Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За избора да тръгнеш по пътя на денталната медицина

3
Снимка: Сияна Спиридонова

9 февруари е определен за Международен ден на стоматолога. Денталната медицина е една от най-старите области на медицината. Още преди 9000 години древните „стоматолози“ са използвали прототип на първата си машинка. Умението да се лекува е изкуство, а не занаят, което се постига с дълги години учение и труд.

Денят на стоматолога е свързан с александрийската светица Аполония. При гоненията срещу християните била измъчвана, като й извадили всички зъби. Твърди се, че произнасянето на името й облекчава силен зъбобол.

В страната ни днес съсловната организация на зъболекарите наброява над 8600 членове, а нейната история датира в България от 115 години.

В сутрешният блок на Радио Варна "Новият ден" гостува един бъдещ зъболекар - Мирела Кирилова, студентка в 5-ти курс по Дентална медицина в Медицински университет - Варна.


Много са предизвикателствата, пред които са изправени бъдещите стоматолози, обясни Мирела. Освен, че посещават лекции, упражнения, учат за тежки изпити, те имат и пациенти, за чието орално здраве се грижат. От трети курс студентите от Факултета по дентална медицина започват своята практика в кабинетите на Университетския медико-дентален център, който се намира на бул. „Цар Освободител“ № 84​. Прегледите и манипулациите се извършват под наблюдението на дентални лекари и асистенти.

Извършват се от профилактични прегледи и вадене на зъб, през пломби и кореново лечение до изработването на протези. Цените, на които работят бъдещите стоматолози, са символични. Лечението на кариес е около 10-15 лв., ваденето на зъб - 10 лв., поставяне на силанти за деца - 7 лв., изработване на частична или цяла протеза - около 30-40 лв.

Мирела Кирилова е родом от Варна, завършила е I-ва Езикова гимназия с немски език. Като дете й се е налагало да посещава често стоматологичния кабинет, носила е и апаратче за коригиране на съзъбието. И така преодолявайки страховете си, започва да се увлича от стоматологията и решава да следва това. Още не е решила категорично къде ще се реализира професионално. Има колебания между България и Германия. 

Бъдещата д-р Кирилова препоръчва два пъти в годината да посещаваме за профилактичен преглед стоматологичния кабинет, както и да спазваме добра орална хигиена, използвайки и допълнителни средства за почистване, освен четка и паста.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00