Още през миналата година влезе в сила законова възможност кметовете на общини да определят зони, в които не се допускат автомобили от по-ниска екокатегория когато има замърсяване на въздуха над нормите. Подобни зони с ниски емисии има в редица държави в Европа като Франция, Германия, Дания, Португалия, Нидерландия и Великобритания.
В България все още нито една община не е въвела подобна мярка, въпреки че вече са предприети стъпки.
Най-близо до въвеждането на нискоемисионни зони е Община София. В края на 2022 година столичният общински съвет гласува наредбата за обособяване на тези зони, а ограниченията се очаква да влязат в сила в края на тази година. Във Варна също вече са предприети стъпки за въвеждането на такава мярка. Това каза за Радио Варна Боряна Павлова, главен експерт „Опазване на околната среда“ към дирекция „Екология“.
"Миналата година Община Варна работи активно по проблемите с опазването на околната среда и в частност замърсяването на въздуха. Един от основните приоритети на експертите от нашия отдел е създаването на такава зона с ниски емисии в централната градска част. Беше издадена заповед на кмета на общината, с която се назначи комисия от експерти. На заседанията присъстваха представители на общинската администрация, главният архитект на града, РИОСВ, РЗИ, Пътна полиция, Автомобилна администрация, Градски транспорт, както и проектантите на генералния план за организацията на движението на територията на общината", поясни Павлова.
Предстои да бъдат уточнени и всички детайли около въвеждането на ограниченията, които трябва да бъдат гласувани и от общинския съвет. Боряна Павлова не се ангажира със срокове, така че въпросът кога ще бъдат въведени мерките на този етап остава без отговор. Единственото, което е известно до момента е, че нискоемисионните зони ще са основно в централната част на града, където трафикът е най-голям.
Екологът Илиян Илиев от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие приветства мерките за ограничаване на замърсяването на въздуха, но е на мнение, че тези зони трябва да бъдат постоянни, а не временни. Според него, зоните с най-мръсен въздух са в района на големите булеварди.
"Въпросът е дали българите ще могат толкова бързо да се настроят към промените и да си купят нова кола, която да отговаря на изискванията", коментира още Илиев.
Още в първите месеци от въвеждането на екостикерите, които отразяват екологичната категория на автомобила, стана ясно, че процентът на автомобили, попадащи в най-ниската първа група е доста голям. Това е очаквано и заради факта, че автопаркът в България е стар и над 30% от колите са с първоначална регистрация между 1992 и 1996 година.
Анкета сред варненските шофьори показа, че някои приветстват въвеждането на подобни зони, а други смятат да ползват градския транспорт в случаите на ограничения.
Чуйте репортажа на Иван Барбов:
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...