В последните години електрическите тротинетки станаха все по-предпочитано средство за придвижване, което е алтернатива на автомобилите, защото са икономични и екологични. Също като автомобилите обаче те могат да бъдат и опасни, както за водачите, така и за пешеходците и останалите участници в движението, смята Диан Драганов от Съюза на българските автомобилисти.
"Те ускоряват бързо, тихи са, а заради компактния им размер често може да не ги забележим. За съжаление, напоследък инцидентите с тротинетки зачестяват", коментира експерта.
Често инциденти с електрическите тротинетки се случват в пешеходни зони. По време на анкета сред варненци, възрастна жена се оплака, че наскоро внукът й е бил блъснат от тротинетка на центъра до фонтаните. За щастие се е разминал само с уплаха. Не всички инциденти обаче се разминават леко. Според Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики, всичко зависи от съвестта на водачите.
"Инциденти се случват не заради тротинетката като превозно средство, а защото тези, които я управляват смятат, че имат само права, но не и задължения и че могат да управляват където и да е и както и да е", каза Русинова.
Най-честата причина за инциденти с електрически тротинетки е невниманието на водачите, както и високата скорост. Не е за пренебрегване и фактът, че често електрическите тротинетки се управляват от непълнолетни лица и тийнейджъри.
Според разпоредбите в Закона за движение по пътищата по отношение на електрическите тротинетки, минималната възраст за управление на индивидуалното електрическо превозно средство (ИЕПС) е 16 години. А за управление по велоалеи възрастта пада до 14 години. Същите тези разпоредби фиксират и максималната допустима скорост, която тротинетките имат право да развият - не повече от 25 км/час. Скорост, която обаче често не се спазва от водачите на по-мощни тротинетки. Въпреки че е забранено и управлението им по магистрали, нерядко можем да ги видим и там.
Според Диан Драганов, в разписаните правила за тротинетките има много пропуски.
"Това са правила, които наподобяват повече тези за велосипедите, а тротинетките остават не чак толкова добре регулирани. Нужно е разширяването на тези правила, определянето на типа превозно средство, да знаят ясно шофьорите до колко и как да се съобразяват с тях", коментира Драганов. Освен че е необходима повече яснота за статута им на пътя, Диан Драганов допълни, че трябва да има по-засилен контрол.
В някои европейски държави вече налагат ограничения по отношение на електрическите тротинетки. Властите в Брюксел предвиждат да ограничат скоростта им в пешеходни зони и паркове до 8 км/час, а във Франция те бяха изцяло забранени преди около месец. Според Драганов, това е твърде крайна мярка.
Анкета сред варненци показа, че повечето хора искат електрическите тротинетки да бъдат забранени за движение в Морската градина.
"Тук е място за разходки, майки с деца, а тротинетките създават опасност", коментира млада майка с бебе, която се оплака, че на няколко пъти се е разминавала с инцидент.
"Нямат място тук", категорична беше друга от анкетираните.
Някои от гражданите са на мнение, че трябва да бъдат обособени определени места за управление на тротинетки, както е с велоалеите.
Чуйте репортажа на Иван Барбов:
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...