Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 3 март - 145 години от Санстефанския договор

| обновено на 03.03.23 в 11:44
3
Снимка: Радио ВИДИН Архив

145 години - по нов стил, от подписването на Санстефанския прелиминарен (предварителен) мирен договор между Руската империя и Османската империя, който слага край на Руско-Турска война от 1877/1878 г., предвиждащ обособяването на Княжество България, отбелязваме днес.

Определен за национален празник с правителствен указ от 27 февруари 1990 г., и тази години, денят ще бъде честван с тържествени церемонии в цялата страна. За втора поредна година те преминават в условията на изострени отношения с Русия, както и с призиви за бойкот в знак на съпричастност с жертвите на войната, започната от Русия в Украйна преди година.

По традиция кулминацията на честванията e на историческия връх Шипка (Св. Никола), където са се състояли ключовите боеве на българското опълчение през войната.

На Шипка ще присъстват редица официални лица, но не и президентът Румен Радев, който за последно беше там през 2020 г.

Във Варна, програмата за 3-ти март предвижда ритуал по издигане на националното знаме (както и на флага на ЕС и община Варна) на площада пред Катедралата. Началото е точно в 10. Час по-късно започват и полаганията на венци и цветя пред паметниците на загиналите за Освобождението ни украински и руски войни в Морската градина, както и в местността "Терасите" във Владиславово.

Част от програмата за днешния празник е и щафетната юбилейна обиколка на Радио Варна.

От 19.30 до 20 ч. е предвидена тържествена проверка (заря) и празнични илюминации на площад „Антон Новак” - входа на Морската градина.

За първи път като официален празник, днешната дата е отбелязана на 19 февруари 1880 г. - по стар стил, точно три години след подписване на договора, като "Ден на възшествието на престола на император Александър II и заключение на Санстефанския мирен договор".

Между 1888 г. до 1946 г. се чества като Ден на освобождението на България.

Окончателният договор, който слага край на войната от 1877/1878 г. е подписан по време на т.нар. Берлински конгрес. Той променя предварително очертаните граници на българската общност спрямо договора от Сан Стефано, тъй като те нарушават подписаното година преди Руско-Турската война и като част от подготовката за нея, Райхщадско споразумение от 1876 г. между Русия и Австро-Унгария за недопускането на голяма българска държава на Балканите.

Берлинският договор унищожава идеала за Санстефанска България в границите на териториите, населени с българи, които са очертани през 1970 г. с фермана за учредяването на Българската екзархия. Така българските земи биват разпокъсани на няколко части.

Северна България, без Северна Добруджа, и Софийският санджак влизат в новообразуваното Българско княжество с територия от 63 хил.кв. км и 2 млн. души население.

Южна България под името Източна Румелия се обособява като автономна област под върховната военна и административна власт на султана. Югозападните български земи, известни като Македония, Беломорска Тракия и Одринско се връщат на Турция. Северна Добруджа и според този договор се предоставя на Румъния, а към Сърбия освен Нишкият санджак (както е и по Санстефанския договор) се добавят районите на Пирот и Вранско.

В името на идеала за Санстефанска България, страната ни води и участва в пет войни между 1885 и 1945 г., от които печели само една - първата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив

Във Варна и региона ситуацията с пожарите е овладяна

В гората до район "Владислав Варненчик" във Варна, която горя през изминалите дни, има задимяване, там има екип от Горското стопанство и не се налага дежурство от пожарната. Напълно овладян е и пожарът, възникнал в смесена гора и храсти в района след Побити камъни, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Във Варна и региона ситуацията с..

публикувано на 16.07.24 в 16:53

Прекъсват сигнала на Радио Варна заради ремонт на предавател

На 19 юли, петък, в Провадия/Рояк, във връзка с възстановяване на ремонтиран предавател за Радио Варна, ще има прекъсване на услугата до 15 минути между 11 и 12 часа.  Няма да има прекъсване по време на Обедния осведомителен бюлетин.

публикувано на 16.07.24 в 16:19

Червен код утре, в части от област Варна температурата ще достигне 41 градуса

Червен код за опасни горещини в почти цялата страна обявиха от Националния институт по метеорология и хидрология за утрешния ден. Предупреждението на метеоролозите е в сила и за части от област Варна. Само в най-крайните райони край морето ще бъде в сила оранжев код.  През нощта ще е предимно ясно със слаб северен вятър. Минимални температури между..

публикувано на 16.07.24 в 15:47

И утре ограничават движението на камиони в областта

От 13 до 21 часа и утре, 17 юли, заради високите температури над 35 градуса,  ще бъде ограничено движението на камиони над 20 т по пътни участъци на територията на редица области у нас , сред които и Варна. Ограничение заради жегите е въведено и днес, 16 юли.  Спират движението на камиони във Варна и областта заради високите..

публикувано на 16.07.24 в 15:32

Започна приемът на документи за безплатен обяд в обществената трапезария

В районните "Одесос" и "Приморски" започна приемът на документи за получаване на храна от обществената трапезария. От безплатната услуга, предоставена от Община Варна, имат право да се възползват хората, които се затрудняват самостоятелно да задоволяват основни жизнени потребности. Капацитетът на услугата е 300 души с постоянен адрес на територията на..

публикувано на 16.07.24 в 15:25

Заради жегите: ВиК призова варненци да ползват разумно питейната вода

„Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД призовава населението на Варненска област да използва разумно и само по предназначение питейната вода.  Поради трайното засушаване, високите температури и липсата на валежи през летните месеци има значителен спад в нивото на подпочвените води, които захранват водоизточниците в голяма част от населените места..

публикувано на 16.07.24 в 15:04
Роберта Мецола

Роберта Мецола е преизбрана за председател на ЕП

Роберта Мецола бе преизбрана за още половин мандат от 2,5 години начело на Европейския парламент с 562 гласа при необходими 312, предаде БНР. Гласуваха общо 699 от 720 евродепутати. 76 бюлетини бяха обявени за невалидни, което означава, че действителните гласове са били 623. Съответно необходимото абсолютно мнозинство бе от 312 гласа. Конкурентката ѝ..

публикувано на 16.07.24 в 14:51