Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследването на земеделски площи с дрон може да спести излишни разходи на земеделците

Снимка: архив

Изследването на земеделски площи с дрон е прецизно и точно и спестява непредвидени разходи на земеделците, това каза в интервю за Радио Варна асисент инженер Аспарух Атанасов, от Добруджанския технологичен колеж, който е към Техническия университет Варна. Той има база данни събирана с дрон от три години и установява, че резултатите от изследването с техниката са на 100 процента същите, като тези, които прави агроном на място.

С помощта на дрон се изследват вегетационни индекси, които дават етапа на развитие на земеделските култури, а посредством тях може да се определи качеството и развитието на земеделската култура, обясни Атанасов. Досега в колежа са събрани данни за последните три години и на база тези данни може да се прогнозират и тенденциите в развитието, като се сравни с изминали периоди и примерно ако се отчита драстично отклонение в развитието, то това означава, че или има вредители, патогени или нарушена обработка, каза още специалистът.

По думите на Атанасов дронът е инструмент, който агронома може да ползва за негово улеснение.

„Ако условно кажем, че нашите полета тука са големи, 600 – 1000 декара с една култура, при облитането с дрон, той може да ни даде няколко зони в полето, в които имаме нарушена вегитация. Агрономът не е нужно да ходи във всички зони на полето и да го обикаля. Може да види данните от дрона, да види, че има примерно две зони с нарушена вегетация, за отиде в координатите и да си ги провери. Това би му спестило много време и в същото време ще има точна информация от засегнатите зони.“

Макар, че дронът е сравнително скъпа техника, на фона на техниката на земеделието и цената на обработката, той е изгоден за инвестиция, каза още Атанасов. И даде за пример действителен случай – за грешно направено торене, разходът е бил около 15000 лева, а е можело да бъде спестен. Сумата е доста над цената на един дрон и някой да го използва, за да обследва даден терен.

Изследването с дрон е част от обучението на студентите в Добруджанския технологичен институт. Интересът от младите хора към летателния апарат е голям, но за да го управлява човек, е необходимо да е преминал специален курс на обучение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Военни колони преминават през България за участие в учението "Устойчива стрела"

Придвижването на личния състав и военната техника ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция.  Ще бъде използван и въздушен транспорт, посочват от МО. Придвижването ще се случва на етапи до 20 март. А военните автоколони ще бъдат ескортирани от екипи на служба "Военна..

публикувано на 22.02.25 в 13:37

Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство

Решението на Общинския съвет във Варна за увеличаване на таксите за строителство е обжалвано от областния управител Андрияна Андреева.  Основната причина е спазването на законовата процедура, подчерта пред Радио Варна Андреева. Липсват и мотиви, които да изяснят причините за предложението, липсва анализ и предварителна оценка за въздействието..

публикувано на 22.02.25 в 11:37

Детска работилница за мартеници в Добрич тази неделя

Мартенска работилница ще се проведе утре в Центъра за защита на природата и животните в Добрич. В изработването на мартенички могат да се включат деца от всички възрасти. Идеята на работилничката е да се представят различни и интересни техники за изработването на мартенички. Подготвени са отделни станции, съобразени с възрастта на децата. За деца..

публикувано на 22.02.25 в 11:13

11-а Конференция по демокрация ще се проведе тази събота и неделя във Варна 

Форумът е  събитие за споделяне на граждански инициативи, битки и успехи на гражданското общество. Той  ще започне с откриване на фотографска експозиция на новозеландката Мириам Стронг. Тя представя 11 вдъхновяващи истории на хора от цяла Европа, които успяват да извървят пътя от енергийната бедност до енергийната независимост с помощта на енергийни..

публикувано на 22.02.25 в 10:49

Голяма задушница, осигурени са допълнителни автобуси във Варна

Днес е Задушница - първата от трите големи през годината. Нарича се още "Месопустна", защото е преди неделята на Месни заговезни. Църквата е определила съботата за ден на покойните. На този ден почитаме починалите си близкии и се молим за душите им. Посещават се гробовете, четат се молитви и се раздава за "Бог да прости". "Градски транспорт" -..

обновено на 22.02.25 в 07:43

Жълт код за ниски температури във Варна и Добрич

Днес времето ще е предимно слънчево. По-значителни временни увеличения на облачността ще има преди обяд над крайните северни и южни райони на Черноморието, където е възможно да прехвърчи сняг. Ще духа до умерен, по Черноморието преди обяд временно силен вятър от север и североизток. Студено за периода с максимални температури между минус 5° и..

публикувано на 22.02.25 в 07:39

РЗИ: Водата в селата Бояна и Зорница е негодна за пиене

Водата в селата Бояна (община Вълчи дол) и Зорница (община Аксаково)  не отговаря на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейнобитови цели, съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна.  Жителите на с. Бояна пият вода с колиформи  13/100 мл при норма 0 КОЕ/100мл. Водата в село Зорница е с наличие на колиформи  8 КОЕ/100мл,..

публикувано на 21.02.25 в 17:40