Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Герасимова за историята на българската космонавтика и съпътствaщата я политическа пропаганда

Сигурно мнозина от вас трудно могат да си представят как е възможно думите космос, политика и изкуство да бъдат част от едно изречение. Oказва се обаче, че могат. И това е благодарение на изложбата "Космодрум" която се открива в Градската художествена галерия във Варна от 18.00 часа днес. 

Чрез ексклузивни материали, видео/фото кадри и документи, посетителите ще могат да се запознаят както с историята на българската космонавтика и нейните постижения и открития, така и с политическата пропаганда, която е съпътствала всички важни събития в тази история. Куратор на изложбата е социалният антрополог и изследовател на космическата култура Ралица Герасимова.

Тя си спомни как в първото издание на изложбата в София през 2018 година е гостувал втория български космонавт Александър Александров.

"Той дойде на разговор с публиката и като разгледа изложбата каза "това не е вярно", "това е лъжа", "това не съществува". Така се захванах със задачата да развенчавам митовете, пропагандата и политическия контекст на събитията от космическата ни история", каза Ралица Герасимова. Тя даде и интересни примери за политическата пропаганда по онова време.

Дублирана книга

"През 1979 година е имало двама кандидати за първи български космонавт. Тогава обаче не е имало интернет и възможности за бърза реакция. И тъй като не се е знаело до последно кой измежду Георги Иванов и Александър Александров ще лети в Космоса, са направени материали като книги, плакати и песни, посветени и на двамата. И когато излита един от двамата, в случая Иванов, всички останали материали за Александров се изгарят", разкри Герасимова. Една от книгите, посветена на Александър Александров обаче оцелява и ще бъде показана на изложбата във Варна.

Вестници и списания излизат с фалшива новина

"В изложбата имаме различни издания на вестници и списания, които са продали фалшива новина. Тя е свързана с полета на Георги Иванов. Планът на неговата мисия е бил корабът да се скачи с космическа станция "Салют 6". Тогава е трябвало представителите на всички комунистически държави да се качат на тази станция. Само че полетът не е успешен и така и не успяват да се качат на тази станция, като дори едва не се убиват. Заради предварително подготвените информации обаче няколко списания и вестници излизат с информацията, че Иванов вече е на борда на "Салют", че маха на България, а той междувременно си спасява живота и се опитва да кацне. През цялото време, когато се правят тези космически мисии се държи и т.нар. пиар аспект на космонавтиката", коментира още Ралица Герасимова.

Пример за този пиар аспект е и фактът, че първият човек излетял в Космоса Юрий Гагарин е бил избран измежду другите кандидати заради своята усмивка, поясни още експерта по история на космонавтиката.

Политическата пропаганда по онова време се е появявала и в детските книжки посветени на Космоса. Част от тях варненци също ще могат да видят в изложбата.


Тя ще продължи до 4 април като всяка седмица ще има лекция за проект "Галактика" и за космонавтиката. Ще има и гайда турове. Една от изненадите е скафандърът на Александър Александров, който пристига в Градската художествена галерия от родния му град Омуртаг. Изложбата ще бъде в три зали. Първата зала е посветена на българската космонавтика. Втората - на космическата култура и детските книжки. В третата ще може да бъде видяна и съвременната селекция от творби на някои от най-известните съвременни артисти.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с Ралица Герасимова:


 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23