Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартенски мисли на един Мартин

| обновено на 01.03.23 в 14:34
Снимка: Сияна Спиридонова

Март месец е доста променлив месец, но с него идва краят на зимата. Март е кръстен на древноримския бог на войната Марс, а всъщност е женски месец. Март месец е на двете крайности, като отражение на живота у  нас. Амплитудата е голяма - от бяло до червено. Това коментира репортерът на Радио Варна Мартин Николов, който празнува имения си ден първо на 1 март, и втори път - на 14 април св. Мартин.

Баба Марта е фолклорен персонаж, който олицетворява пролетта. Традицията за закичване с мартеници е на векове. Според легендата първата мартеница е направен от жената на хан Аспарух -  Ахинора, през втората половина на VII век, когато Аспарух преминал Дунав.  Ахинора, която дълго нямала вест от любимия си, усукала бял и червен конец и го вързала на крачето на лястовица, която изпратила да му отнесе послание за здраве.

По думите на Мартин през последните години се правят опити да бъдат противопоставени различни традиции, като например навлизането на Хелоуин, но това според него е напълно излишно. 

Много хора се притесняват, че традициите ни ще бъдат заличени и това ни се налага отвън, но всъщност ние сами си заличаваме традициите, смята Мартин.

1 март се превърна в много комерсиален ден, смята той.  Мартениците вече се правят от машини, много от тях и в Китай, а е хубаво мартеницата да носи пожелание за здраве и да е собственоръчно направена, какъвто е първоначалният замисъл, убеден е още именикът.

Не мартеница, а маркетинг. 

Всеки купува мартеници, всеки закичва, но въпросът е как са направени, навремето просто са се преплитали бял и червен конец, а днес се добавят всякакви елементи, което обезсмисля традицията, каза още той.

Чуйте още в звуковия файл:




По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00