Отбелязва се ръст на интереса към медицинското образование в България. Това съобщи за Радио Варна новият декан на Факултета по медицина към Медицинския университет във Варна проф. Йото Йотов.
По 6-7 кандидати в българоезично обучение по медицина се конкурират за едно място през последната година. Трайна тенденция има и за увеличаване на интереса в англоезичното обучение - там за едно място кандидатстват по трима души.
По думите на проф. Йотов, през последните години се е пречупила и тенденцията българските студенти, след завършване у нас, да се реализират в чужбина. Ако преди години, попитани този въпрос, близо 70 % от висшистите са отговаряли утвърдително, то сега само половината от този процент споделят, че ще изберат друга държава за практикуване на лекарската професия. "Това дава перспектива медицинската професия да не се оголи откъм кадри", допълни проф. Йотов.
Медицина се учи цял живот, подчерта новият декан на Факултета по медицина към МУ-Варна. Ако навремето се е смятало, че един учебник трябва да се актуализира на всеки 5-6 години, то сега той трябва да се обновява на всеки две, добави той. "Това е предизвикателство както за студентите, така и за преподавателите", каза още проф. Йотов.
Целия разговор с него чуйте в звуковия файл:
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..