Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Мутафов: Да бъдеш различен от себе си поне за два часа е чудесно преживяване

2
Актьорът Михаил Мутафов
Снимка: ТПМЦ-Варна

Завършил ВИТИЗ в класа на проф. Желчо Мандаджиев, Михаил Мутафов идва заедно със своя професор през 1975 г. във Варненския драматичен театър, за да му посвети целия си творчески път. Със своите над 100 роли от българската и световната драматургия, той оставя ярка диря в историята на нашия театър. Предпочитан актьор на Станчо Станчев, Стоян Камбарев и Явор Гърдев - тримата режисьори, белязали израстването на Варненския театър във важни периоди от неговото развитие, Михаил Мутафов създава в техните постановки забележителни персонажи. Сред тях се открояват Индианецът в "Полет над кукувиче гнездо" от Дейл Васерман и Крап в "Последната лента на Крап" от Самюел Бекет на режисьора Станчо Станчев; Перо в "Черна дупка" от Горан Стефановски и Прохор Железнов в "Майката. Васа Железнова 1910" от Максим Горки на режисьора Стоян Камбарев; Марат в „Марат/Сад“ от Петер Вайс и Туполски в "Пухеният" от Мартин Макдона на режисьора Явор Гърдев.

Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Варна започва новата 2023 г. с премиерните спектакли на „Юн Габриел Боркман“ от Хенрик Ибсен. В България пиесата е играна за пръв път през 1905 г. Постановката на „Юн Габриел Боркман“ на варненска театрална сцена (2022/23) е седмият прочит на творба от Ибсен във Варна. Превод от английски и сценична редакция Пламен Марков, постановка Пламен Марков, сценография и костюми Мира Каланова, музика Калин Николов. За ролята на бившия банкер Юн Габриел Боркман е поканен Николай Урумов. В ролята на Вилхелм Фолдал, помощник-писар в правителствено учреждение, влиза доайенът на театъра Михаил Мутафов. 

За театъра, живота и избора да следваш душата си чуйте в интервюто на Даниела Стойнова с Михаил Мутафов:


Новата ти роля предизвика големи овации сред публиката.  Всички мислим, че ти си един от най ярките и най-запонящи се образи. Ролите ти са много - над 100 в театъра и 40 в киното.

Повече са - и в телевизията имам роли -  не съм ги броил, не водя сметка. И в театъра са повече. Аз съм 47 години в театъра. В Димитровград по 4 играех на сезон. 


Не е ли объркващо, толкова текстове, настроения?

Не е объркващо и ще обясня защо. Ако ме попитате за една роля, която съм спрял да играя преди десетина години, една думичка, една реплика не мога да кажа от нея. Идват новите роли. Нищо не се съхранява вече. Като прочета много стара пиеса, се чудя аз ли го говоря това, всичко е като ново. Гледай каква способност има мозъка, да заличава всичко.


Не губи ли човек себе си? Ти кой си в крайна сметка? След толкова много образи в театъра не се ли променя личността? 

Зависи, аз във всяка роля влагам нещо от себе си и така се съхранявам.


А какво от теб има в последната ти роля на Вилхелм Фолдал? Направихте много диалози с Боркман, очите ти светеха, беше усмихнат, изглеждаше по-млад...

Има разбира се. Не си давам сметка за това как изглеждам. В театъра не можете да видите как изглеждате отстрани.


Вече може. Записи.

Това е впоследствие. В момента не можеш. Моят преподавател проф. Мандаджиев винаги е казвал: "Вие не можете да прецените, защото не можете да се погледнете отстрани". Затова е много важно кой е режисьорът, да имаш верен човек, с вкус, с верен поглед - това е много важно за теб, да знаеш какво правиш.


Как реши да станеш актьор от инженер?

Аз от малък съм харесвал това да гледам кино и театър. Правило ми е впечатление как играят.  Тогава съм смятал, че това е нещо, към което няма да се докосна. От друга страна още като малък играех с един приятел, драматизирахме приказки и разкази пред съучениците ни. Скоро си спомних за това и се замислих дали това е реален спомен и било ли е истина. Срещнах наскоро този мой приятел и го попитах: "Играхме ли го това или аз си го въобразявам". Той потвърди.


От Харманли си, а много обичаш морето.

