията и на общинската администрация, но всички..

публикувано на 21.01.25 в 15:27