През февруари 2013 г. граждански протести заляха Варна и страната. Един от най-активно протестиращите бе Пламен Горанов. Той увличаше хората и изричаше дълго премълчавани истини.
Стигналият му до крайност протест пробуди духа на Варна и възпламени сърцата на хората.
Предизвика дълго исканата оставка на кмета Кирил Йорданов, някои промени (макар и малки) в Общинския съвет, допринесе за промени в управлението на града и страната (Бойко Борисов подаде оставка като министър-председател, Тодор Иванов от шеф на полицията във Варна стана заместник-кмет - и така досега и т.н.)
До ден-днешен, десет години по-късно, пред Община Варна си стои Грамадата, издигната и поддържана от варненци с цел всеки ден и миг да напомня на управниците да не забравят кой ги е сложил там, кой им плаща заплатите, за чие добруване са се клели да работят...
Варненци продължават да искат паметна плоча в чест на Пламен Горанов, общината продължава да я отказва.
Варна продължава да се управлява почти по същия начин, от почти същите хора, с почти същия резултат... Корупция, злоупотреби, фирми и медии на общинска хранилка, видимо изоставане на Варна по икономика, заплащане, стандарт на живот - списъкът, уви, е дълъг.
Затова ние продължаваме да искаме оставките им, да настояваме за по-добро, адекватно и морално управление на града и живота ни.
Трагичната смърт на Пламен Горанов, отбелязана с Ден на национален траур, беше тежък удар за гражданското общество в България. Но споменът за човека и за делото му е жив
Възпламеняването не е потушено и може да избухне отново във всеки един момент, а властите го знаят.
Да почетем човека Пламен Горанов, да си припомним Големите протести от 2013-та година и да не допускаме повече такива крайности – нито в управлението на града ни, нито в протестирането срещу него. Саможертвата (макар и неумишлена) определено не я заслужават.
/Това е просто напомняне, не събитие. Инициативата е гражданска, неорганизирана, без точен час, може да протече в рамките на целия ден – на който когато му е удобно да мине и остави по едно цвете на Грамадата. Съответно няма как да се формулира уведомителен режим до Общината./
Варна помни Пламен Горанов
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..