Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Към себе си" - изложба на художника Живко Мутафчиев във Варна

Живко Мутафчиев
Снимка: Ани Петрова


Живко Мутафчиев откри изложба във варненската галерия "Папийон". 22-те платна са обединение под заглавието "Към себе си".

Изложбата ще остане във Варна до 21 май.

Творбите на талантливия художник ни повеждат за едно пътуване „Към себе си“. 22 платна, създадени за седмата самостоятелна експозиция в „Папийон“ на експресивния творец с разпознаваем почерк, убедително понасят мисълта на зрителя на вътре „към себе си“. Със съвременен минималистичен израз, усещане за движение, същевременно с доза спонтанност и настроение, лекота, въздушност на пространството, точната рисунка на Мутафчиев ни увлича в разкази със загатнатата философска линия, обща за платната от експозицията, подчертават от галерията. 

Изложбата картографира процеса на изследване, вглеждане в Аз-а, погледнато автобиографично и изхождащо от личното към общото. Живко Мутафчиев ни подтиква неусетно към самоанализ, боравейки с лекота с метафоричните символи - „вратата“, като възможност; „птицата“, носеща символа на свободата; “малкият“ и „големият човек“ – като едно завръщане към началното ни аз във време на равносметка. „Към себе си“ е тема, обединяваща съвременен анализ с живописен прийом и класическите, непреходни философски разсъждения, за която ни напомня заглавието на българския превод на един от трудовете на Марк Аврелий.

Мутафчиев е от най-изявените съвременни български художници, безспорен майстор на фината линия, на смелата комбинация на тонове и полутонове, на графиката, на експресията. Автор, който обича да експериментира с живописната техника, а с всяка следваща изложба развива и осъвременява силно разпознаваемият си за много колекционери почерк. Индивидуалността му е отличителна, а стилът му завладява вниманието на зрителя. Живко Мутафчиев рисува на границата на реалното и абстрактното. Създава светът на своите герои, използвайки всички нюанси при разлагането на цветовете, а контрастите засилват различните емоционални състояния, които авторът внушава. Платната му излъчват много енергия, въздействат с решително полагане и наслояване на боите, за да постигне светлина. А смелите му композиционни решения създават убедително усещане за движение и динамика. Автентична характерна черта на автора са положените с тънка четка линии, въздействащи на въображението на зрителя като закодирани текстови послания.

Разговора на Мартин Николов с Живко Мутафчиев чуйте в прикачения звуков файл в началото на публикацията.
По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30