Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Герасимова за историята на българската космонавтика и съпътствaщата я политическа пропаганда

Сигурно мнозина от вас трудно могат да си представят как е възможно думите космос, политика и изкуство да бъдат част от едно изречение. Oказва се обаче, че могат. И това е благодарение на изложбата "Космодрум" която се открива в Градската художествена галерия във Варна от 18.00 часа днес. 

Чрез ексклузивни материали, видео/фото кадри и документи, посетителите ще могат да се запознаят както с историята на българската космонавтика и нейните постижения и открития, така и с политическата пропаганда, която е съпътствала всички важни събития в тази история. Куратор на изложбата е социалният антрополог и изследовател на космическата култура Ралица Герасимова.

Тя си спомни как в първото издание на изложбата в София през 2018 година е гостувал втория български космонавт Александър Александров.

"Той дойде на разговор с публиката и като разгледа изложбата каза "това не е вярно", "това е лъжа", "това не съществува". Така се захванах със задачата да развенчавам митовете, пропагандата и политическия контекст на събитията от космическата ни история", каза Ралица Герасимова. Тя даде и интересни примери за политическата пропаганда по онова време.

Дублирана книга

"През 1979 година е имало двама кандидати за първи български космонавт. Тогава обаче не е имало интернет и възможности за бърза реакция. И тъй като не се е знаело до последно кой измежду Георги Иванов и Александър Александров ще лети в Космоса, са направени материали като книги, плакати и песни, посветени и на двамата. И когато излита един от двамата, в случая Иванов, всички останали материали за Александров се изгарят", разкри Герасимова. Една от книгите, посветена на Александър Александров обаче оцелява и ще бъде показана на изложбата във Варна.

Вестници и списания излизат с фалшива новина

"В изложбата имаме различни издания на вестници и списания, които са продали фалшива новина. Тя е свързана с полета на Георги Иванов. Планът на неговата мисия е бил корабът да се скачи с космическа станция "Салют 6". Тогава е трябвало представителите на всички комунистически държави да се качат на тази станция. Само че полетът не е успешен и така и не успяват да се качат на тази станция, като дори едва не се убиват. Заради предварително подготвените информации обаче няколко списания и вестници излизат с информацията, че Иванов вече е на борда на "Салют", че маха на България, а той междувременно си спасява живота и се опитва да кацне. През цялото време, когато се правят тези космически мисии се държи и т.нар. пиар аспект на космонавтиката", коментира още Ралица Герасимова.

Пример за този пиар аспект е и фактът, че първият човек излетял в Космоса Юрий Гагарин е бил избран измежду другите кандидати заради своята усмивка, поясни още експерта по история на космонавтиката.

Политическата пропаганда по онова време се е появявала и в детските книжки посветени на Космоса. Част от тях варненци също ще могат да видят в изложбата.


Тя ще продължи до 4 април като всяка седмица ще има лекция за проект "Галактика" и за космонавтиката. Ще има и гайда турове. Една от изненадите е скафандърът на Александър Александров, който пристига в Градската художествена галерия от родния му град Омуртаг. Изложбата ще бъде в три зали. Първата зала е посветена на българската космонавтика. Втората - на космическата култура и детските книжки. В третата ще може да бъде видяна и съвременната селекция от творби на някои от най-известните съвременни артисти.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с Ралица Герасимова:


 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15