Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И Президентството с позиция за баня "Гъбата"

И Държавата и местната власт имат възможност да изискват повече грижа да добър стопанин, когато става въпрос за защита на култутното наследство. Да липсва тази ангажираност или безангажираност да се оставят паметници на културата просто да се рушат. Това смята Николай Танчев, председател на фондация "Гея" - инициатор на подписката да бъде спряно заличаваното на една от емблематичните сгради на Варна - Варненската централна баня, наричана от варненци "Гъбата", заради характерната й композиция. Преди дни той съобщи, че от канцеларията на Президента ще изискват от Министерство на Културата да разгледа входираните през годините предложения в защита на Варненската централна баня като паметник на културата.

По повод днешния Международен ден за опазване на паметниците на културата Танчев представи документа от президентската канцелария с изходящ номер 67-00-15-[1]/06.04.2023 адресиран до служебния министър на културата Найден Тодоров. В писмото на президентския секретариат до министър Тодоров се казва: "Предвид, че изложеният казус засяга процедурите по проучвания, обявяване и опазване на обекти - недвижими културни ценности, моля да разгледате според Вашата компетентност". Според Николай Танчев е много важен фактът, че в това писмо от Президнтвството припознават баня "Гъбата" като недвижима културна ценност.

Конструкцията на „Гъбата“ е забележителна в световната архитектура според български архитекти и международни урбанисти, съчетава инженерна, естетическа и функционална мисъл, това подчерта Танчев, в предаването на Радио Варна "Новият ден". Танчев има подчертан интерес към културно-историческото наследство на града и във връзка с професията си - екскурзовод и представител за Варна на един от големите немски туроператори.

За сградата на Варненската централна баня има открита процедура тя да стане паметник на културата и тя е дългогодишна, подчерта Танчев. През годините, обаче документите за това се губят от общината, за да се вземе решение за ПУП за 40-метрова сграда сред отаналите 4-ри етажни сгради, там където се предвижда до 15 метра строителство. Но в Държавния архив и в Министерство на културата тези документи съществуват и просто е въпрос на институционална отговорност да се случи това и сградата да се опази, подчерта Николай Танчев.

Международният ден за опазване на паметниците на културата се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Принцесата на Уелс се появи на финала на Уимбълдън

Втора публична изява на Уелската принцеса Катрин след диагнозата рак. Съпругата на принц Уилям се появи на финала на тенис турнира Уимбълдън . Кейт пристигна с широка усмивка и заслепителна лилава рокля. Тя е патрон на "Ол Ингланд Клъб" от 2016 година, като сред задълженията ѝ е да награждава победителите на "Уимбълдън" . За последно..

публикувано на 14.07.24 в 16:13

Благотворителен концерт и демонстрации в подкрепа на децата на загинали полицаи

Демонстрации на полицейска техника и пъстър концерт ще съберат варненци и гостите на морския град край Слънчевия часовник в Морската градина на Варна. Полицаи, пожарникари и спасители ще запознаят любопитните малчугани със своята работа в рамките на благотворителната инициатива „С обич за децата, в памет на бащите герои“ . Тя се провежда за..

публикувано на 14.07.24 в 16:07

Ветроходен лагер започна в Балчик

Месец на ветроходството започна в морския град Балчик. Предвидени са поредица прояви, свързани с този вид воден спорт, както и състезания по ветроходство. С цел искрата и любовта към този спорт да се запалят във все повече деца Българската федерация по ветроходство започна организирането на детски лагери в цялото Черноморие, като първият се проведе..

публикувано на 14.07.24 в 10:05

Пръскат срещу кърлежи и комари

Дейности по растителна защита и обработка на тревни площи срещу кърлежи и комари предстои да бъде извършена в следващите дни на няколко обществени места, съобщават от Общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация". В периода 15 – 19 юли ще бъде извършена обработка за растителна защита на дървета и храсти в двора на Градската..

публикувано на 14.07.24 в 09:35

Църквата чества Събор на Св. Архангел Гавриил

Църквата чества Събор на Св. Архангел Гавриил На 13 юли православната църква чества Събор на Св. Архангел Гавриил. Съборът се отбелязва и на 26 март. Архангел Гавраил (или Гавриил) (евр. - "сила Божия") е един от седемте архангели, т.е. "ангелоначалници", представители на осмия ангелски чин. Архангелите възнасят молитвите на хората към Бог и разкриват..

публикувано на 13.07.24 в 09:37

От 15 до 19 юли обработват срещу кърлежи и комари на обществени места

Дейности по растителна защита и обработка на тревни площи срещу кърлежи и комари предстои да бъде извършена в следващите дни на няколко обществени места, съобщават от Общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация”. В периода 15 – 19 юли ще бъде извършена обработка за растителна защита на дървета и храсти в двора на Градската..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Лесовъди: Трябва ни сериозна зима, за да уморим "чужденците"

Така коментираха от горското стопанство в Балчик наличието на цикади в Добруджа – насекоми , които са типични за Средиземноморието и само един продължителен сняг през зимата може да ги прогони. Предполага се, че те са една от причините за съхнене на полезащитните пояси в Добруджа последните пет години. Унищожаването им е много трудно, тъй като ларвите..

публикувано на 12.07.24 в 16:11