След 24 февруари 2022 Балчик е един от първите градове у нас, който посреща украинците, решили да търсят спасение от руската инвазия в страната им отвъд границата. От няколкостотин в началото, бързо прерастват в хиляди - близо девет, в първия период от хуманитарната програма, концентрирани в Балчик, Кранево, Албена. Движението на бежанците следва хода на бойните действия и решенията за оказване на помощ от страна на българското правителство.
В последната година през община Балчик преминават по програмата за настаняване близо 47 хиляди души, днес те са под 1000, предимно в общинския център и в Кранево. Общо в областта са подпомогнати еднократно с по 375 лева 4600 украинци, предимно от община Балчик, а около 3000 души получават ваучери от по 100 лева за покупката на продукти и вещи от първа необходимост.
На фона на тези числа започналите работа в последната година, за които е подадена информация в Дирекция „Инспекция по труда“ Добрич, са 631, като 15 са наетите непълнолетни украински граждани, обобщават от службата. Те полагат основно труд в сферата на туризма, в хотелиерството и ресторантьорството.
„Лесно се наема работна ръка от Украйна, стига да имат желание да работят. Това, което спира хората, е, че при сключване на трудов договор мястото, където пребивават, остава за тяхна сметка“ - коментира Дария Петкова – управител на италиански ресторант в Балчик. В момента е наела един украински гражданин. По думите и държавният стимул към работодателите по отношение наемането на украински бежанци поставя условия, на които малко фирми могат да отговарят след ковид кризата – на първо място да нямат задължения към държавата.
Олга от Одеса идва в Балчик с дъщеря си и внучката си през септември, съпрузите им остават в Украйна. От офицер в министерство на извънредните ситуации сега е помощник готвач. Напускат Украйна веднага след войната. Първата им спирка в Обзор продължава до края на първия етап от правителствената програма, след което се връщат в Одеса. Но там се оказва невъзможно да останат и избират за свой пристан Балчик.
„Трогната съм от колектива. В тази атмосфера не чувствам, че не съм у дома, забележителни и добродушни хора, топли. Приеха ме много добре както на работа, така и в квартирата, където живея.
Започнах работа като помощник в кухнята, не можех нищо, но имаха търпението да ме научат. В Одеса работех в министерство на извънредните ситуации, в статистиката. Съвсем друга специфика, но се научих, помогнаха ми" - споделя Олга. Обича Балчик, чувства се добре тук.
Не само че бързо се учи, но заради човешките отношения, които среща тук, вече пише книга. Не е тъжна книга, а книга за хората, за колектива, за хумористичните ситуации. Ще се казва „Съкровище“ в превод от италианското име на ресторанта, приел я не само с топлината от готварската печка, но и с топлината на сърцата, които работят там.
„Честно казано, не виждам голяма разлика между украинци и българи. Разбира се, навсякъде има различни хора, но тук се чувствам като у дома. Тук ми е уютно. Обичам хората тук и това ме вдъхнови да започна да пиша книга. Тя ще се казва „Съкровище“, преведено от „Тесоро“ на италиански, и ще разказва за хората, за колектива, за отношенията в колектива. Няма да бъде тъжна, ще бъде за хумора в кухнята. Дано се получи“ – благодарна е Олга на домакините си както на работното място, така и в квартирата, която живее.
Въпреки че добре се чувства в Балчик, най-голямото и желание е войната в родината и да свърши и се върне у дома.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..
Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..
Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..
Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни. В следващите две нощи се очакват..
Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..
Когато автобусът закъса и ти се наложи да се разходиш из снежна Варна и да повървиш 5-6 километра, виждаш и романтичната страна на изненадалата ни зима...през февруари. Леко си затваряш очите, мижаш (най-вероятно заради снежинките) за непочистените и необработените улици и тротоари и се радваш, че под обувките ти скърца сняг. Снимки: Даниела Стойнова..