Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Ковачев, Innerglow: Винаги ни се е искало музиката ни да е танцувална, създаваща настроение, но да има и нещо по-дълбоко в нея

На 7 април, в петък група Innerglow ще изнесе концерт в студиото на Радио Варна. Събитието е от 18 часа с вход свободен и е част от Пролетния салон на изкуствата на община Варна.

Група Innerglow е създадена през 2017г. първоначално като квартет. Днес в състава ѝ са: Тодор Ковачев - вокал и кийборд, Петър Желев – китара и Матей Христосков - барабани. Музикантите създават авторска музика, в основата на която е електро поп рок звукът. Към тях за концерта във Варна ще се присъедини Боян Петков - басистът на група Остава.  Освен песните от дебютния албум, музикантите ще представят и новия сингъл на групата, който ще излезе официално през месец май.


В интервю за Радио Варна, вокалистът и кийбордист на Innerglow - Тодор Ковачев разказва за интересните моменти около създаването групата и тяхната музика, както и за предстоящия им концерт при нас. 

Как започна историята на Innerglow?

Първоначалната идея беше да създадем група, каквато нямаше изобщо в България през 2017 г. Искахме да смесим нашите влияния от класическия рок с електронна и поп музика и да направим интересна смесица, която да се основава на хубавите песни, на мелодичната музика и на песни, които влизат под кожата на слушателите. Шест години по-късно чувстваме, че сме извървели дълъг път, но тези основни принципи при нас са си останали непокътнати.

Интересно е името на групата Innerglow – вътрешно сияние. Има ли някаква определена символика за вас?

Да, има. В началото, когато избрахме името, знаехме че тепърва трябва да го изпълним със съдържание, с музиката ни. Мисля, че с годините все повече си го харесваме. Доста хора ни казват, че харесват името ни още преди да са чули музиката. Името им прави някакво впечатление. За нас смятаме, че е нещо, което хем носи достатъчно широк смисъл, хем създава настроение, очаквания към музиката, която човек ще чуе. Смятаме, че е доста подходящо и тепърва ще го пълним с още повече съдържание.

Кой пише музиката и текстовете на песните ви?

Ние заедно си правим песните, което е едно от най-ценните неща, да споделяме творческия процес (…) Всичко правим и обсъждаме заедно, но най-важното е, че има разбирателство и процес, който е продуктивен и носи резултати без намесата на външни хора, както беше в началото. 

Освен музикант си и спортен журналист. Как се съчетават двете професии?

Интересно и динамично е. Обикновено страда сънят, но аз съм свикнал да съвместявам две професии и ги обичам и двете. Журналистиката от една страна е нещо доста различно, от друга -  има елементи, които се съчетават и често, докато отразявам спортни събития, едновременно с това композирам музика и така се получава, че нещата просто се смесват, но пък е хубаво и разнообразно. Освен това спортната журналистика ме държи в течение на актуалните събития и поддържа състезателния ми дух, който смятам, че е много важен.

Безспорно е много полезно за музикантите да имат спортен дух, но ето, че спортът и вдъхновява за музика.

Със сигурност, да и  обратното също.

Вече шест години група Innerglow  е на музикалната сцена, където се отличава със свое собствено звучене и стил. Каква е формулата за създаването на вашата музика?

Песните да са смислени, мелодични и приятни за слушане, но да има и някакъв следващ пласт, отвъд първоначалната атракция от слушането. Винаги ни се е искало музиката ни да е танцувална, създаваща настроение, но да има и нещо по-дълбоко в нея. Мисля, че това все повече се очертава в нашите песни.

Какво е посланието на музиката ви, което искате да достигне до публиката?

То е свързано със свободата на различните емоции,  на това човек да изпитва различни неща, и че в това няма нищо лошо, а напротив. Цялата палитра в живота е редно да бъде обхваната от музиката, и по някакъв начин тя да допълва различните емоции в живота.

Преди две години излезе дебютният ви албум „Satellites”. Подготвяте ли нов студиен проект?

Засега сме се спрели на отделни сингли и не сме започнали да подготвяме втори албум, но предполагаме, че той ще се получи естествено, както стана и с първия. Той беше сглобен от песните, които бяхме създали през първия етап от развитието на Innerglow. Сега трупаме нов материал, издадохме и българска песен, предстои да излезе една на английски. Предполагам, че не след дълго ще го съберем в едно ново издание.



Песента „Знак“ с участието на вокалистката Lyrra е първата и единствена българска песен, която записвате.

Не беше лесна стъпка. Това е някакъв смел ход за нас, нещо различно, което не сме правили. Не само заради българския език, а и заради вплетените фолклорни мотиви. Освен това ни беше и първи дует и всичко това наведнъж си беше нещо амбициозно, но искахме да го направим, защото сме големи фенове на българския фолклор, макар и да не си личи от досегашната ни музика. Освен това сме и големи фенове на Lyrra, която е страхотна народна певица. Гайдата е изсвирена от Мартин Нанов. Смятаме, че направихме нещо  хубаво. Публиката ни го прие изключително добре и вече ни питат кога ще направим отново песен на български, заради което сме много щастливи (...) Песента „Знак“ ни отвори към една друга аудитория от слушатели, които може би толкова не биха слушали английските ни текстове.

Цялото интервю с Тодор Ковачев чуйте в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 05.07.24 в 07:30

Цената на бензина продължава да расте

До две седмици цената на бензина у нас се очаква да се увеличи с още 1-2 стотинки. Това прогнозира пред Радио Варна Валентин Кънев, председател на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация. Средната цена по бензиностанциите сега е между 2.50 и 2.70 лева за литър.  Кънев посочи, че според европейската статистика цените на горивата..

публикувано на 04.07.24 в 07:05

Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE): Нищо не става за една нощ

Интервю с Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE) Немският китарен герой Axel Rudi Pell и бандата му тази година са част от афиша на фестивала „Midalidare – Rock In The Wine Valley”. Малко по-рано през годината групата издаде и албума „Risen Symbol”. Също така певецът Johnny Gioeli представи и нова песен в дует със Светлана Близнакова – Sevi...

публикувано на 04.07.24 в 06:00

Кристиан Ивковски: Един ден ще направя свои открития във физиката

15-годишният варненец Кристиан Ивковски спечели първо място в конкурса "Физиката през вековете" в конкуренцията на 1600 участници от средните училища във Франция и френските училища по света. Конкурсът е организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на Годината на физиката. Осмокласникът от Френския лицей „Шарл Перо“-Варна, спечели..

публикувано на 03.07.24 в 09:31

Richie Faulkner (JUDAS PRIEST): Дъщеря ми е най-големият фен на JUDAS PRIEST

Интервю с Richie Faulkner (JUDAS PRIEST, ELEGANT WEAPONS) Повече от 50 години британските хеви метъл легенди JUDAS PRIEST пазят и разпространяват хеви метъла по целия свят. Само преди няколко месеца Боговете на метъл издадоха поредния урок по хеви метъл – техният „Непробиваем щит”. И той е точно такъв, категоричен е китаристът Richie Faulkner...

публикувано на 03.07.24 в 08:15

Румен Генов: Силата на спортния журналист е личният контакт със спортисти и треньори

2 юли е Международен ден на спортния журналист. Отбелязва се от 1995 г. по инициатива на Международната асоциация на спортната преса.  Първият конгрес на асоциацията е проведен в Париж от 1 до 3 юли 1924 г. с участието на представители на 29 държави.   Спортната журналистика отразява социалните и професионалните аспекти на спорта...

обновено на 02.07.24 в 17:10