Третата национална конференция на тема "Медиацията в различните обществени сфери" ще се проведе на 11 май в зала 1 на Икономическия университет във Варна. Конференцията се организира от Институт „Итера“, Университетския център по медиация към Икономически университет-Варна и Камара на медиаторите в България.
За трета поредна година събитието ще събере под един покрив представители на държавната и местната власт, представители на съдебните институции, адвокатските колегии, университетската общност, представители от основното и средното образование, неправителствените организации и бизнес организации, медиатори и др.
11 май 2023 г.
10:00 – 10:30 ч. Откриване на дискусионния форум Зала 1 ИУ-Варна/ Дистанционно присъединяване в Google meet
meet.google.com/apm-hinq-hpr
1. Приветствие от организаторите
2. Приветствие от академичното ръководство
3. Приветствия от официални гости
10:30 – 12:00 ч. Пленарен панел Зала 1, конферентна връзка
12:00 – 13:30 ч. Обедна почивка
13:30 – 16:00 ч. Заседания по модули Зала 1, конферентна връзка
16:00 ч. Закриване на конференцията, Зала 1, конферентна връзка
ОФИЦИАЛЕН ПАНЕЛ
Приветствие от академичното ръководство на ИУ-Варна
Приветствия от официални гости
ДОКЛАДИ И ПАНЕЛИ ЗА ДИСКУСИИ
Модератори: доц. д-р Андрияна Андреева- ИУ-Варна, Университетски център по медиация, Лиляна Савова - Институт “Итера“ и Камара на медиаторите в България
Пленарен панел:
Проф. д-р Мария Славова, Юридически факултет, Софийски университет „Климент Охридски“, „Българската перспектива на медиацията“.
Доц. д-р Андрей Александров, Институт за държавата и правото при Българската академия на науките, Югозападен университет „Неофит Рилски“, „За бъдещето на медиацията по индивидуални трудови спорове в светлината на последните промени в Закона за медиацията, Гражданския процесуален кодекс и Кодекса на труда“.
Модул „Медиация в образованието“:
Лиляна Савова, Венета Иванова, Институт „Итера“, Камара на медиаторите в България, „Въздействие на „Мост на мира“ в контекста на формиране на нови умения за саморегулация и управление на конфликти във възрастта 7-9 г.“
гл. ас. д-р Петя Ангелова, Икономически университет – Варна, " Бариери в комуникацията между преподаватели и студенти ".
Д-р Даниела Петрова, Технически университет – Варна, „Медиацията в социалната сфера-перспективи и предизвикателства“.
Румяна Толева, Йога преподавател; Адвокат; Вписан медиатор, "Медиация и медитация (по класическата йога на Патанджали)".
Ивелина Стоянова Русева, Експерт в отдел „Образование и младежки дейности“, „Медиацията в образователните институции – начин за намаляване на агресията сред децата“
Тодор Милков, докторант – отчислен с право на защита Варненски Свободен университет „Черноризец Храбър”, Факултет „Международна икономика и администрация“ Катедра „Администрация, управление и политически науки“, „Място и роля на съвременния образователен медиатор“.
Модул „Медиация в публичния сектор“:
Проф. д-р Таня Йосифова - Юридически факултет, УНСС, "Приложението на медиацията при доставчиците на посреднически он-лайн услуги".
Доц. д-р Драгомир Кръстев, ВМУ „Никола Йонков Вапцаров“, „Посредничеството като инструмент за регулиране на военни конфликти“.
Доц. д-р Елица Куманова, Данаил Куманов, Русенски университет „Ангел Кънчев“, „Изследване на приложимостта на процедури по медиация в областта на националната сигурност“.
Доц. д-р Катя Антонова, гл. ас. д-р Павлина Иванова, Икономически университет – Варна, „Медиация на работното място: възможности и ефекти“.
Доц. д-р Андрияна Андреева, Икономически университет – Варна, „Е-медиация и изкуствен интелект – иновативни способи за превенция и разрешаване на индивидуални трудови спорове“.
Доц. д-р Андрияна Андреева, Икономически университет – Варна, Венета Иванова, Институт „Итера“, Камара на медиаторите в България, „Азбука на конфликта и на примирието в трудовите отношения“.
Гл. ас. д-р Пламена Недялкова, Икономически университет – Варна, „Проблеми на медиацията при трудови спорове в организациите от публичния сектор“.
Юлия Стоева, Юрисконсулт, Медиатор, Фондация "Гея", „Медиация при бежански кризи, бедствия, аварии и други екстремални ситуации. Роля и значимост за предотвратяване на конфликти, облекчаване на страданията на пострадалите и подпомагане на възстановяването на засегнатите общности.
Юлия Стоева, Юрисконсулт, Медиатор, Фондация "Гея", „Методика за овладяване на конфликти в екстремални ситуации в контекста на медиацията“.
Виктория Атанасова, докторант Икономически университет – Варна, „Ролята на гражданското общество в процеса на вземане на решения за градската среда“.
Йоанна Нинова, студент ВСУ „Черноризец Храбър“, „Медиацията в наказателния процес в Европа и у нас“.
Модул „Медиация в здравеопазването“:
Доц. д-р Галина Йолова, Икономически университет – Варна, „Медиационни практики при разрешаване на конфликти лекар-пациент“.
Антон Тодоров, Център от семеен тип. „Медиацията в социалните дейности“.
Тодор Милков, докторант отчислен с право на защита Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”, Факултет „Международна икономика и администрация“, Катедра „Администрация, управление и политически науки“, Диана Алатова – студент Медицински Университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, Филиал Шумен, Катедра „Здравни Грижи“, „Здравният медиатор-ключов фактор за българското модерно здравеопазване“.
Модул „Медиация в съдебната система“:
Албена Пенова, медиатор, обучител на медиатори, Председател на УС на СНЦ "Българска асоциация за медиация", „Съдебна и извънсъдебна медиация – етапи в процедурата“
Ас. д-р Недялка Александрова, Икономически университет-Варна, „Приложение на медиацията в спорове за интелектуална собственост"
Д-р Даниела Петрова, Технически университет – Варна, „Правна рамка на задължителната медиация у нас и страните членки на ЕС. Перспективи и предизвикателства“.
Петя Стоянова, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, „Как медиацията изгражда правна култура?“
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..
„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..
С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..
Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..
Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..