Надграждане в системата за електронно правосъдие - т.нар. Единен портал за електронно правосъдие, ограничава достъпа до права на гражданите и представителите им. За това съобщават адвокати в сигнал до Висшия съдебен съвет (ВСС), както и до Министерствата на правосъдието и на електронното управление.
Казусът засяга десетки хиляди души, коментира адв. Гергана Върбанова, която е сред подалите сигнала.
Причината?
По презумция, Единният портал за електронно правосъдие (ЕПЕП) осигурява достъп не само на адвокатите, които в страната са около 14 хил., но и на всички граждани, които водят граждански и наказателни дела, т.е. са страни по тях, и които след проста регистрация можеха да имат достъп до делото си - да следят движението по него, както и документите, които са представени.
След последното надграждане на ЕПЕП обаче, достъпът до системата става възможен само и единствено за граждани и адвокати, които разполагат с по-старата технология за електронен подпис (КЕП) на устройство тип "флашка".
На практика се стигна до рязко ограничаване на права и достъп до електронно правосъдие не само на адвокати, но и на всеки един гражданин, и то при условие, че няма никакви законови изисквания за подобна стъпка, пояснява адв. Върбанова.
Системата освен това изцяло изключва достъп до нея посредством по-съвременна технология като облачните електронни подписи. Такива страната има издадени около 1 милион.
Т.е. ние трябва да задължим 1 млн. души да отидат и да си купят подпис на флашка, т.е. да се върнат технологично назад. Налагат се разходи, които не са по изискванията на обществената поръчка, категорична е Върбанова.
За мащабността на казуса говорят и обобщените публични данни на Висшия съдебен съвет.
Само за първото полугодие на 2022 г., в българските съдилища са постъпили над 255 хил. дела, разглеждани са повече от 388 хил. дела, от които приключени са 263 хил., а 124 хил. дела са останали висящи. Сравнено с данните за последните три години, цифрите са съпоставими и в предишните 2021 и 2020 г., Така може да се предполага, че ще са съпоставими и за настоящата 2023 г., т.е. няколкостотин дела, с десетки и десетки хиляди граждани и юристи, като част от двете страни във всеки един съдебен процес.
В обществената поръчка за надграждане на ЕПЕП изрично е записано, че трябва да се запази досегашният достъп до портала с потребителско име и парола. Не е заложено това да се прави с КЕП с флашка, уточняват юристите.
По думите на адв. Върбанова, разработката влиза в противоречие и с наредбата на ВСС, която урежда достъпа до портала за електронно правосъдие, както и начина, по който той функционира. Не са спазени и техническите спецификации към обществената поръчка, казва тя.
Освен ограничението да трябва да си купиш КЕП на флашка, за да достъпиш електронното правосъдие, има и други проблеми с надграждането на системата
До момента порталът е достъпван от всяко смарт устройство - лаптоп, таблет, мобилен телефон. Сега това също е невъзможно, тъй като флашката - тъй като има драйвери, може да се инсталира само на стационарен компютър или на лаптоп.
Проблемен се оказва достъпът до портала за е-правосъдие и от различни браузъри като chrome и firefox, да не говорим за opera или safari.
Накратко - електронното правосъдие у нас се оказва достижимо само от компютър или лаптоп с конкретна операционна система и конкретна технология за електронен подпис.
Отделно, ако все пак гражданинът X успее да влезе в портала, най-съществените функции като заявяване на документи или на самото дело също се оказва, че не работят. Не могат и да се подписват документи, защото системата се бъгва, поясняват юристите.
Иначе, обществената поръчка за надграждане предвижда още влизането в ЕПЕП да остане достатъчно опростено - с потребителско име и парола. Отделно от това държавата е разработила схема за електронна идентификация така че да може всеки публичен орган да ползва електронни услуги - ПИК на НОИ. на НАП, на НЗОК, която лесно да бъде интегрирана от всяка институция в държавата, така че да осигури достъп до електтронни услуги, вкл. и до електронно правосъдие.
Може да видите и да прочетете сигнала до ВСС и двете ведомства в линка.
Сигнал във връзка с оптимизация на портал за е-правосъдие.
Целият разговор с адв. Гергана Върбанова може да чуете в звуковия файл.
Преди дни Светослав Райков сподели, че има нужда от помощ за купуването на памперси. Чуйте повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с общинския съветник София Колева в прикачения звуков файл: Който желае да помогне, може да го намери всеки ден от 9:00 до 21:00 на улица "Роза", а скоро ще имате възможност да си..
Община Варна и Общинският приют за безстопанствени кучета в село Каменар в партньорство с Rotaract Club - Варна канят всички любители на животните да посетят приюта тази събота, 30 ноември, и да дарят коледна украса, дрешки и играчки за четириногите му обитатели. Инициативата е под мотото „(Не) сам вкъщи“. "Между 10 и 14 часа те ще ви очакват с..
За 30-а поредна година "Български пощи" организират конкурса "Най-красиво писмо до Дядо Коледа". Срокът за участие е 18 декември. В него ще участват писма с правилно изписан адрес на подателя, а за получател трябва да бъде посочено само "За Дядо Коледа" и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма, отговарящи на условията, ще получат отговор..
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..