Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна очаква силен туристически сезон това лято

| обновено на 03.05.23 в 15:35
3
Снимка: Сияна Спиридонова

Не беше прието предложението за разчетите на разходите, финансирани с приходи от туристическия данък за 2023 г. в община Варна на днешното заседание на комисията по „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Варненския общински съвет. Съветниците гласуваха с „въздържал се“ амбициозната програма, наситена със събития за туристическия сезон през тази година, изготвена от ресорната дирекция в Община Варна.

Туризмът се възстановява и Варна очаква силен туристически сезон през това и лято. Има и значителен ръст на приходите от туристическия данък, обясни пред съветниците Соня Георгиева - директорът на Дирекция „Туризъм“.

При планирани 3,5 млн. лева през 2022 г. в края на годината постъпленията от туристическия налог са близо 4,46 млн. лева – т.е. с около 1 млн. повече спрямо предварителните прогнози“, изтъкна Георгиева. „Все още не можем да достигнем нивата от 2019 г., която беше най-добрата за развитието на туристическия сектор в района на община Варна, но нашите данни са, че на 83% сме ги възстановили“, допълни директорът на Дирекция „Туризъм“.

В резултат на положителната тенденция Община Варна очаква още по-големи приходи от туристически данък през 2023 г. Предвижда се тази година в местната хазна да влязат 5,5 млн. лева от налога. В нея вече има 1,87 млн. лева преходен остатък от 2022 г., който произтича от преизпълнението на приходите и от икономии. Разчетите за разходите, финансирани с постъпления от туристическия данък, са в размер на общо 7,4 млн. лева.

Част от тези средства ще бъдат вложени в събития, допринасящи за развитието на туризма, в реклама на туристическия продукт на общината, включително участие на туристически борси и изложения, както и във функционирането на Туристическия информационен център. Малко над 4,6 млн. лева Община Варна планира да инвестира в изграждане и поддържане на инфраструктурата, обслужваща туризма. От тях 1,5 млн. лева са заделени за озеленяване и паркоустрояване на Морската градина.

Соня Георгиева подчерта, че част от планираните събития в сферата на туризма са насочени към възстановяване на кадрите в туристическия бранш, тъй като това остава един от основните проблеми в сектора. В план-сметката има отредени средства за организиране и провеждане на национални състезания за най-добри млади хотелиери, аниматори, сервитьори, бармани, готвачи и сладкари. Общината ще финансира и провеждането на специализирана трудова борса за професионални стажове в туризма.

Предложението на дирекцията по "Туризъм" предстои да бъде разгледано на предстоящата сесия на Общинския съвет през другата седмица.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна получи одобрение от МК за ремонта на къщата на Антон Новак

Община Варна получи одобрение от Министерството на културата за ремонта на къщата на Антон Новак. Това съобщи ръководителят на дирекция "Култура и духовно развитие" Светослава Георгиева в сутрешния блок на БНТ, цитирана от БТА.  Тя припомни, че планът на местната администрация е къщата да стане посетителски център към Регионалния исторически музей,..

публикувано на 05.02.25 в 10:50
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 05.02.25 в 10:35

Учение по пожарогасене във Варна (снимки)

Практическо занятие по пожарогасене със спасяване на хора се проведе в в блок 15 на Студентските общежития във Варна.   Сценарият предвиждаше спасяване на човек от петия етаж на сградата, с участието на три екипа на  Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" и екипи на  Областната дирекция на МВР във Варна...

публикувано на 05.02.25 в 10:30

Скандал между ПП-ДБ и "Възраждане" в НС

Скандал в пленарната зала прекъсна заседанието на Народното събрание, предаде БНР.  Заради физическо стълкновение между депутатите от "Възраждане" и ПП-ДБ – председателят на НС Наталия Киселова даде почивка, още преди да започне работата по точките от дневния ред. Повод стана декларация, прочетена от парламентарната трибуна от депутата Стела..

публикувано на 05.02.25 в 10:18

348 милиона лева компенсации получи България за помощта към Украйна

348 милиона лева са постъпили по бюджета на Министерството на отбраната в края на януари по споразумението за компенсация за предоставяне на помощ на Украйна. Това обяви на брифинг в Министерския съвет министърът на финансите Теменужка Петкова, цитирана от БНР.  "348 милиона лева са постъпили в МО, тези средства не са били заявени през декември, и с..

публикувано на 05.02.25 в 09:40
Кметът на Варна Благомир Коцев

Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"

Кметът на Варна Благомир Коцев е изпратил официално писмо до председателя на Народното събрания Наталия Киселова и лидерите на всички парламентарни групи. В него Коцев настоява да бъдат осъдени действията на Костадин Костадинов и Коста Стоянов, които  заедно с активисти на "Възраждане", цитираме, "нахлуха в сградата на Община Варна, упражниха..

публикувано на 05.02.25 в 08:37

Предложенията за работа през 2025 г. - силен старт на годината

Двуцифрен ръст до 85% на обявите за работа в края на януари  отчете една от най-големите интернет платформи за търсене и предлагане на работа у нас. Броят на предложенията е около 43 000, което е с близо 20 000 повече от тези през декември. След като наблюдавахме значителен спад на обявите за работа през декември 2024 г., в..

публикувано на 05.02.25 в 08:08