Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Демерджиев: Гешев е пътувал сам с охраната в колата

Автор:
Снимка: БТА

В автомобила на главния прокурор не е имало членове на неговото семейство по времето на взрива, Иван Гешев е пътувал сам с охраната, назначена от НСО. Това съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев в отговор на въпрос от депутата от ПП-ДБ Атанас Атанасов. Маршрутът е обичаен за главния прокурор, предаде БНР.

„Аз лично видях автомобила, пострадал от този взрив. Има незначителни щети по него, които се изразяват в дупка в единия фар и проникване на сачма от рикошет в него. Няма никакви други щети. Видът на взривното устройство не позволява ударната вълна или отломки да проникнат в купето на този брониран автомобил“, обясни за щетите Демерджиев.

Министър Демерджиев обяви още, че израелският експерт, за когото прокуратурат обяви, че е участвал в пъвноначалния оглед, е пристигнал в България още преди инцидента: 

„Това което знам и което достигна като информация до мен, е, че този експерт е пристигнал същия ден, около час и половина преди да настъпи взривът. Каква е причината той да дойде в България аз не мога да ви кажа, нито какъв е поводът за неговото посещение. Не мога да правя и предположения и спекулации в никоя посока. Това са фактите. Оттам нататък те трябва да бъдат изяснени докрай и всеки да си направи съответните изводи“.

За участие на израелски експерт в огледа прокуратурата обяви ден след експлозията. Според заместник-главния прокурор Борислав Сарафов мнението на въпросния експерт съвпада с извода на българското следствие, че става дума за експлозия, целяща да причини смърт. 
Борислав Сарафов да подаде оставка, поискаха днес от "Продължаваме промяната-Демократиччна България. Като мотив за това депутатът Атанас Атанасов посочи "тежки съмнения" в обективността на Националната следствена служба, чийто ръководител е Сарафов: 
"Стана публично известно, че самият ръководител на тази служба е участвал в манипулация на общественото мнение, заявявайки, че в кортежа, а оказа се, че става въпрос за една кола, освен главния прокурор е пътувало неговото семейство. Това е изречено от устата на самия заместник-главен прокурор! Това навежда за тежки съмнения дали той може да бъде безпристрастен и обективен".

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов нарече "шокиращи" данните, изнесени от министър Демерджиев, но напомни, че вече е можело да има редовен кабинет, а не да бъдат изслушвани служебни министри.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Росен Желязков: Справедлив и траен мир може да се постигне чрез сигурност за Украйна и за ЕС

"Ясно е, че геополитическата динамика е предопределена от войната в Украйна - както като причина, така и като следствие от всички процеси, които се развиват не само в Европа. България не може да си позволи нито активно, нито пасивно да бъде поставена в ситуация да избира подкрепата си и отношението си към войната в различни тенденции, които се изразяват..

публикувано на 04.03.25 в 19:25

От утре без коли в опасния подземен паркинг в района на ул. „Македония“

От 9,00 ч. на 5 март (сряда) се преустановява паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Причината е опасност от срутване на плоча на частни подземни гаражи. Решението бе взето след направен оглед на място за установяване техническото състояние на..

публикувано на 04.03.25 в 19:04

Йордан Божилов: България не трябва да остава в периферията при взимането на решения за Европа

България не трябва да остава в периферията при взимането на решения за Европа, страната ни трябва да влезе в еврозоната. Това мнение изрази бившият заместник-министър на отбраната Йордан Божилов. В контекста на промените в световен мащаб се променят и европейските политики и нагласи, подчерта Божилов и изказа опасенията си, че ако пропуснем развитието..

публикувано на 04.03.25 в 18:45

Община Варна чака финансиране за ремонта на Рибарско пристанище "Варна"

Община Варна подаде вчера проектното предложение „Подобряване инфраструктурата и модернизация на Рибарско пристанище „Варна“, съобщиха от дирекция „Европейски и национални оперативни програми“. Проектното предложение е по отворената процедура чрез подбор на проекти „Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на..

публикувано на 04.03.25 в 15:25

Национална мрежа за децата за олекотяването на учебните програми

Не е ясно още какво точно се разбира под олекотяване на учебните програми в началното, основно и средно образование у нас и не всички организации от гражданския сектор подкрепят олекотяването в чист вид. Това каза в интервю за Радио Варна Милена Николова, координатор „Образование“ към Национална мрежа за децата/НМД/ , след среща с..

публикувано на 04.03.25 в 15:15

Спасиха чужденци в гумена лодка, тръгнали от Одеса за Варна

Kораб на "Гранична полиция" спаси чужденци в гумена лодка, тръгнали от Одеса за Варна. Граничният полицейски кораб "Обзор" участва в операция по спасяване на двама чужденци в бедстваща лодка в Черно море, съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция". Оттам информираха, че случаят е от 2 март. Сигналът за инцидента, на около 13 морски мили източно от..

публикувано на 04.03.25 в 15:11
Снимката е илюстративна

Бойкотът на търговските вериги - всеки четвъртък

Бойкотът на търговските хранителни вериги ще продължи.  Днес организаторите на протеста към чуждите хипермаркети призоваха веригите да се бойкотират всеки четвъртък, докато цените на основните хранителни продукти в България не бъдат изравнени с тези в Австрия и Унгария, където стандартът е по-висок, а цените - по-ниски.  Ако българите в четвъртък не..

публикувано на 04.03.25 в 14:26