Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени в портала за електронно правосъдие връщат системата назад и ограничават правата на граждани и адвокатите им

"Да достъпиш" правосъдието с флашка

При няколко възможности от държавата за е-идентификация, системата залага само на една, и то по-остаряла технология

2
Снимка: БГНЕС

Надграждане в системата за електронно правосъдие - т.нар. Единен портал за електронно правосъдие, ограничава достъпа до права на гражданите и представителите им. За това съобщават адвокати в сигнал до Висшия съдебен съвет (ВСС), както и до Министерствата на правосъдието и на електронното управление.

Казусът засяга десетки хиляди души, коментира адв. Гергана Върбанова, която е сред подалите сигнала.

Причината?

По презумция, Единният портал за електронно правосъдие (ЕПЕП) осигурява достъп не само на адвокатите, които в страната са около 14 хил., но и на всички граждани, които водят граждански и наказателни дела, т.е. са страни по тях, и които след проста регистрация можеха да имат достъп до делото си - да следят движението по него, както и документите, които са представени.

След последното надграждане на ЕПЕП обаче, достъпът до системата става възможен само и единствено за граждани и адвокати, които разполагат с по-старата технология за електронен подпис (КЕП) на устройство тип "флашка".

На практика се стигна до рязко ограничаване на права и достъп до електронно правосъдие не само на адвокати, но и на всеки един гражданин, и то при условие, че няма никакви законови изисквания за подобна стъпка, пояснява адв. Върбанова.

Системата освен това изцяло изключва достъп до нея посредством по-съвременна технология като облачните електронни подписи. Такива страната има издадени около 1 милион.

Т.е. ние трябва да задължим 1 млн. души да отидат и да си купят подпис на флашка, т.е. да се върнат технологично назад. Налагат се разходи, които не са по изискванията на обществената поръчка, категорична е Върбанова.

За мащабността на казуса говорят и обобщените публични данни на Висшия съдебен съвет.

Само за първото полугодие на 2022 г., в българските съдилища са постъпили над 255 хил. дела, разглеждани са повече от 388 хил. дела, от които приключени са 263 хил., а 124 хил. дела са останали висящи. Сравнено с данните за последните три години, цифрите са съпоставими и в предишните 2021 и 2020 г., Така може да се предполага, че ще са съпоставими и за настоящата 2023 г., т.е. няколкостотин дела, с десетки и десетки хиляди граждани и юристи, като част от двете страни във всеки един съдебен процес.

В обществената поръчка за надграждане на ЕПЕП изрично е записано, че трябва да се запази досегашният достъп до портала с потребителско име и парола. Не е заложено това да се прави с КЕП с флашка, уточняват юристите.

По думите на адв. Върбанова, разработката влиза в противоречие и с наредбата на ВСС, която урежда достъпа до портала за електронно правосъдие, както и начина, по който той функционира. Не са спазени и техническите спецификации към обществената поръчка, казва тя.

Освен ограничението да трябва да си купиш КЕП на флашка, за да достъпиш електронното правосъдие, има и други проблеми с надграждането на системата

До момента порталът е достъпван от всяко смарт устройство - лаптоп, таблет, мобилен телефон. Сега това също е невъзможно, тъй като флашката - тъй като има драйвери, може да се инсталира само на стационарен компютър или на лаптоп.

Проблемен се оказва достъпът до портала за е-правосъдие и от различни браузъри като chrome и firefox, да не говорим за opera или safari.

Накратко - електронното правосъдие у нас се оказва достижимо само от компютър или лаптоп с конкретна операционна система и конкретна технология за електронен подпис.

Отделно, ако все пак гражданинът X успее да влезе в портала, най-съществените функции като заявяване на документи или на самото дело също се оказва, че не работят. Не могат и да се подписват документи, защото системата се бъгва, поясняват юристите.

Иначе, обществената поръчка за надграждане предвижда още влизането в ЕПЕП да остане достатъчно опростено - с потребителско име и парола. Отделно от това държавата е разработила схема за електронна идентификация така че да може всеки публичен орган да ползва електронни услуги - ПИК на НОИ. на НАП, на НЗОК, която лесно да бъде интегрирана от всяка институция в държавата, така че да осигури достъп до електтронни услуги, вкл. и до електронно правосъдие. 

Може да видите и да прочетете сигнала до ВСС и двете ведомства в линка.

Сигнал във връзка с оптимизация на портал за е-правосъдие.

Целият разговор с адв. Гергана Върбанова може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Окръжният съд във Варна става партньор в инициативата "Университет за гимназисти"

От тази учебна година Окръжният съд във Варна става партньор на „Джолис Академи - Университет за гимназисти“. Това е безплатна програма за ученици, която предоставя възможност за посещения и лекции във всички университети във Варна, за да ги ориентира в избора на висше учебно заведение, и да им даде информация за различните специалности и професии от..

публикувано на 30.07.24 в 17:51

Разработват туристическия маршрут "Черноморски път", свързващ Констанца, Варна, Бургас и Истанбул

Сдружение "Черноморски път" и Велоклуб "Устрем" във Варна, част от Туристическо дружество "Родни Балкани", разработват създаването на туристически продукт, основан върху създаването на туристически маршрут по Черноморското крайбрежие. Маршрутът е с работно наименование Туристически маршрут "Черноморски път". Върху идеята и нейното популяризиране..

публикувано на 30.07.24 в 15:35

Ден на отворените врати в център "Живот под дъгата"

Асоциация "Да съхраним жената", Комплекс за социални услуги, Център за социална рехабилитаци и интеграция на деца с увреждания/аутизъм "Живот под дъгата",  организират "Ден на отворените врати" на ул. "Петко Стайнов" 7, ет.2, крило-Б. До 16:00 ч. има свободен достъп до Центъра и разговор със специалистите. Каква е целта на тази проява?- с..

публикувано на 30.07.24 в 14:51

Варненец е част от основателите на онлайн риалити предаването "Диви и красиви"

"Диви и красиви". Така се казва на-новото онлайн риалити за запознанства у нас, а един от създаделите му е варненецът Михаил Недков. Той и Неделчо Богданов стоят зад предаването, чиито епизоди се радват на голям интерес в интернет пространството и имат десетки хиляди гледания.  Михаил Недков е завършил "Архитектура" в Париж, но решава  да се завърне в..

публикувано на 30.07.24 в 12:50

Джаз фестивалът "Варненско лято" започва днес и продължава до 1 август

Световноизвестни музиканти от България и от чужбина и тази година ще се включат в ежегодния Международен джаз фестивал “Варненско лято”. Неговото 33-о издание ще се проведе от 30 юли до 1 август, а сцената отново е английският двор на Археологическия музей във Варна. Организатори на събитието са Община Варна и Варненското джазово общество.  В..

публикувано на 30.07.24 в 07:00

Млади таланти представят свои графики в Градската художествена галерия във Варна

Възпитаници на Националното училище по изкуствата “Добри Христов” ще покажат в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна свои произведения, сътворени в последните два месеца.  Т ворбите на младите таланти са създадени по мотиви от високи образци на българското графично изкуство, представени в новата постоянна експозиция “Графика и..

публикувано на 29.07.24 в 19:25

Български ученици с девет медала от олимпиадите по физика в Иран и Грузия

Български ученици спечелиха общо девет медала на Международната олимпиада по физика в Иран, а преди да заминат за престижното състезание завоюваха четири отличия на Европейското първенство в Грузия. Един сребърен и четири бронзови са медалите на нашите участници от надпреварата в иранския град Исфахан. В състезанието се включиха отбори от 46 държави,..

публикувано на 29.07.24 в 18:26