В Комисията за защита от дискриминация /КЗД/ е постъпил сигнал заради решението на Община Белослав да ограничи пътуването с абонаментни карти на пенсионери над 70 години. Това съобщи за Радио Варна регионалният представител на КЗД за Варненска област Орлин Кисьов. От 1 април картите на възрастните хора няма да важат за линията от Варна за Белослав в часовете 14 и 16.20, реши местната управа. Пенсионерите могат да ползват графиците, но ако си купят билет. Кметът на Белослав Деян Иванов уточни, че има регистрирани 140 карти на учащи и 309 карти на пенсионери над 70 години:
„Общината обяви тръжна процедура, но не се яви никой, дори след като я удължихме с още 10 дни. За да не оставяме хората без транспорт, се договорихме с превозвача, чието условие беше да изпълнява линията с един автобус по-малко. Затова разредихме графика от 16 на 13 курса. Тогава получихме жалби от граждани, че в пиковите часове в автобусите има много правостоящи. Последва второ писмо от превозвача, в което поиска картите на пенсионерите над 70 години да бъдат приравнени с цените на останалите карти", обясни кметът.
Заради правостоящите в автобусите пишат актове на превозвача, има опасност той да се откаже и от 1 април автобусът да спре. Автобусната линия е губеща - превозвачът плаща 13 лева на вход и изход на автогарата за всеки курс, което е загуба от 10 хиляди лева на месец, каза кметът.
"Ако вдигнем цената на билетчето, хората ще потърсят друга алтернатива и пътнокопотокът ще намалее, затова взехме това решение. Другият вариант беше картата от 2 лева да стане 54 лева."
До избора на нов изпълнител настоящата фирма ще изпълнява курсовете по автобусната линия.
На 12 април от 10 часа в Белослав е организирана открита приемна на Комисията за защита от дискриминация, съобщи регионалният представител на КЗД за Варненска област Орлин Кисьов.
През нощта облачността ще намалее, на места до изясняване, а вятърът чувствително ще отслабне. След полунощ и утре преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време. Минималните температури ще са между минус 14° и минус 9°, по Черноморието от минус 7° до минус 2°, а максималните..
Закъсали автобуси и тролеи на градския транспорт във Варна заради непочистените пътища принудиха пътниците да вървят в снега или да търсят алтернативен транспорт през изминалия ден. Не липсваха куриозни случки, на някои от пътуващите дори им се наложи да бутат аварирал рейс. Куриоз: Пътници бутаха закъсал автобус във Варна Автобуси на Градски..
По предложение на управителя на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов Надзорният съвет на НОИ гласува за това пенсиите да се осъвременят по Швейцарското правило с 8,6 процента от първи юли, предаде БНР. Предложението е одобрено от надзорниците, като така проектът на бюджет на Държавното обществено осигуряване предстои да се разгледа и в..
До 4 март догодина се удължава срокът за временна закрила на разселени лица от Украйна, реши кабинетът. Така периодът, в който страната ни предлага защита на украински граждани, бягащи от руската военна агресия, се удължава с още една година. Процесът на пререгистрация ще продължи до 30 април, уточняват от правителствената пресслужба. Решението на..
Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия. Пътят от Старо Оряхово до Обзор вече е отворен, но само за моторни превозни средства до 12 тона, съобщи Георги Стратиев, директор на Областно пътно управление-Варна. Бедственото положение в общините Бяла, Дългопол и Долни чифлик остава, обстановката се нормализира, но за утре прогнозата е..
В община Бяла все още без електрозахранване са селата Попович и Дюлино. Аварийни екипи работят за отстраняване на авариите. Пътнопочистващи машини продължават да подпомагат движението на територията на общината, съобщават от Областна управа - Варна. В община Долни чифлик екипи на ЕРП работят за отстраняване на аварията, която остави без ток селата Ново..
Част от спирките на градския транспорт във Варна да бъдат допълнително обезопасени. Това предложение беше обсъдено на днешното заседание на постоянната комисия "Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ към Общински съвет – Варна. Първоначално се предвижда монтиране на предпазни колчета на четири локации, като при положителен ефект мярката..