На 10 февруари почитаме Свети Харалампий Чудотворец - християнски светец-лечител, пазител на хората от болести, професионалният празник на пчеларите. Хората да се научатда ядат мед - не само за да помагат на нас, но и здравословно ще бъдат добре. Това си пожела в навечерието на 10 февруари председателят на балчишкото дружество "Пчела Балчик - 2019" Стойко Василев. По думите му държавата ги е забравила като сектор, интересът от потребителите е слаб, изкупната цена - трагична, а природата - и тя не е на тяхна страна засега. Суша, високи температури и липса на своевременен сняг.
"Държавата ни е забравила като сектор. Опитват се да правят нова програма, в която да гарантираме площи, за да може да ни субсидират. Ние можемединствено да гарантираме райони, спрямо това, което могат да изминат пчелите в радиуспет километра от пчелините" - възмутен е Василев, че ги третират по този начин. Имаме нужда от помощ от държавата и за реализацията на продукцията ни - добави медопроизводителят.
"Тази зима, която е сега, трябваше да бъде декември, а не през декември да имаме температурни рекордни (няколко дни +15 градуса), природата и пчелите се активираха. Внасяха прашец, доста кошери бяха тръгнали да произвеждат пило, майките да снасят и да се активират като развитие. Това пило консумира много храна и се надяваме по-бързо да мине този цикъл, за да можем да им помогнем" - обяснява Василев, че зимата не е с тях. Той се надява на умерена пролет, без резки застудявания, както няколко години наблюдаваме.
"Около пет лева е изкупната цена на меда, което е трагично. Уж го няма, но го има този картел. Връщаме се назад отпреди 7-8 години цена. Тогава минималната заплата беше двеста и няколко лева, а сега е над 700 лева. С тези пет лева на килограм ние кое да си покрием - разходи за пчели, осигуровки, придвижване до кошерите" - запита риторично председателят на балчишкото дружество. "Нашият пазар е насочен към Германия, Белгияи Австрия - те са едни от най-големите консуматори на мед. Между 7 и 9 кг на човек годишно, а захарта е около 1,2 кг. При нашия българин е обратното - 10 кг захар и едва половин килограм мед ако изяде" - обясни ситуацията пчеларят.
Ако нищожното подпомагане на сектора продължи, самият Василев, който лично отглежда около 120 кошера, ще ги редуцира. "Трудът е голям. Взимаме толкова, колкото да оцелеят пчелите, а ние нямаме ли семейства?!" - не е празнично настроен медопроизводителят.
Въпреки мрачната картина дружеството се разраства. Към балчишкото сдружение се присъединяват и колеги от Каварна и района. Членовете са вече около трийсетина с над 3300 пчелни семейства, преброени през есента. А пчеларството е поминък за около 200 души в района на общината.
За пчеларската година по-оптимистично настроен към момента е Славчо Колев, доайенът на общността: "Пчелите сега са в покой, спят зимен сън, по моите наблюдения общо взето са много добре". Той,също като председателя на дружеството, се надява да решат проблемите си по реализация на продукцията. "Все още не можем да си продадем меда, цената е ниска, търговците не проявяват интерес. Около 5,50 лева е изкупната цена, а през миналата беше около 6,50 лева. Тогава животът беше по-евтин, но сега поскъпна" -сравни Колев. За професионалния им празник на 10 февруари пожелава на всички здраве, народът да яде мед, защото е полезен, да са здрави пчелите и добивите да са високи.
Чуйте повече в материала на Албена Иванова:Две кученца от Общинския приют за безстопанствени кучета в с. Каменар намериха своите осиновители и вече се радват на новите си топли домове и любящи стопани. Едното е осиновено от семейство, което се е прибрало от чужбина по-рано от плануваното, за да го посрещнат в дома си и да му дарят грижи и обич. Другото също е открило своите хора и ще живее в..
Представители на варненската фолклорна общност се срещнаха с ръководството на Община Варна, за да обсъдят заедно идеята за създаване на професионален фолклорен ансамбъл в морската столица, съобщиха от общинския пресцентър. В разговорите гостите изтъкват, че в редица читалища, училища, университети и други културни институти в морската..
Дългогодишният служител на Община Варна и началник на отдел „Отбранително-мобилизационна подготовка“ Георги Иванов ще представи за първи път днес пред широка публика своя сборник „Аз, охраджията“ (ОХРА – от „охрана на рейда“ – дивизион кораби със спомагателно назначение, създаден през 1951 г.). Събитието започва от 15 часа в в зала „Пленарна“ на..
Днес отново ще е студено, ще преобладава слънчево време, по крайбрежието са възможни временни увеличения. Във вътрешността на района вятърът ще е слаб, сутринта на места видимостта ще е намалена. По Черноморието ще духа умерен, по носовете с пориви до силен, северен вятър. Минималните температури ще са от /- 13/ до /- 8/, през деня на много ще..
Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..
Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..
Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..