Затова останах във Варна. Винаги, когато съм имал почивка между репетиции, 10-15 минути до морето ми действаше много освежаващо.


Удавяш си умората в него.

Сега ходя в планината. Стана един кръговрат. Идвам от Източните Родопи и сега отново се върнах.


Интересното е, че си известен като спокоен човек, а ролите са пълни с много емоции. Даже казват, че автоматичният часовник на ръката ти е спрял, защото не се движиш с часове.

Това е измислица, имаше такъв часовник, който спря, но той се развали.


Спокоен човек ли си?

Може би излъчвам спокойствие, но не съм спокоен. Спокойствието в тази професия не върви много, така ми се струва.


След толкова много роли, може би е банален въпросът, но коя е тази роля, за която казваш: Това мога да го правя цял живот.

Още от малък като съм гледал актьорите, съм завиждал, за това, че могат за два часа да са нещо различно. Не винаги се получава това с всички роли. Понякога става по-трудно, понякога - по-лесно. Да бъдеш различен от себе си поне за два часа обаче е чудесно преживяване.


Не ти ли е хрумвало да напишеш книга за живота си, има вече филм за теб.

Едно е да пишеш, друго е да играеш. Нямам такова умение.


Може би да разкажеш на някого, който да напише?

Аз самият винаги съм се стремял да върша едно нещо, но да го върша добре. Аз не мога да бъда режисьор, например. Тези актьори, които го правят, чувстват такава необходимост. Предлагали са ми, но аз не мога да се раздвоявам. Като работя ролята си, спирам да се занимавам с неща, които ме разсейват.

А успяваш ли да режисираш живота си?
Когато съм се опитвал, винаги съм бъркал. Колкото повече съм вярвал в емоцията, в това, което ми подсказва душата, винаги е било по-добро от разсъжденията.

Т.е,  когато си спонтанен?
Това е най-важното. И за ролята е така. Когато почнеш да я правиш, в грубия смисъл на думата, не ми харесва това нещо. Важното е другото, което излиза от тебе, което не подлежи на правене.

Нямаш мечтани роли.

Нямам такива мечтани роли. Мисля, че не бива да бъде всеяден човек. Трябва да е с мярка всичко.





По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламена Иванова: Възрастните губят радостта от живота, когато забравят игрите от детството си

Варненският психолог и психоаналитик във формиране Пламена Иванова-Бучинска събра в една увлекателна книга "70+ игри от нашето детство". Пламена Иванова е създател на Център за терапия, приложни изкуства и обучения във Варна и на Зона за свобдни игри за деца от 7 месеца до 3 години. Опитът и там, заедно с вдъхновението от игрите с малката и..

публикувано на 19.07.24 в 08:30

От актриса до военен кореспондент: пътят на Горица Радева от Велико Търново до Донбас

Тя е актриса. Играла е на няколко български театрални сцени. Работила е като PR на Шуменския театър. Повече от 10 години събира стари театрални афиши и пиеси. Сред тях са оригинални ръкописи на Йордан Йовков, част от кореспонденцията му до Елин Пелин, първото издание на пиесата "В полите на Витоша" на Пейо Яворов.  Последната сцена, на която застава -..

публикувано на 18.07.24 в 08:05

Белослава: Имам един вдъхновяващ живот, който ценя от сърце

На 18 юли в клуб Ментол   посрещаме Белослава с проекта “Welcome to 74th street” . Заедно с нея на сцената ще бъдат музикантите от J P3: Живко Петров - пиано, Димитър Семов - ударни, Димитър Карамфилов - контрабас и Младен Димитров (Mr. Moon) програминг и перкусии. Събитието е с начален час 21 часа . Чуйте цялото интервю с Белослава в..

публикувано на 18.07.24 в 07:05

Георги Стоянов: Опитите с извалявания от потенциални облаци е в интерес на земеделието ни

Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата. Такива вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза на опити са САЩ, Канада, Китай и Русия, каза за Радио Варна Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.  Европа изостава, но в Румъния се..

публикувано на 17.07.24 в 08:15

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 16.07.24 в 08:35

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той живее и работи в Лондон, където заедно със съпругата си отглеждат децата си. Тя е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до..

публикувано на 16.07.24 в 08:30
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20