Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна четвърта в страната по започнати нови сгради

| обновено на 10.02.23 в 11:30
Снимка: Ани Петрова

Варна е на пето място в страната по издадени разрешителни за строеж на нови сгради и четвърта по започнати. През четвъртото тримесечие на 2022 г. местните администрации в област Варна са издали разрешителни за строеж на 146 жилищни сгради с 948 жилища в тях и 99 404 кв. м разгъната застроена площ (РЗП) и на 67 други сгради с 38 579 кв. м РЗП. 

Първа по разрешителни е област София (столица) с издадени 321 броя разрешителни за строеж на нови жилищни сгради, следвана от областите Пловдив - с 290 броя, Бургас - с 261 броя и София - с 207 броя. Най-много жилища предстои да бъдат започнати в областите София (столица) - 5 106, Пловдив - 1 677, Варна - 948, Бургас - 679 и София - 269, съобащват от Териториално статистическо бюро - Североизток.

През четвъртото тримесечие на 2022 г. в област Варна е започнал строежът на 146 жилищни сгради с 1 618 жилища в тях и със 169 276 кв. м разгъната застроена площ и на 21 други сгради с 48 457 кв. м РЗП. Спрямо предходното тримесечие започнатите нови жилищни сгради намаляват с 36.2%, жилищата в тях - с 6.4%, докато разгънатата им застроена площ нараства с 5.1%. Започнал е строежът на 43.2% по-малко други видове сгради, но с 59.6% повече РЗП. 

В сравнение с четвъртото тримесечие на 2021 г. започнатите нови жилищни сгради се увеличават с 35.2%, жилищата в тях - с 21.6%, както и общата им застроена площ - с 33.5%. Започнал е строежът на 64.4% по-малко други видове сгради с 0.3% по-малка РЗП. По започнато строителство на нови сгради област Варна е на четвърто място в страната. Преди нея са областите: Бургас - 205 жилищни и 37 други сгради; Пловдив - 200 жилищни, 3 административни и 62 други сгради; София (столица) - 160 жилищни, 3 административни и 19 други сгради.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студ сковава страната

През нощта облачността ще намалее, на места до изясняване, а вятърът чувствително ще отслабне. След полунощ и утре преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време. Минималните температури ще са между минус 14° и минус 9°, по Черноморието от минус 7° до минус 2°, а максималните..

публикувано на 19.02.25 в 19:45

Без автобуси "хармоника" по рискови маршрути във Варна утре

Закъсали автобуси и тролеи на градския транспорт във Варна заради непочистените пътища принудиха пътниците да вървят в снега или да търсят алтернативен транспорт през изминалия ден. Не липсваха куриозни случки, на някои от пътуващите дори им се наложи да бутат аварирал рейс. Куриоз: Пътници бутаха закъсал автобус във Варна Автобуси на Градски..

публикувано на 19.02.25 в 18:53

Надзорният съвет на НОИ прие осъвременяване на пенсиите с 8,6 %

По предложение на управителя на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов Надзорният съвет на НОИ гласува за това пенсиите да се осъвременят по Швейцарското правило с 8,6 процента от първи юли, предаде БНР. Предложението е одобрено от надзорниците, като така проектът на бюджет на Държавното обществено осигуряване предстои да се разгледа и в..

публикувано на 19.02.25 в 18:06

Удължават срока за временна закрила на украинците, бягащи от войната

До 4 март догодина се удължава срокът за временна закрила на разселени лица от Украйна, реши кабинетът. Така периодът, в който страната ни предлага защита на украински граждани, бягащи от руската военна агресия, се удължава с още една година. Процесът на пререгистрация ще продължи до 30 април, уточняват от правителствената пресслужба. Решението на..

публикувано на 19.02.25 в 18:03

Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия

Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия. Пътят от Старо Оряхово до Обзор вече е отворен, но само за моторни превозни средства до 12 тона, съобщи Георги Стратиев, директор на Областно пътно управление-Варна. Бедственото положение в общините Бяла, Дългопол и Долни чифлик остава, обстановката се нормализира, но за утре прогнозата е..

публикувано на 19.02.25 в 17:35
Архив

Пътят Варна – Добрич е отворен за движение на всички превозни средства

В община Бяла все още без електрозахранване са селата Попович и Дюлино. Аварийни екипи работят за отстраняване на авариите. Пътнопочистващи машини продължават да подпомагат движението на територията на общината, съобщават от Областна управа - Варна. В община Долни чифлик екипи на ЕРП работят за отстраняване на аварията, която остави без ток селата Ново..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Предлагат обезопасяване на автобусни спирки във Варна

Част от спирките на градския транспорт във Варна да бъдат допълнително обезопасени. Това предложение беше обсъдено на днешното заседание на постоянната комисия "Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ към Общински съвет – Варна. Първоначално се предвижда монтиране на предпазни колчета на четири локации, като при положителен ефект мярката..

публикувано на 19.02.25 в 15:40