Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 16 000 станаха жертвите на земетресението в Турция и Сирия

Снимка: Юксел Йозкан

Ниските температури задълбочиха нещастието на оцелелите от силното земетресение в Турция и Сирия, при което загиналите са вече над 16 000 души, докато спасителите се надпреварват да спасяват безброй хора, които все още са затрупани под развалините.

Очаква се броят на жертвите на земетресението с магнитуд 7,8 да нарасне рязко, тъй като спасителните дейности продължават 72 часа, които експертите по бедствия смятат за най-вероятния период за спасяване на човешки живот.

В сряда турският президент Реджеп Тайип Ердоган призна за "недостатъци" след критиките към реакцията на правителството му на земетресението, което е едно от най-смъртоносните през този век.

Оцелелите са оставени да се борят за храна и подслон - а в някои случаи безпомощно наблюдават как техните роднини призовават за помощ и в крайна сметка замлъкват под отломките.

Въпреки това спасителите продължават да вадят оцелели от отломките, докато броят на загиналите продължава да расте.

Температурите паднаха до -5 градуса по Целзий в Газиантеп рано днес, но студът не попречи на хиляди семейства да прекарат нощта в коли и импровизирани палатки, твърде уплашени да останат в домовете си или със забрана да се върнат в тях.

Официални лица и медици съобщиха, че 12 873 души са загинали в Турция и най-малко 3162 в съседна Сирия от земетресението в понеделник, като общият брой на загиналите е 16 035. Експертите се опасяват, че броят им ще продължи да нараства.

В Брюксел ЕС планира провеждането на донорска конференция през март, за да мобилизира международна помощ за Сирия и Турция, предаде БГНЕС.

"Сега се надпреварваме с времето, за да спасим заедно човешки животи", заяви в Twitter ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лайен. "Никой не трябва да бъде оставен сам, когато трагедия като тази сполети един народ", каза тя.

Белите каски, които ръководят усилията за спасяване на хора, затрупани под развалините в контролираните от бунтовниците райони на Сирия, призоваха за международна помощ в тяхната "надпревара с времето". От земетресението насам те се мъчат да извадят оцелели изпод отломките на десетки сринати сгради в северозападните райони на разкъсваната от война Сирия, които остават извън контрола на правителството. Водещ служител на ООН призова за улесняване на достъпа на хуманитарна помощ до контролираните от бунтовниците райони в северозападната част на страната, като предупреди, че запасите от помощи скоро ще бъдат изчерпани.

"Оставете политиката настрана и ни позволете да вършим хуманитарната си работа", заяви в интервю за АФП постоянният координатор на ООН за Сирия Ел-Мостафа Бенламлих.

Въпросът за помощта за Сирия е деликатен и санкционираното правителство в Дамаск отправи официална молба към ЕС за помощ. Десетилетието на гражданска война и сирийско-руските въздушни бомбардировки вече разрушиха болници, сринаха икономиката и предизвикаха недостиг на електричество, гориво и вода.

Европейската комисия "насърчава" държавите - членки на ЕС, да отговорят на искането на Сирия за медицински консумативи и храни, като същевременно следи дали помощта "не се отклонява" от правителството на президента Башар Асад.

ЕС бързо изпрати спасителни екипи в Турция, но първоначално предложи само минимална помощ на Сирия заради санкциите на ЕС, наложени от 2011 г. на правителството на Асад заради бруталните репресии срещу протестиращите, които прераснаха в гражданска война.

Границата между Турция и Сирия е една от най-активните земетръсни зони в света. Земетресението от понеделник е най-силното в Турция от 1939 г. насам, когато в източната провинция Ерзинджан загиват 33 000 души. През 1999 г. земетресение с магнитуд 7,4 по Рихтер отне живота на повече от 17 000 души. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ел. табло, счупено при катастрофа на Аспаруховия мост във Варна, 7 януари 2025 г.

Катастрофа остави без осветление участък от Аспарухов мост

Катастрофа на слизане от Аспарухов мост в посока район „Аспарухово“ е възникнала в 19 часа тази вечер. Автомобил се е блъснал в електрическо табло, захранващо осветлението на входа и изхода на района. Поради тази причина участъкът ще остане известно време без осветление, съобщи районният кмет Ивайло Маринов.  Той призовава шофьорите да карат..

публикувано на 07.01.25 в 20:31

БАБХ с призив към животновъдите за овладяване на шарката и чумата по животните

Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..

публикувано на 07.01.25 в 19:45

Водата в Шуменско не е годна за пиене

Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..

публикувано на 07.01.25 в 18:54
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35

Запалени отпадъци предизвикаха гъст дим след Аспаруховия мост

Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението.  Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Димът е видим от различни части на града.  Няма пострадали. 

публикувано на 07.01.25 в 17:07
Чакащи на опашка за безплатни карти във Варна, януари 2025 г.

Пенсионери, чакащи за карти във Варна: Защо чак след нова година казаха, че ще има гратисен период?

Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна.  Защо след нова..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

Премахнаха неработещите бараки по улиците "Д-р Пискюлиев" и "Дрин"

Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..

публикувано на 07.01.25 в 16:45