Първото по рода си проучване относно възприятията на пациентите за вземането на решения с изкуствен интелект в здравеопазването е в ход във Варна. Идеята е на Теодор Димитров, студент във Висшето училище по мениджмънт (ВУМ) във Варна и с подкрепата на проф. Станислав Иванов, зам.-ректор на ВУМ.
В медицината, изкуственият интелект (AI) се прилага отдавна. За момента основно като метод за образна диагностика или при обработка и анализ на множество изображения, смарт часовници се използват за наблюдение на ЕКГ и предсърдното мъждене, а смартфоните помагат на хората с Паркинсон за ежедневната оценка на движенията. С всяка следващата година приложението на технологиите с изкуствен интелект в медицината ще расте, категорични са и двамата.
Аргумент в тяхна подкрепа е, че изкуственият интелект ще автоматизира голяма част от диагностичните дейности в здравеопазването. Така медиците ще могат да отделят повече време на пациентите си.
Големите въпроси тук са с доверието към изкуствения интелект, който ние като общество продължаваме да възприемаме като нещо чуждо, непознато и дори плашещо, казва проф. Иванов. И, разбира се, отговорността. Кой носи отговорност за решение взето от изкуствения интелект?
Повече за това от Теодор Димитров и проф. Станислав Иванов може да чуете в звуковия файл.
Изследването на Теодор Димитров е получил одобрението на комитета по етика на Cardiff School of Management, Cardiff Metropolitan University. Ако желаете да се включите в него може да го направите тук.
Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..
Снимка: БГНЕС На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Снимка В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите..
Здравейте в първия понеделник от годината и в първото за 2025 година издание на рубриката "Лесна работа"! Януари е чудесен. Празникът в него се разтяга и разтяга, продължава още и още. След шампанското в полунощ идват следващи празници, имени дни, радостни поводи. Стари приятели се завръщат от далечни места, нови приятели предлагат следващи..
Българската православна църква чества един от най-големите християнски празници - Богоявление (Йордановден). На този ден вярващите отдават молитвена почит към описаното в светото евангелие кръщение на Божия син във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза върху..
6 януари ( понеделник ), Богоявление: Утреня - 08:00ч. Василиева Литургия - 09:00ч. Велик водосвет - 11:00ч. По традиция на този ден в курорта Албена ще се осъществи традиционното хвърляне на кръста Господен във водите на Черно море. Мястото е на кея срещу хотел Арабела, с начален час 12:30ч.Входът при кк. Албена ще е свободен в рамките на..
И тази година ще бъде спазена традицията, свързана с водосвет по спасяване на Светия кръст на Богоявление в Каварна. В ранните утринни часове камбаните на православния храм „ Свето Успение Богородично“ ще привлекат миряните, за да чуят празничната Богоявленска литургия, отслужена от ставрафарен свещеноиконом Василий. От църквата всеки,..