Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов цветен облик за района на "Севастопол"

Конкурс набира художници с опит в “уличното изкуство”

4
Лондон / Великобритания, 2021
Снимка: Bloomberg Philanthropies

Варна е първият от 19-те европейски града, участници в инициативата AsphaltArt на Bloomberg Philanthropies (между тях са Брюксел, Хелзинки, Мадрид, Рим, Осло и Атина), който отправя Отворена покана за градски художници "Рисунка на асфалт" към проект Reconnect The City. Конкурсът, обявен на 23 февруари от Община Варна в партньорство със сдружение VarnaSpaces/ Пространствата на Варна, се осъществява на два етапа - идейна концепция и работен план, последван от реализация на рисунката на асфалт. Целта на инициативата е превръщането на ключов район като "Севастопол" в по-привлекателно и безопасно пространство. Локациите, които ще се превърнат в поле за изява на артистите, се намират върху уличните платна в карето между бул. “Сливница”, бул. “Княз Борис I”, ул. “Братя Миладинови” и ул. “Любен Каравелов”.


Източник: VarnaSpaces; ортофото - Ростислав Златев и Ивайло Добрев

Кандидатите трябва да изпратят идейната си концепция до 10 март 2023 г. на имейл адрес: reconnect.varna@gmail.com (заданието, документите за кандидатстване и работните материали могат да бъдат изтеглени тук). Следва обществено онлайн обсъждане и оценка от експертно жури, което ще излъчи трима финалисти. Те ще преминат през втория етап на конкурса - "Работен план", в който да задълбочат концепциите си, а предложенията им ще бъдат изложени на място, така че всеки да може да се запознае с тях. Крайният победител ще бъде обявен на 5 май, а същинското полагане на рисунките върху асфалта ще се осъществи в началото на юни.

Проектът, класиран на първо място, ще бъде награден с парична награда в размер на 1000 лв. и ще бъде реализиран на съответните локации срещу хонорар от 5000 лв. Всяко от проектните предложения класирани на второ и трето място ще получи парична награда в размер на 500 лв.

Организаторите уточняват, че артистът е свободен сам да прецени до каква степен ще покрие повърхността, според естеството на своята идея. Според арх. Венцислава Недялкова от сдружение VarnaSpaces този проект е общностен. Художникът поставя рамка и ако желае акцент, който само той е в състояние да изпълни, а останалото ще се извърши от гражданите на Варна, които ще бъдат координирани от екипа на организаторите.


Източник: Bloomberg Philanthropies

Арх. Недялкова и главният архитект на Община Варна Виктор Бузев разказаха повече за инициативата в предаването на Радио Варна Улица "Събота".

Арх. Венцислава Недялкова: Проектът е озаглавен "Reconnect The City" (Да свържем отново града), защото някои от нас си спомнят, че преди около 15 години през "Севастопол" преминаваха само автобусите на градския транспорт. Това беше (и все още е) емблематично място за срещи на варненци, но откакто движението е разрешено за автомобили, това пространство се откъсна от градската тъкан и най-вече от силно наситената с търговски обекти пешеходна зона. Така че градоустройствената идея на този проект е да свържем отново градинката на "Севастопол" с централната градска част.

Има ли определена тема за рисунките на кандидатите?

Арх. Виктор Бузев: Няма зададена тема, всичко е оставено на творческия поглед на артистите. Именно затова конкурсът е насочен към художници с опит в "градското изкуство". Тези произведения оставят отпечатък в градската среда, а също така носят и послание. Ние ще си съжителстваме с тях в продължение на поне две години, затова и журито има за цел освен художествената стойност на кандидатстващите проекти, да оцени и посланията, които те носят. Неслучайно сме се насочили към участъци с активно пешеходно присъствие - една от основните функции на проекта е да подобри безопасността на движението. Когато на уличното платно има цветно изображение, водачите на автомобили инстинктивно намаляват скоростта и това ще намали конфликтните ситуации в зоните, в които се пресичат автомобилният и пешеходният поток.

Арх. Венцислава Недялкова: Подобни проекти вече са реализирани в 41 градове в САЩ и в 3 европейски града. Има изработен доклад за влиянието на артистичните намеси върху градската среда, който показва, че в такива зони трафикът на автомобили намалява, скоростта на преминаващите превозни средства е по-ниска, което логично води и до по-малък брой на произшествията на пътното платно. И целта на нашия проект е да тества това на местна почва - дали и ние с нашия специфичен манталитет ще успеем да постигнем добрите резултати на тези американски и европейски градове.

Арх. Виктор Бузев: Този проект не свършва с полагането на рисунките върху асфалта през юни. Това е процес, който след това ще продължи с изследване въздействието на тези обекти върху редица показатели. Ще се извършват преброявания и анализи, които ще бъдат включени в доклад с изводите за това по какъв начин проектът е повлиял на градската среда и на процесите, които се случват в нея. Тази изследователска работа е неразделна част от проектирането и вземането на решения при управление на публичните пространства във всеки един град.

Целия разговор с арх. Венцислава Недялкова и арх. Виктор Бузев слушайте в прикачения звуков файл.


Източник: Bloomberg Philanthropies

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00